Skocz do zawartości
Nerwica.com

KW. WALPROINOWY/KW. WALPROINOWY + WALPROINIAN SODU/ WALPROINIAN SODU(Convulex/Depakine Chrono, Depakine Chronosphere, ValproLEK/ Absenor, Convival Chrono, Depakine)


Mizer

Czy kwas walproinowy/walproinian sodu pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

58 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy kwas walproinowy/walproinian sodu pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      37
    • Nie
      11
    • Zaszkodził
      18


Rekomendowane odpowiedzi

To chyba odpowiedni dział. Dostałam dziś Convival Chrono, informacji w internecie zero Oo

Brał ktoś? Orientuje się ktoś bardziej w działaniu tego leku? Mogę przyrównać działanie do Depakine czy to się czymś różni?

 

Convival i Absenor zawierają jako substancję czynną sam walproinian sodu.

Convulex zawiera jako substancję czynną sam kwas walproinowy.

Depakine Chrono i ValproLEK zawierają walproinian sodu i kwas walproinowy w odpowiedniej proporcji.

 

Wszystkie te substancje są pochodnymi kwasu walproinowego i należą do grupy walproinianów, łączy je wspólny mechanizm działania, różnią się powinowactwem/"siłą" działania.

 

Kwas walproinowy jest inhibitorem GABA-transaminazy= enzymu, który odpowiada za degradację GABA(poprzez wstrzymanie aktywności tego enzymu zwiększa się stężenie GABA). GABA to neuroprzekaźnik o właściwościach hamujących w ośrodkowym układzie nerwowym. Być może lek blokuje też aktywność GAT's(transpoterów GABA) przez co jest inhibitorem wychwytu zwrotnego GABA + być może nasila biosyntezę GABA poprzez zwiększenie aktywności dekarboksylazy glutaminianiu i wzrost biodostępności fosforanu pirydoksalu= enzymów/związków chem., które wzmagają syntezę kwasu gammaaminomasłowego. Lek ten blokuje też napięciozależne kanały sodowe i niektóre kanały wapniowe. Dzięki temu, że podnosi poziomy GABA ma m.in. wyciszyć, wytłumić, ustabilizować.

 

Jest to ogólnie mechanizm charakterystyczny dla walproinianów- kwasu walproinowego, walproinianu sodu, walproinianu wapnia, walproinianu magnezu, amidu kwasu walproinowego- różnią się one nieco pomiędzy sobą.

 

Dlatego lek ten znajduje zastosowanie jako lek przeciwdrgawkowy w padaczce, jako lek normotymiczny/stabilizator w zaburzeniach afektywnych(np. ChAD), stosuje się go też w depresji, w profilaktyce migren, w charakteropatiach, zaburzeniach osobowości(jak borderline, os. dyssocjalna).

 

A czemu akurat Convival, a nie Depakine? Równie dobrze można by spytać czemu Setaloft, a nie Sertagen albo Asentra albo czemu Hydroksyzyna Espefa, a nie Hydroxyzinum VP albo Atarax. Czy dyskutować o wyższości Świąt Wielkanocnych nad Bożym Narodzeniem. Convival pewnie niedawno wszedł na rynek. Produkuje go firma G.L.PHARMA GMBH.(dystrybutorem jest TAK Pharma Sp. z o.o.). Nic nie słyszałem o tej firmie, ale jeśli Cię to pocieszy to wierzę w austriacką jakość(a z tego kraju jest ta firma farmaceutyczna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, dziękuję bardzo za odpowiedź :)

Ufam wiedzy i doświadczeniu swojej pani doktor i wiem że z lekami to ruletka, trzeba próbować, może w końcu się trafi na odpowiedni zestaw i tyle ale warto też wiedzieć czego można się spodziewać po tym czy innym leku.

Jedyne co mnie martwi to możliwe wypadanie włosów, oby mnie to ominęło. Zobaczymy co będzie dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę Depakine Chrono już ponad miesiąc na depresję, jako stabilizator. Dalej mam wahania nastroju, chociaż już nie aż takie jak miewałam. Włosy mi nie wypadają, bo zaczęłam równocześnie brać krzem, więc na to nie narzekam. Ale zauważyłam że wszystko się zrobiło takie bylejakie, nie widzę sensu w niczym co robię. Tak jakby na niczym mi nie zależało. Dziwne to jest :roll:

No i ten problem z koncentracją i pamięcią jest okropny ;/ Jak coś czytam to muszę to robić kilka razy bo czasami nie mogę nic z tego tekstu zrozumieć...

Chyba że to wszystko sobie uroiłam i wcale nie jest tak źle.. Już sama nie wiem :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba odpowiedni dział. Dostałam dziś Convival Chrono, informacji w internecie zero Oo

Brał ktoś? Orientuje się ktoś bardziej w działaniu tego leku? Mogę przyrównać działanie do Depakine czy to się czymś różni?

Ja nieco omyłkowo dostałem Convival Chrono 500 mg 1-0-1 zamiast Convulexu 300 mg 1-1-1.

 

Ogólnie na Convulexie czułem się lepiej, natomiast jestem teraz u schyłku manii (ChAD) i mam również w menu neuroleptyk.

 

Dlatego trudno jest mi ocenić i porównać działanie tych dwóch leków. Na pewno przy kolejnej wizycie u psychiatry poproszę o receptę powrotną na Convulex. Po prostu po zażyciu tabletki czułem jak zaczyna i przestaje działać, teraz nie mam takiej możliwości co jest oczywiste ze względu na przedłużone uwalnianie. Poza tym mogłem nieco przesuwać godzinę zażycia dawki tak, aby efektywnie wykorzystać skutek działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast na mnie ten lek chyba kompletnie nie dziala. Jedyne co zauważyłam to to, ze zmiany nastroju występuja rzadziej, ale jednak nadal są. Do tego też trudności z koncentracją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elfrid - chyba miałeś rację z tym chad, od jakiegoś tygodnia jestem bardzo rozdrażniony, nerwowy i na pewien sposób wrogi wobec ludzi. Tak więc Absenor rewelacyjnie pomógł na tiki nerwowe oraz natręctwa ale z obniżeniem nastroju, napadami czegoś w stylu manii, już nie.

Mam okazję zacząć leczenie Olanzapiną, wczoraj wieczorem przyjąłem 5 mg ( dobrze mi się spało ) i dzisiaj jestem jakby bardziej spokojny....zastanawiam się czy jest sens pakować w siebie neuroleptyk ale to druga generacja więc może nie powinienem się bać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego też trudności z koncentracją.

 

 

no po tym leku to nie ma sie co dziwić .

 

Aja sie ciągle zastanawiam skąd u mnie taka skleroza i dziury w pamięci...

 

-- 08 mar 2014, 19:31 --

 

I mam trochę dość Convulexu i bycia bezemocjonalną maszyną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tranx88, Sam biorę neuroleptyk kwetiapinę i jestem bardzo zadowolony. Uważam, że neuroleptyki lepiej stabilizują nastrój (wahania i agresję) i w mniejszym stopniu wpływają na funkcje poznawcze niż leki przeciwpadaczkowe. Fakt, że coś do tej kwetiapiny dobieram a to lamotryginę a to paroksetynę ale jako dodatek na dodanie energii, spontaniczność. Wszystko tak na prawdę trzyma się właśnie na kwetiapinie.

Przy olanzapinie szczególnie trzeba uważać na masę ciała. W przypadku zbyt dużego wzrostu może to zapowiadać dysplidemię a nawet cukrzycę. Ale ogólnie lek jest dobrze tolerowany. A 5mg to dawka minimalna.

 

-- 08 mar 2014, 20:39 --

 

Chaotic, też trochę czuję się na kwetiapinie jak bezemocjonalna maszyna. Może warto dodać antydepresant?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że ja planuje olanzapinę np w dawce 5 mg dodać do Absenoru który biorę w dawce 2x 300 mg.

To by wyglądało na taki zmasowany atak na różnego rodzaju natręctwa oraz chad....mam nadzieję że dobrze kombinuję.

 

 

Przed snem miałem dodatkowo mianserynę w minimalnej dawce 10 mg ale z niej chyba zrezygnuje skoro olanzapina powinna wyciszać mnie przed snem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chaotic, ale sam antydepresant a antydepresant ze stabilizatorem działa jednak inaczej. Wydaje mi się, że antydepresant powinien pomóc jeśli na samym stabilizatorze jest za duże wyciszenie, obojętność oraz brak motywacji.

 

Tranx88, tak, dobrze kombinujesz. Połączenia stabilizatorów z neuroleptykami są często stosowane i zalecane, najczęściej właśnie lit/kwas walproinowy+kwetiapina/olanzapina/arypiprazol. Nadto olanazapina ma się sprawdzać na natręctwa, jednak w badaniach zawsze była łączona z fluoksetyną pod tym względem.

 

Synsa, a teraz bierzesz jakiś neurolpetyk? Jaką masz diagnozę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z lekarzem, jak najbardziej akceptuje takie połączenie, 600 mg Absenoru i początkowa dawka olanzapiny to 5 mg a potem w górę do 10 mg.

Mam nadzieję że takie leczenie przyniesie dużą ulgę i złagodzi występowanie manii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tranx88, mam taka sama dawke Absenoru jak ty i nie widze zeby ten lek jakos szczegolnie dobrze dzialal, moze tez powinnam miec dodane cos do tego. Za tydzien wizyta moze cos wymęcze dodatkowo od lekarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Variable , Ja do swojej mam telefon więc czasami uda się coś dowiedzieć bez płacenia za wizytę heh :D

Fakt, musisz pogadać ze swoją lekarką, u mnie świetnie złagodził wszelakie tiki nerwowe i natręctwa, jednak to nie jest cała gama objawów dlatego dodałem sobie olanzapinę.

Jak Twój żołądek wytrzymuje Absenor ? Bo u mnie powoduje silną nadkwasotę.....ale wiadomo każdy lek będzie dorzucał jakieś efekty uboczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tranx88, kurcze gdzie wy tych lekarzy znajdujecie jak macie do nich nr tel i w kazdej chwili mozecie zadzwonic :P Hmmm natrectw jako tako nie posiadalam nigdy, co do tikow sama nie wiem, ale agresywna i wybuchowa jestem czesto i strasznie latwo mnie wyprowadzic z rownowagi. Potrafie wpasc w amok i rzucac wszystkim lub bic rekami w sciane. Co do zoladka to chyba tez nie zabardzo toleruje ten lek bo tez mam nadkwasote i bole brzucha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodatkowo dorzucam sobie pantoprazol albo inny lek na nadkwasotę, tylko trzeba sprawdzać czy nie utrudniają wchłaniania się psychotropów.

Prawie każdy prywatny lekarz daje swój numer tel....to taki chwyt żeby pacjent czuł się ważny :) Chociaż czasem znajdują się tacy z powołaniem i na prawdę chcą pomóc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×