Skocz do zawartości
Nerwica.com

5-HTP


Sonia

Rekomendowane odpowiedzi

Radzę wam bardzo uważać z tym 5HTP. Na początku zaznaczę, że wszelkie leki (i nie tylko) wpływające na poziom serotoniny działają na mnie znacznie silniej niż na innych (eksperymentowałem również z narkotykami pochodzenia naturalnego - w tym z LSA i skutki były katastrofalne/potężne, jak na przyjętą dawkę). Brałem 5-HTP przez miesiąc bez przerwy w dawkach po 500mg. Na początku wszystko zaczęło się wydawać znacznie bardziej żywe i kolorowe, lepiej spałem, pamiętałem więcej snów i stałem się trochę inny (mam zespół Aspergera i muszę przyznać ze byłem jakby bardziej uczuciowy :) ) niestety po miesiącu zaczęło się dziać coś bardzo niedobrego - zacząłem się czuć potwornie ospały, zmulony, wszystko zaczęło tracić kolory i nie czułem KOMPLETNIE NIC - normalnie nie mam takich problemów z odczuwaniem emocji, żebym nie czuł nawet smutku czy radości, a tutaj czułem totalną pustkę, zmulenie. Ten stan był nie do wytrzymania i miałem ochotę tak mocno walnąć łbem w ścianę, żebym wreszcie coś poczuł - nawet gdyby moja głowa miała się rozprysnąć na kawałki. Odstawiłem 5HTP, które i tak już się prawie skończyło i było jeszcze gorzej - doszła niemożność skupienia na bardziej złożonych czynnościach, dekoncentracja, a w końcu objawy podobne do nerwicy i ciągła senność nie do powstrzymania! Miałem kołatania serca, wszystkiego się bałem (czy np. nie umrę itd) i czekałem tylko aż te paskudne objawy się skończą. Na szczęście to piekło minęło po jakichś dwóch tygodniach i szczerze mówiąc nie zamierzam tego już nigdy więcej zażywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konsumuję od niedawna (jakieś 10 dni) to cudo - miałam kłopoty ze spaniem - i uważam że jest znacząco lepiej, a nawet za dobrze, jestem za dnia senna, rano nie mogę się dobudzić. Ale lepsze to niż nie spać wcale... łykam jedną dziennie pastylkę taką http://www.swansonvitamins.com/swanson-ultra-5-htp-extra-strength-100-mg-60-caps być może powinnam brać pół dawki ;) tak więc jak dla mnie to działa, zobaczymy jak będzie dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konsumuję od niedawna (jakieś 10 dni) to cudo - miałam kłopoty ze spaniem - i uważam że jest znacząco lepiej, a nawet za dobrze, jestem za dnia senna, rano nie mogę się dobudzić. Ale lepsze to niż nie spać wcale... łykam jedną dziennie pastylkę taką http://www.swansonvitamins.com/swanson-ultra-5-htp-extra-strength-100-mg-60-caps być może powinnam brać pół dawki ;) tak więc jak dla mnie to działa, zobaczymy jak będzie dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań co do tego 5HTP

 

1. Czy mogę to brać z moklobemdem? Jeśli tak to w jakich dawkach?

2. Po jakim czasie zaczyna działać?

3. Jeszcze jakby mógł mi ktoś polecić jaki preparat stosować? Jakiej firmy najlepszy?

 

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, czy ktos juz probowal suplementacje tym aminokwasem?

 

aminokwas 5-HTP w naturalny sposob pomaga w produkcji serotoniny.

Ciekawe jest, ze:

 

"5-HTP było badane głównie pod kątem działania antydepresyjnego. Naukowcy z uniwersytetu w Bazylei już w latach dziewięćdziesiątych wykazali, że aminokwas charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością w leczeniu depresji i stanów lękowych. Przede wszystkim stabilizuje nastrój i osłabia najbardziej uciążliwe objawy łagodząc reakcje pacjentów chorych na te dolegliwości. Mimo wszystko środek nie należy do najpopularniejszych, ale należy przypuszczać iż dzieje się tak dlatego, że aminokwas ten jest czymś zupełnie naturalnym, jego składu opatentować się nie da (wszystkie farmaceutyczne antydepresanty są opatentowane), a w związku z tym trudno o czerpanie jakichkolwiek korzyści z leczenia aminokwasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miss Worldwide, Jest już o tym temat na forum- 5htp-t11980.html

 

zzYxx, Nie. 5-HTP powstaje z tryptofanu na drodze addycji grupy hydroksylowej przez hydroksylazę tryptofanową. Z kolei 5-HTP ulega dekarboksylacji przez dekarboksylazę aromatycznych l-aminokwasów z pomocą wit. B6 i tak powstaje serotonina.

 

Tryptofan->5-hydroksytryptofan(5-HTP)->5-hydroksytryptamina(serotonina)

 

Tryptofan jest aminokwasem egzogennym- organizm ludzki nie potrafi go syntetyzować i trzeba go dostarczać z pożywieniem.

 

5-HTP w suplementach jest pozyskiwany z nasion rośliny Griffonia simplicifolia. Ma właściwości antydepresyjne, poprawiające sen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5-HTP w suplementach jest pozyskiwany z nasion rośliny Griffonia simplicifolia. Ma właściwości antydepresyjne, poprawiające sen.

co do właściwości antydepresyjnych nie wiem , ponieważ oprócz 5HTP biore równolegle inne leki grubszego kalibru . Co by na to nie spojrzeć wyczuwm lekkie podbicie działania Paro dzieki dodaniu 5-HTP . Supla brana na noc znacznie poprawiła mi naturalny sen. Własciwie nie zauważyłem dzialań niepożadanych przy tym środku , oprócz zmiejszenia apetytu. Biorę na noc 100-150mg . Ciekawa supla .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5-HTP powstaje z tryptofanu na drodze addycji grupy hydroksylowej przez hydroksylazę tryptofanową. Z kolei 5-HTP ulega dekarboksylacji przez dekarboksylazę aromatycznych l-aminokwasów z pomocą wit. B6 i tak powstaje serotonina.

 

O matko jedyna :D

 

Kalebx3 - możesz podać jakąs nazwę tego środka który stosujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własciwie nie zauważyłem dzialań niepożadanych przy tym środku , oprócz zmiejszenia apetytu.

 

Dla jednych to będzie wada, dla innych zaleta. Ogólnie na ulotkach od tych supli jest napisane, że 5-HTP działa jako m.in. supresant(wytłumiacz) apetytu, dlatego to efekt oczekiwany, a nie działanie niepożądane.

 

Kalebx3 - możesz podać jakąs nazwę tego środka który stosujesz?

 

Środek się po prostu nazywa "5-HTP"- różne firmy, głównie z USA, go produkują. Np. Now foods. Można kupić na allegro, w sklepach internetowych itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, to ja się w to zaopatrzę :smile:

A tak przy okazji - amfetaminopodobne ścierwa (jak je ładnie nazwałeś :lol: ), działające przeciwapetytowo nie jakieś tam tussipekty, są w ogóle na dzień dzisiejszy dostępne na rynku/legalne? No i jeśli w ogóle to tylko z przepisu lekarza, czy tak na allegro :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Środek się po prostu nazywa "5-HTP"- różne firmy, głównie z USA, go produkują. Np. Now foods. Można kupić na allegro, w sklepach internetowych itp.

 

Ok, dzięki. A znasz może jakieś pewne źródło, żeby nie kupić jakiejś kichy czy podróby?

 

Rozumiem, branie razem z 10 mg Escitalopramu nie jest niebezpieczne i można spóbować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×