Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

lunatic, ale jeszcze raz pytam - kto powiedział, że to standard w leczeniu? Lekarze po prostu stosują taką praktykę i tyle. Inni mogą mieć odmienne zdanie. Czy ten lekarz z Harvardu to ostateczna wyrocznia? Człowieku wrzuć na luz!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic, paroksetyna 30 z możliwością podniesienia dawki do 40, a fluokastyna 10 z możliwością do 20. Psychiatra sam mi powiedział, ze czasem stosuję takie miks...fluo działa dużo lepiej aktywizująco niż paroksetyna i stad taki miks.

 

lunatic, magnolia84 ma rację... ale jak nadal nie wierzysz, to dam Ci numer do mojego psychiatry, to sobie z nim pogadasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elfrid, pisałam wyżej, że leki z tej samej grupy mają nieco odmienny profil farmakologiczny. Leki te działają głównie na serotoninę ale nie tylko.

 

-- 10 sty 2014, o 22:19 --

 

lunatic, nie wiem czy bez sensu. Jakiś czas temu w wątpliwość poddawałeś moje wypowiedzi, kiedy pisałam, że po zwiększeniu dawki paroksetyny (zalecił mi to lekarz) zniknęła mi senność. Niedawno sam na sobie tego doświadczyłeś. Podobnie jest z mixem SSRI. Wydaje mi się, że trzeba tego doświadczyć empirycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic, to pytanie do lekarza, a nie do mnie. Poza tym nie sądzisz, że gdyby SSRI działały dokładnie w ten sam sposób, nie byłoby "podziału" na leki dobre na depresję i leki dobre na nerwicę?

Przy tamtej rozmowie była hania33 i miko84. Nie sądzę, żebyś nie pamiętał, że poddawałeś w wątpliwość to co wtedy pisałam o zwiększeniu dawki paroksetyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

magnolia84,

ale do stwierdzenia ze jest sens to łączyć nie przeszkadzało Ci ze nie jestes lekarzem, wiec czemu teraz przeszkadza zeby to wyjasnic

 

-- 10 sty 2014, 22:30 --

 

a gdzie napisałem ze działają w ten sposób? napisałem ze ich lączenie nie ma sensu i moge to banalnie wyjaśnić, jezeli Ty wyjasnisz dlaczego ma sens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic, wg mnie jest tylko jeden sposób na to, aby sprawdzić czy takie połączenie ma sens. Mam nadzieję, że Śmiercionauta podzieli się z nami "wrażeniami" w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połączenie SSRI+SSRI nie jest powszechną praktyką wśród psychiatrów i na pewno nie znajduje się w oficjalnych zaleceniach dotyczących leczenia zab. psychicznych. Lepszym rozwiązanie jest zwiększenie dawki podstawowego SSRI lub augmentacja terapii lekiem z innej grupy(których teraz jest dostatek)=mianseryna, mirtazapina, trazodon, atypowe neuroleptyki.

 

Biorąc pod uwagę stan na 2009r. przeprowadzono tylko dwa badania kliniczne, które nie były randomizowane(czyli zarówno obiekty poddawane badaniu jak i eksperymentatorzy wiedzieli co kto zażywa). W jednym badaniu łączono fluwoksaminę z citalopramem, w drugim łączono fluoksetynę z citalopramem. Rezultaty były obiecujące- ale badania ze względu na formę(open-label) nie są zbyt przekonywujące.

 

Paroksetyna jest silnym inhibitorem izoenzymu CYP2D6 cytochromu P450, a przez ten izoenzym jest głównie metabolizowana fluoksetyna. Fluoksetyna też jest silnym inhibitorem CYP2D6 i przez ten enzym jest też metabolizowana paroksetyna. Koadministracja tych substancji będzie wzajemnie mieszać w ich metabolizmie i stwarzać ryzyko interakcji z wieloma innymi lekami. Paroksetyna jest silnym inhibitorem CYP2D6 i CYP2B6, a fluoksetyna CYP2D6 i umiarkowanym CYP2C9 i CYP2C19. Te leki stosowane solo mają już wysokie prawdopodobieństwo interakcji. Poza tym mogą zajść interakcje w fazie farmakodynamicznej, które są niekiedy trudne do przewidzenia.

 

Też czytałem ten artykuł lekarza z Harvardu i ma on jak najbardziej w tym wypadku rację.

 

 

 

Paroksetyna

- najsilniejszy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny

- nieco gorzej z selektywnością- siłą blokowania transportera serotoniny w odniesieniu do transportera noradrenaliny

- half-life 21h

- posiada umiarkowane powinowactwo(ale najsilniejsze z wszystkich SSRI) do cholinergicznych receptorów muskarynowych co jest odpowiedzialne za antycholinergiczne działania niepożądane

- w nieznaczącym klinicznie stopniu wpływa na rec. H1

- stężenie stacjonarne osiąga w 10-14 dni

- jeden z bardziej sedatywnych, przeciwlękowych SSRI

- według badań paroksetyna wstrzymuje syntezę tlenku azotu(co może zbytnio nie przypaść do gustu panom)

- metabolizowana głównie przez CYP2D6- jest silnym inhibitorem tego enzymu oraz CYP2B6, i słabym inhibitorem wielu innych enzymów wątrobowych co może rodzić interakcje z różnymi lekami metabolizowanymi przez te enzymy.

- paroksetyna jako jedyny SSRI należy do kategorii D w klasyfikacji leków stosowanych w ciąży(inne SSRI do kategorii C)- czyli wykazano ryzyko uszkodzenia płodu

- z powodu bardzo zmiennego half-life'u i braku aktywnych metabolitów+inne czynniki- paroksetyna jest powiązana pośród SSRI z największym ryzykiem uciążliwych objawów abstynencyjnych po odstawieniu

 

Fluoksetyna

- najsłabszy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny w stawce

- najmniej selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny(patrz: transporter noradrenaliny)

- atypowy SSRI, ponieważ jest słabym antagonistą rec. 5-HT2c

- w przeciwieństwie do paroksetyny i citalopramu nie jest substratem glikoproteinyP(białka, które "wymiata" leki z mózgu na zewnątrz) przez co fluoksetyna może być skuteczna u osób, które nie zareagowały na paroksetynę czy citalopram z powodu genetycznych zmian w obrębie transportera glikoproteinyP

- blokuje aktywność wielu izoenzymów cytochromu P450- przez co może wchodzić w interakcje z różnymi lekami

- fluoksetyna w początkowym okresie leczenia jest najbardziej prolękowym spośród SSRI(nasila lęki)

- fluoksetyna ze względu na długi half-life 4-6 dni i aktywny metabolit norfluoksetynę(4-16 dni) jest powiązana z najmniejszym ryzykiem objawów abstynencyjnych przy odstawianiu

- SSRI o profilu aktywizującym

- potrzebuje 30-60 dni na osiągnięcie stężenia stacjonarnego, jest najwolniej "rozkręcającym się" SSRI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic, paroksetyna 30 z możliwością podniesienia dawki do 40, a fluokastyna 10 z możliwością do 20. Psychiatra sam mi powiedział, ze czasem stosuję takie miks...fluo działa dużo lepiej aktywizująco niż paroksetyna i stad taki miks.

 

lunatic, magnolia84 ma rację... ale jak nadal nie wierzysz, to dam Ci numer do mojego psychiatry, to sobie z nim pogadasz.

 

jeżeli jest jeden SSRI np. paroksetyna i chce się coś dodać aktywizującego to daje się coś co działa na dopamine albo noradrenalinę, po co dawać drugi lek działający też na serotoninę i bardzo słabo na noradrenaline skoro mozna dać na samą noradrenalinę i/lub dopaminę o wiele silniejszym działaniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów.

Lekarz psychiatra w ubiegłym tygodniu przepisał mi Xetanor na "objadanie się". Kompulsywne objadanie sie ? W sumie to nie ma diagnozy, a jedynie przypuszczenia. Stwierdził u mnie równiez Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Dla mnie to absurd, wydaje mi sie ze to zla diagnoza. Jestem "normalną" osobą.

Boje się zacząć brac ten Xetanor w obawie ze bardziej mi zaszkodzi niż pomoże. Co o tym myslicie ?

Jesli komus bedzie sie chciało przeczytac to bede bardzo wdzieczny : kompulsywne-jedzenia-a-moze-co-innego-t47507.html

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam do was takie trochę dziwne pytanie otóż moja diagnoza to fobia społeczna + natrętne myśli póki co żaden z leków które brałem mi nie pomógł a po zażyciu amfetaminy natrętne myśli znikają w 100 % czy amfetamina tak działa ?? czy może to nie natrętne myśli a jakieś adhd i dlatego amfetamina sobie tak świetnie sobie radzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×