Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

lunatic,

 

Na przykładzie pierwszego lepszego z brzegu SSRI(ale dotyczy większości):

 

 

Serious - Use Alternative

paroxetine + dextromethorphan

paroxetine and dextromethorphan both increase serotonin levels.

 

Serious - Use Alternative.

paroxetine + dextromethorphan

paroxetine will increase the level or effect of dextromethorphan by affecting hepatic enzyme CYP2D6 metabolism. Serious - Use Alternative.

 

 

Inne źródło-

 

Interactions between your selected drugs

dextromethorphan ↔ paroxetine

 

Applies to: dextromethorphan, paroxetine

 

Talk to your doctor before using dextromethorphan together with PARoxetine. Combining these medications can increase the risk of a rare but serious condition called the serotonin syndrome, which may include symptoms such as confusion, hallucination, seizure, extreme changes in blood pressure, increased heart rate, fever, excessive sweating, shivering or shaking, blurred vision, muscle spasm or stiffness, tremor, incoordination, stomach cramp, nausea, vomiting, and diarrhea. Severe cases may result in coma and even death. You should contact your doctor immediately if you experience these symptoms while taking the medications. It is important to tell your doctor about all other medications you use, including vitamins and herbs. Do not stop using any medications without first talking to your doctor.

 

MONITOR CLOSELY: Concomitant use of agents with serotonergic activity such as serotonin reuptake inhibitors, monoamine oxidase inhibitors, tricyclic antidepressants, 5-HT1 receptor agonists, ergot alkaloids, lithium, St. John's wort, phenylpiperidine opioids, dextromethorphan, and tryptophan may potentiate the risk of serotonin syndrome, which is a rare but serious and potentially fatal condition thought to result from hyperstimulation of brainstem 5-HT1A and 2A receptors. Symptoms of the serotonin syndrome may include mental status changes such as irritability, altered consciousness, confusion, hallucination, and coma; autonomic dysfunction such as tachycardia, hyperthermia, diaphoresis, shivering, blood pressure lability, and mydriasis; neuromuscular abnormalities such as hyperreflexia, myoclonus, tremor, rigidity, and ataxia; and gastrointestinal symptoms such as abdominal cramping, nausea, vomiting, and diarrhea.

 

MANAGEMENT: In general, the concomitant use of multiple serotonergic agents should be avoided if possible, or otherwise approached with caution if potential benefit is deemed to outweigh the risk. Patients should be closely monitored for symptoms of the serotonin syndrome during treatment. Particular caution is advised when increasing the dosages of these agents. The potential risk for serotonin syndrome should be considered even when administering serotonergic agents sequentially, as some agents may demonstrate a prolonged elimination half-life (e.g., fluoxetine). If serotonin syndrome develops or is suspected during the course of therapy, all serotonergic agents should be discontinued immediately and supportive care rendered as necessary. Moderately ill patients may also benefit from the administration of a serotonin antagonist (e.g., cyproheptadine, chlorpromazine). Severe cases should be managed under consultation with a toxicologist and may require sedation, neuromuscular paralysis, intubation, and mechanical ventilation in addition to the other measures.

 

Plus jeszcze dużo raportów klinicznych ludzi, którzy brali SSRI i przyćpali Acodin czy inny syf i wylądowali z ZS w szpitalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger,

a jaka jest wg Ciebie najlepsza baza interakcji?

 

Co do SSRI i dextr. interakcje pokazuje Drugs.com ale nie pokazuje baza Ministerstwa Zdrowia, Pharmindex

Stockley's Drug Interaction podaje ten typ jako interakcje łagodne, nie wymagające dostosowywania dawek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to zależy od modelu przyjętego przez dany "interactions checker". Do niedawna nie było w ogóle zgodności czy dxm w ogóle wpływa na serotoninę. Ale wiadomo bez dyskusji, że jest nieselektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny o Ki = 23 nM, plus tam jeszcze ma szerszy profil receptorowy- sigma, opioidowe, nmda itp. W każdym razie badacze sugerują, że ta interakcja(mogąca doprowadzić do ZS) pomiędzy dxm, a lpd(SSRI, IMAO, TCA) zachodzi wówczas, gdy dxm nie jest brany w dawkach leczniczych, tylko w dawkach rekreacyjnych(odpowiednio wyższych, aby osiągnąć tzw. 1-4 plateau). Ponadto dxm jest metabolizowany przez CYP2D6 i CYP3A4 co też rodzi pole do interakcji z innymi lekami.

 

Kinderćpuny z hypka biorą SSRI+DXM i żyją, ale czy to czegoś dowodzi? Przeczytaj chociażby ten case report- http://www.mp.pl/poz/psychiatria/przypadki/show.html?id=90905

 

-- 12 lut 2014, 11:26 --

 

Ja korzystam z rxlist, drugs.com i czasami medscape. Ogólnie trzeba sobie zdawać z ograniczeń tych checkerów i nie traktować ich jak wyrocznie. Checker ze stron MZ też czasami wywala błędy, checkery z USA nie mają wszystkich leków, bo niektóre nie są zarejestrowane w USA itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać baza MZ jest niepełna. Tu zachodzą dwie interakcje- na poziomie farmakokinetyki(metabolizmu), bo dxm jest metabolizowany przez CYP2D6 i CYP3A4, a paroksetyna jest odpowiednio inhibitorem tych enzymów(co nie ma miejsca np. w przypadku citalopramu), a druga interakcja farmakodynamiczna/farmakologiczna - obie substancje wpływają hamująco na wychwyt zwrt. 5-HT.

 

-- 12 lut 2014, 11:35 --

 

Baza Min. Zdrowia podaje ze z paroksetyna jest ryzyko zespołu ser. a z citalopramem juz nie przy stosowaniu dextr., czyli tak jakby tu chodziło tylko o kwestie wzajemnego wpływu na metabolizm?

 

Jest to błąd w rozumowaniu, bo gdyby to była interakcja wyłącznie na poziomie metabolizmu, to fakt, że paroksetyna jest inhibitorem izoenzymów CYP2D6 i słabiej CYP3A4(które akurat metabolizują dxm)= przez co jest zahamowany metabolizm dxm=przez co wzrasta stężenie dxm <- nie wyjaśniałby dlaczego w literaturze podaje się, że takie połączenie może doprowadzić do zespołu serotoninowego gdyby dxm kompletnie nie miał wpływu na gospodarkę 5-HT. A tak nie jest, bo jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny.

 

Zatem pomiędzy np. paroksetyną, a dxm zachodzą 2 interakcje-

 

1) na poziomie metabolizmu, zwiększanie stężenia dxm

2) na poziomie farmakologii, oba blokują wychwyt zwrt. 5-HT

 

A już pomiędzy citalopramem, a dxm będzie zachodzić 1 interakcja-

 

1) obie substancje blokują wychwyt zwrt. 5-HT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przy alergii dochodzi tez do uwalniania wspomnianych cytokin, wiec czy alergia to nie stan zapalny również?

 

Można tak przyjąć. Ale dlaczego komuś po leku X wyskoczyła krostka, a po leku Y i zjedzeniu Z, mimo że lek ma działanie A wyskoczyła wysypka na B to nie mam zielonego pojęcia. :P

 

-- 12 lut 2014, 11:44 --

 

Dxm to ogólnie straszne ścierwo, są lepsze leki p/kaszlowe. Ostatnio widziałem babeczkę, która przyszła do pracy po niby "terapeutycznej" dawce dxm, a zachowywała się jak ostro przyćpana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale z drugiej strony dextr. tak jak napisałes zwieksza poziom serotoniny tym samym mechanizmem co SSRI, sa lekarze co daja dwa SSRI naraz albo dodaja do SSRI trazodon który tez przeciez działa na wychwyt serotoniny (chyba działa silniej na wychwyt serotoniny niz dextr.?) wiec moze o to chodzi ze wg niektórych źródeł po prostu ta interakcja jest znikoma zeby stanowiła realne zagrożenie i ją niektórzy pomijają

 

-- 12 lut 2014, 10:56 --

 

a w linku który podesłałeś pacjentka brała właśnie już fluoksetynę + trazodon, więc już były dwa działania serotoninowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadnicza sprawa czy tego dxm bierzez 15mg(dawka jednorazowa lecznicza) albo 120mg(max. dawka dobowa) czy bierzesz go 15mg, ale na każdy kg masy ciała, czyli dla osoby o masie 100kg=1500mg dxm, żeby osiągnąć 3/4 plateau. Dlatego badacze sugerują, że ta interakcja ma najbardziej znaczenie w przypadku ludzi, którzy biorą lpd, a oprócz tego biorą dxm w dawkach rekreacyjnych.

 

-- 12 lut 2014, 12:06 --

 

lunatic, Poza tym przecież dobrze wiesz o co chodzi. Podaje się, że połączenia SSRI+SSRI, SSRI+IMAO, SSRI+dxm, SSRI+dziurawiec(IMAO) itp. wykazują ryzyko spowodowania ZS. A ludzie biorą SSRI+SSRI, są badania, że można brać moklobemid z fluoksetyną bez rozwoju ZS, ludzie biorą SSRI i nie patrzą- piją ziółka, biorą gripexy i nic im nie jest. Po prostu- w literaturze musi się znaleźć ostrzeżenie, że takie coś jest możliwe w myśl zasady "przezorny zawsze ubezpieczony". Lekarze i koncerny farmaceutyczne nie potrzebują dodatkowych problemów. A są case reporty, że jednak gdzieś kiedyś ktoś tam po takich mixach dostał ZS czy nawet zezgonował. A to potem rodzi pole do roszczeń sądowych w razie czego.

 

-- 12 lut 2014, 12:09 --

 

a w linku który podesłałeś pacjentka brała właśnie już fluoksetynę + trazodon, więc już były dwa działania serotoninowe

 

To prawda, więc w praktyce babka brała 3 średnio silne SRI- fluoksetynę, trazodon i dxm( z gripexa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uboki - skutki uboczne...

ja miałam po esci całą gamę, nawet takich, których w ulotce nie było...

One trzymają trochę - jednym przechodzą szybciej, innym wolniej, ale czasami do 2-3 tygodni trzymają i niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość, albo dodatkowo łykać benzo, by nie było bardzo mocno uciążliwe i by zupełnie nie wyłączyły na z życia w tym początkowym okresie brania....

Jeśli bierzesz Peter dopiero od tygodnia esci, to możesz mieć różne skutki uboczne... to krótki czas jeszcze...

 

pozdrawiam

No na pewno, czasem to są niezłe jazdy, ale jak to tak ma wyglądać dłużej to daj spokój. Żadnego benzo nie biorę i nie mam zamiaru brać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:-) wczoraj wzięłam o tak około 19.30 bo byłam podenerwowana i zmęczona bezsennością...o22 spałam bez problemu do 6 ledwo się zbudziłam. Moje uczulenie nie ustąpiło a w ciagu dnia nawet puchła mi twarz..uczulenie dejżem od winogrona..ale czy rzeczywiście bo jadłam go w niedzielę..piję już 3 dzień wapno dwa razy dziennie.tylko skąd ta napuchnięta twarz?uczulenie na hydro?wspomnę że wcześniej brałam ją 2 razy na sen i nic się złego nie działo..a te winogrona tak długo utrzymywałyby te uczulenie?nie pojmuje, bo wcześniej nigdy nie byłam uczulona na owoce

 

-- 12 lut 2014, 14:25 --

 

Uboki - skutki uboczne...

ja miałam po esci całą gamę, nawet takich, których w ulotce nie było...

One trzymają trochę - jednym przechodzą szybciej, innym wolniej, ale czasami do 2-3 tygodni trzymają i niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość, albo dodatkowo łykać benzo, by nie było bardzo mocno uciążliwe i by zupełnie nie wyłączyły na z życia w tym początkowym okresie brania....

Jeśli bierzesz Peter dopiero od tygodnia esci, to możesz mieć różne skutki uboczne... to krótki czas jeszcze...

 

pozdrawiam

No na pewno, czasem to są niezłe jazdy, ale jak to tak ma wyglądać dłużej to daj spokój. Żadnego benzo nie biorę i nie mam zamiaru brać.

 

 

Ja biorę 3 tydzien i jeszcze uboczki nie ustapiły..i jeszcze to uczulenie..Peter to Twoje wydają sie do zniesienia.ja siedząw domu dawałarade a teraz jestem wykończona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zasnąłem po 2 i wstałem o 7:45, po esci nie mam rano takiej ocieżałości i przybicia przy wstawaniu, nie jestem taki drażliwy. Ale jak mówie, to skutku uboczne.

Czy esci trzeba brać rano?, ja biorę po 9, ale nie pamietam czy zalecenie było z rana, lepiej by mi było brać nawet przed snem albo wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na pewno, czasem to są niezłe jazdy, ale jak to tak ma wyglądać dłużej to daj spokój. Żadnego benzo nie biorę i nie mam zamiaru brać.

Wiecznie w tym watku tylko narzekania na uboki,od tego nie mina,co do benzo to tak jak z innymi rzeczami,wszystko jest dla ludzi tylko z umiarem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uboki - skutki uboczne...

ja miałam po esci całą gamę, nawet takich, których w ulotce nie było...

One trzymają trochę - jednym przechodzą szybciej, innym wolniej, ale czasami do 2-3 tygodni trzymają i niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość, albo dodatkowo łykać benzo, by nie było bardzo mocno uciążliwe i by zupełnie nie wyłączyły na z życia w tym początkowym okresie brania....

Jeśli bierzesz Peter dopiero od tygodnia esci, to możesz mieć różne skutki uboczne... to krótki czas jeszcze...

 

pozdrawiam

No na pewno, czasem to są niezłe jazdy, ale jak to tak ma wyglądać dłużej to daj spokój. Żadnego benzo nie biorę i nie mam zamiaru brać.

Ja po dwoch miesiacach ubokow i lękow (nie mialem lęku juz z 3 dni pod rzad w ogole :)) ) chcialbym miec benzo pod reka ;)

 

-- 12 lut 2014, 14:42 --

 

Ja zasnąłem po 2 i wstałem o 7:45, po esci nie mam rano takiej ocieżałości i przybicia przy wstawaniu, nie jestem taki drażliwy. Ale jak mówie, to skutku uboczne.

Czy esci trzeba brać rano?, ja biorę po 9, ale nie pamietam czy zalecenie było z rana, lepiej by mi było brać nawet przed snem albo wieczorem.

Jak bralem esci, lekarz kazal mi brac z rana.

 

-- 12 lut 2014, 14:43 --

 

No na pewno, czasem to są niezłe jazdy, ale jak to tak ma wyglądać dłużej to daj spokój. Żadnego benzo nie biorę i nie mam zamiaru brać.

Wiecznie w tym watku tylko narzekania na uboki,od tego nie mina,co do benzo to tak jak z innymi rzeczami,wszystko jest dla ludzi tylko z umiarem

No dobrze. Niech sobie narzekaja i wyrzuca to z siebie. Nie mina, ale ulza sobie przynajmniej ludzie. Sam marudzilem na uboki, wiec staje po ich stronie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym narzekaniem jest tak,ze ludzie zmagający sie ze skutkami ubocznymi,a szczególnie wylęknieni nerwicowce,czesto gęsto nie maja wsparcia,poparcia i zrozumienia u swoich najblizszych,wiec ich deska ratunku jest to forum....A tendencja forum jest to,ze jak ktoś sie juz lepiej poczuje,to rzadko sie na nim pojawia,bądź w ogóle....Dlatego wydaje mi sie,ze po to są wlasnie te fora....zeby moc to wywalić z siebie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ellora

A kontaktowalad sie ze swoim lekarzem,co on na to?

Moze to faktycznie od leku,na jakas substancje....Mozsz zadzwonić do swojego dr?

 

Ja już tak miałam 2 tyg temu jak najadłam się nandarynek potem było ok...mówił jakby się wtórzyło to odstawić tylko było ok do momentu jak nie zjadłam winogrona.. wizyte mam w poniedziałek..i brak możliwości kontaktu..poczetam wytrzymałam 3 dni..może nie umrę:-)

 

-- 12 lut 2014, 16:02 --

 

Z tym narzekaniem jest tak,ze ludzie zmagający sie ze skutkami ubocznymi,a szczególnie wylęknieni nerwicowce,czesto gęsto nie maja wsparcia,poparcia i zrozumienia u swoich najblizszych,wiec ich deska ratunku jest to forum....A tendencja forum jest to,ze jak ktoś sie juz lepiej poczuje,to rzadko sie na nim pojawia,bądź w ogóle....Dlatego wydaje mi sie,ze po to są wlasnie te fora....zeby moc to wywalić z siebie....

 

-- 12 lut 2014, 16:04 --

 

Wywalić i sprdzić czy to normalne czuc sie po leku który miał pomóc i miało się go łykac jak witaminki..tak usłyszałam od lekar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym narzekaniem jest tak,ze ludzie zmagający sie ze skutkami ubocznymi,a szczególnie wylęknieni nerwicowce,czesto gęsto nie maja wsparcia,poparcia i zrozumienia u swoich najblizszych,wiec ich deska ratunku jest to forum....A tendencja forum jest to,ze jak ktoś sie juz lepiej poczuje,to rzadko sie na nim pojawia,bądź w ogóle....Dlatego wydaje mi sie,ze po to są wlasnie te fora....zeby moc to wywalić z siebie....

Ja sie w sumie dobrze po woli zaczynam czuc, jest kolosalna poprawa ale pozostaje wierny :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gradrec

Wiekszosc,którzy lepiej sie poczują coraz mniej zaglądają na forum,ale ja sue im wcale nie dziwie.Nie mozna żyć ciągle chorobami,lekami....itp.Przychodzi taki dzien,gdzie trzeba zmierzyć sie ze światem"normalnych"bo forum to poniekąd ucieczka,szukanie zrozumienia....a"normalni"nie rozumieją naszych objawów,uczuc i odczuć...

Takie jest moje zdanie i tak ja o tym myślę,możecie sie przecież ze mna nie zgadzać:)

U mnie tez jest juz lepiej :yeah: Tzn.jestem nareszcie w stanie przed leczeniem jak nie dopadaly mnie lęki....

Moze to esci wkoncu cos sie ruszylo...oby:)

Te natrętne myśli jeszcze sie pojawiają,ale naszczęście od wczoraj udaje mi sie je odgonić.A natrtnych myśli nabawilam sie wlasnie na esci...i za cholere nie umialam na nie wplynac.Nie kontrolowalam ich w ogóle....Co za cholerstwo....?!Jeśli one nie znikną calkowicie do wizyty u dr.to będę chciala zmienic lek.Takze esci ma jeszcze 2 tygodnie szansy na rozkręcenie sie....Nie ukrywam,ze nie chcialabym zmieniać leku,bo to znowu czekanie,ewentualne uboki....No ale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tamtym tygodniu też sie dobrze czułam byłam w domu a jak wrócilam do pracy...no to jak możecie poczytać

 

-- 12 lut 2014, 16:27 --

 

Ooo elmopl cieszę sie bo jeszcze do niedawna żałowałaś że zaczęłaś ,kuracje,..super..na mnie robota działa rozwalająco a teraz daję za dwie bo lezanki nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×