Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Radol,

Radol efectin czyli wenlę brałam 5 lat temu przez rok, po czym odstawiłam. Przez 4 lata było super, mimo bardzo traumatycznych przeżyć (prawie 3 - letnia walką z nowotworem Taty i Jego śmierć). W listopadzie zaczęłam dostawać ataki paniki, dr jednak nie chciał mi dać efectinu tylko esci, bo stwierdził, że wystarczy mi łagodniejszy lek czyli esci, a wenla jest o wiele silniejsza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katarzynka40,

 

powiem Ci że podpisałbym nawet cyrograf z diobłem żeby funkcjonowac normalnie - a przynajmniej tak jak wieczorami - wiem że jestem niecierpliwy ale musze sie zmobilizowac i działac bo mam dla kogo...może potrzebuję coś mocniejszego - nie wiem już sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radol,

Mi dr powiedział, że esci jest bardzo dobrym lekiem właśnie na ataki paniki, lęków... ja nie miałam depresji - przynajmniej tak mi się wydawało i dr też... dlatego stwierdził, że wystarczy esci... czym dał mi do zrozumienia, że esci jest lepszy na lęki niż depresje...

Byłam przekonana, że dostane efectin, ale skoro dr stwierdził, że tym razem tak silny lek nie jest mi potrzebny, to nie molestowałam go i posłuchałam... ale efectin/wenlafaksynę polecam ogólnie, bo mnie postawiła na nogi w ciągu tygodnia...

 

Radol, jeszcze poczekaj, z dnia na dzień małymi kroczkami powinno być lepiej... po 3 tygodniu zapewne poprawi się... nie jest to diametralna poprawa, ale stopniowa... ja przetrzymałam, a uwierz jestem straszna panikarą i wielokrotnie - podczas tych 3 okropnych tygodni - myślałam, ze zwariuję, że nie dam rady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od samego początku 10mg.

Nie odczuwam poprawy, jest gorzej niż było przed rozpoczęciem leczenia wg mnie. Jak mnie napadały lęki, to raczej sporadycznie, a teraz nie ma dnia bez tego. Oprócz tego ciągłe zawroty głowy. Wczoraj doszła gorączka, która się utrzymuję po dziś dzień, a dzisiaj jeszcze coś zatokami jakby, bo czuje jakby mi katar spływał do gardła, nos mam za to pusty.

 

Być może to przeziębienie się jakieś przyplątało, tylko że raczej nie miało skąd. Jestem z tych, co nigdy nie chorują, nawet jak sobie wyjde na krótkim rękawku przy padającym sniegu w srodku zimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katarzynko, a Ty pozostajesz na esci, czy zmieniasz na coś innego?

Gradrec - pewnie lekarz coś Ci dołoży i powie, żebyś poczekał jeszcze ze 2, 3 tygodnie. Esci to powolny lek i różnie u ludzi się rozkręca.

Czekać jeszcze 2-3 tygodnie, jak już teraz mam ochote wyjść z samego siebie? Nieźle. Psychiatra mi mowil, ze już po tygodniu powinny zniknąć te stany lękowe, a Ty mowisz, że możliwe że będę musiał czekać jeszcze kolejne 2-3 tygodnie. Lipa.

 

Tzn co może mi jeszcze przepisać? Nie chce brać jakiegos uzależniającego badziewia. Już jedno biore, a skutków póki co żadnych, wręcz na odwrót. Obstawiam, że nie trafił mi w lek za pierwszym razem i pewnie zmieni.

 

 

 

"Anxiety disorder

There may be a significant improvement in GAD symptoms as early as the first week and the majority of patients respond by week eight with a significant improvement in functioning."

(...)

"Escitalopram and citalopram appear equally effective in panic disorder"

 

 

Już od pierwszego tygodnia powinna występować poprawa, zaś od ósmego znaczie zauważalny powrót do życia codziennego, do funkcjonowania jak "zza dawnych czasów".

Jest tydzien czwarty, a poprawy zero ;d null, nada, wręcz odwrotnie.

 

 

Jeszcze najlepsze

"Uncommon (0.1-1% incidence) adverse effects include:

Weight loss

Bruxism (teeth grinding)

Agitation

Nervousness

Panic attack

Confusional state

Taste disturbance

Sleep disorder

Syncope (fainting)

Mydriasis

Visual disturbance

Tinnitus (hearing ringing in the ears)

Tachycardia (high heart rate)

Epistaxis (nosebleed)

Gastrointestinal haemorrhages (including rectal haemorrhage)

Urticaria (hives)

Alopecia (hair loss)

Rash

Pruritus (itching)

Metrorrhagia

Menorrhagia (excessive menstrual bleeding)

Oedema (accumulation of fluids in the tissues of the body)"

 

Skoro uncommon to kurde jaki ja wyjatkowy jestem :D

Połowa z tego mnie dotyczy, drugiej połowy nie rozumiem i nie wiem co oznacza ale skoro tak sobie właśnie czytam o dzialaniach nieporządanych escitalopramu i mniej niż 1% ludzi ma takie objawy, to coś tu chyba nie tak :D

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jednego esci działa po tygodniu, na innego po 8 tygodniach a na jeszcze innego w ogóle. Możliwe, że lek jest źle dobrany, ale może szkoda tracić 4 tygodni na esci. Może lekarz da Ci inny SSRI i dorzuci jakąś benzo na czas wkręcania się leku. Napisz po wizycie dzisiaj jak było i co mówił lekarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jednego esci działa po tygodniu, na innego po 8 tygodniach a na jeszcze innego w ogóle. Możliwe, że lek jest źle dobrany, ale może szkoda tracić 4 tygodni na esci. Może lekarz da Ci inny SSRI i dorzuci jakąś benzo na czas wkręcania się leku. Napisz po wizycie dzisiaj jak było i co mówił lekarz.

Co to jest benzo?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Benzodiazepiny o tym mowa rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na miejscu Twojego lekarza dorzuciłbym Ci do esci jakieś benzo, np. Tranxene lub Cloranxen, ewentualnie małe dawki Afobamu. Benzo - to benzodiazepiny, środki o działaniach przeciwlękowych, rozluźniających itp. Można je brać przez krótki okres czasu i w małych dawkach, gdyż możliwe jest wystąpienie uzależnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kloss,

Kloss ja nie wiem co robić. Od zeszłej niedzieli do czwartku była już znaczna poprawa... cieszyłam się jak głupia, że esci wreszcie zaczęło działać i z dnia na dzień jest lepiej... tymczasem od piątku ogarnęła manie straszna senność, taka jakas melancholia... kompletnie nic mi się nie chce, tylko bym spała:( taka jestem mocno zobojętniała:(:( nie czuję się tak fatalnie jak dwa tygodnie temu, ale po kilku dniach znacznej poprawy zdołowało mnie, że znowu jest gorzej... kompletny brak chęci do działania, zero napędu:(

Nie wiem co robić... biora lek od prawie od 4,5 tygodnia... dr mi mówił 9 dni temu gdy byłam na wizycie, że jeżeli przez tydzień nie odczuje poprawy to zmienimy... no w piątek u niego byłam w niedzielę, po 2 dniach odczułam poprawę... piekłam, gotowałam, śmigałam po galeriach handlowych itp... miałam więcej energii, chęci, motywacja, tymczasem święta minęły a ja znowu jakaś kaput...

 

-- 30 gru 2013, 14:59 --

 

Gradrec,

Od pierwszego tygodnia poprawa to chyba przesada... Wenlafaksyna działa zdecydowanie szybciej niż esci, ale jak powiedziałam dr, że u mnie 5 dnia się poprawiło, to nie wierzył... ja pierwsza poprawę odczułam 9 dnia - ale to było tylko kilka dni wieczorem, a nastepnego dnia był powrót do fatalnego samopoczucia... i tak przez kolejne dni - fatalne poranki, lepsze wieczory... teraz ranki sa lepsze, a wieczory jakby gorsze - tzn. jest chyba stabilizacja bardziej całodniowa...

Rozumiem co czujesz bo ja do 25 dnia czułam się gorzej niż przed esci:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mija 7 tydzień na esci, a wizytę mam w połowie stycznia. Nie chciałbym wchodzić w nowy lek, bo to wszystko zacznie się od nowa - czekanie, uboki, pogorszenie stanu obecnego. Zastanawiam się jak inni się czują, bo lekarze chwalą esci, a tu na forum widzę, że 90% jest odmiennego zdania. Katarzynko, ja też miałem kilka dni ok, a dzisiaj znowu złapał mnie jakiś stres od środka, szczególnie nasilone jest to rano...ech...ciężko....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na miejscu Twojego lekarza dorzuciłbym Ci do esci jakieś benzo, np. Tranxene lub Cloranxen, ewentualnie małe dawki Afobamu. Benzo - to benzodiazepiny, środki o działaniach przeciwlękowych, rozluźniających itp. Można je brać przez krótki okres czasu i w małych dawkach, gdyż możliwe jest wystąpienie uzależnienia.

W życiu tego nie łykne. To juz wole te lęki, niż cos, od czego sie moge uzależnić. Pale fajki, wiec jestem jakby nie było podatny na uzależnienia.

No i pewnie skoro to pomaga na lęki, to pewnie lykałbym jak cukierki codziennie, gdyż lęk mi towarzyszy np. dzisiaj dosłownie cały czas od kiedy sie obudziłem, także ehhh.. No lepiej nie. Chociaż, kurde, fajnie byloby tak bez wiecznego niepokoju, strachu przed niczym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mija 7 tydzień na esci, a wizytę mam w połowie stycznia. Nie chciałbym wchodzić w nowy lek, bo to wszystko zacznie się od nowa - czekanie, uboki, pogorszenie stanu obecnego. Zastanawiam się jak inni się czują, bo lekarze chwalą esci, a tu na forum widzę, że 90% jest odmiennego zdania. Katarzynko, ja też miałem kilka dni ok, a dzisiaj znowu złapał mnie jakiś stres od środka, szczególnie nasilone jest to rano...ech...ciężko....

 

No właśnie Kloss dokładnie mam to samo zdanie... z jednej strony efectin mi bardzo pomogł 5 lat temu, ale teraz boję się, że będę miała uboki jak przy esci - tyle przeszłam przez ten lek, że powinien wynagrodzić mi znaczna poprawą!!! a tymczasem? g... powiem brzydko... nie wiem ile osób chwali esci, ale tutaj większość i to zdecydowana jest niezadowolona z niego...:( może jest tak bardzo łagodny, że za słaby? chociaż jego skutki uboczne na mnie akurat słabe nie były...

ponad miesiąc czekania i... nie wiem co dalej... a w końcu musze zacząc po nowym roku normalnie chodzić do pracy.... pewnie dam radę, ale czuję się taka....niepełnowartościowa, czuje, że to jeszcze nie jest moja "normalność"... jak długo jeszcze mam czekać???

Myślałam, że choć u Ciebie jest lepiej...:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mija 7 tydzień na esci, a wizytę mam w połowie stycznia. Nie chciałbym wchodzić w nowy lek, bo to wszystko zacznie się od nowa - czekanie, uboki, pogorszenie stanu obecnego. Zastanawiam się jak inni się czują, bo lekarze chwalą esci, a tu na forum widzę, że 90% jest odmiennego zdania. Katarzynko, ja też miałem kilka dni ok, a dzisiaj znowu złapał mnie jakiś stres od środka, szczególnie nasilone jest to rano...ech...ciężko....

 

No właśnie Kloss dokładnie mam to samo zdanie... z jednej strony efectin mi bardzo pomogł 5 lat temu, ale teraz boję się, że będę miała uboki jak przy esci - tyle przeszłam przez ten lek, że powinien wynagrodzić mi znaczna poprawą!!! a tymczasem? g... powiem brzydko... nie wiem ile osób chwali esci, ale tutaj większość i to zdecydowana jest niezadowolona z niego...:( może jest tak bardzo łagodny, że za słaby? chociaż jego skutki uboczne na mnie akurat słabe nie były...

ponad miesiąc czekania i... nie wiem co dalej... a w końcu musze zacząc po nowym roku normalnie chodzić do pracy.... pewnie dam radę, ale czuję się taka....niepełnowartościowa, czuje, że to jeszcze nie jest moja "normalność"... jak długo jeszcze mam czekać???

Myślałam, że choć u Ciebie jest lepiej...:(

Wiem, że to nie do mnie ta wypowiedź jest kierowana, ale pozwole się wtrącić. Smutne, że po raz drugi się już leczysz. Ja mam nadzieje, że jak wyjdę z depresji, już nigdy do niej nie powrócę. Oczywiście wpierw musi lekarstwo zacząć działać chociaż w najmniejszym stopniu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Biorę Escitil od 13 miesięcy doszedłem do 30 mg .Depresja ustąpiła , pozostały lekkie natręctwa (boję się np : ,, noży '' ) .Zastanawiam się czy może przejeść na Wenle skoro twierdzicie że jest silniejsza ?Może warto ?Pozostaje mi Anafranil ale jak pomyśle o obokach to trwam przy escitilu .Czekam na opinie nerwicowców .

 

-- 30 gru 2013, 18:58 --

 

Tutaj macie ciekawy link : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3181958/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po wizycie. Kazał całkowicie odstawic ten lek.

Przepisał mi Parogen 20mg rano i Sulpiryd 50mg wieczorem.

 

No to jedziemy dalej. 3,5 tygodnia zmarnowane :-)

nie do końca zmarnowane, masz mieć jakąś przerwę między esci a Parogenem i na co masz leki, na napady lękowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znowu kolejny wieczór i ulga - jutro 9-ty dzień Esci - nie wiem czy to placebo ale chyba lekka poprawa jest - nie mam juz takiego ścisku żołądkowego i gonitwa myśli też nie taka wielka - oczywiście do "normalności" jeszcze daleko albo mi sie wydaje albo sobie wmówiłem :) - choć to też jakiś sposób !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po wizycie. Kazał całkowicie odstawic ten lek.

Przepisał mi Parogen 20mg rano i Sulpiryd 50mg wieczorem.

 

No to jedziemy dalej. 3,5 tygodnia zmarnowane :-)

nie do końca zmarnowane, masz mieć jakąś przerwę między esci a Parogenem i na co masz leki, na napady lękowe?

 

 

Mam mieć jeden dzień przerwy. Parogen mam wziąć dopiero pojutrze rano. Sulpiryd już jutro wieczorem.

Boję się to brać -.- Ciekawe jak mnie dawka 20mg pozamiata, jesli 5mg czegos innego taka jazde mi robi...

 

Zaburzenia nerwicowo lękowe.

 

 

Obecnie sie czuję, jakbym miał zaraz odejść od zdrowych zmysłów.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×