Skocz do zawartości
Nerwica.com

MIRTAZAPINA (Auromirta ORO, Mirtagen, Mirtor, Mirzaten, Remirta ORO)


yoan22

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

169 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      122
    • Nie
      37
    • Zaszkodziła
      31


Rekomendowane odpowiedzi

" Ketokonazol zwiększa stężenie i AUC mirtazapiny "

 

Dziś przez innego lekarza został mi przepisany ketokonazol na kilka dni. Jak należałoby dostosować dawkę mirtazapiny? Biorę 15mg mirtazapiny.

 

Nie wiem jak się do tego odnieść, bo nie znalazłem żeby pomiędzy tymi lekami zachodziła interakcja. Może ketokonazol jednak w jakiś sposób inhibituje izoenzymy, które odpowiadają za metabolizm mirtazapiny albo w jakiś inny sposób wpływa na wzrost jej stężenia. Wszystko zależy jak bardzo zwiększa jej stężenie.

 

-- 16 gru 2013, 12:48 --

 

miko84 czytalam ze ten lek moze nawet miec do 65h okres poltrwania oraz ze wydalany jest z organizmu w ciagu pare dni ,jest to mozliwe?

 

Mirtazapina ma half-life wynoszący 20-40 godzin(w zależności od płci)- co oznacza, że po tym czasie stężenie leku we krwi zmniejszy się do połowy wartości początkowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat zakładasz, że Twój zdrowy i młody organizm będzie wydalał lek przez 40 a nie 20 godzin, w dodatku, że reszta leku będzie wydalana przez kolejne 40 godzin. Przesadzasz a leku już dawno nie ma w Twoim organizmie. To co zostało to Twoja nadwrażliwa psychika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe na mirtazapinie zaobserwowałem jeszcze jeden komfort w porównaniu do SSRI, a mianowicie na SSRI miałem problemy z oddawaniem moczu, tzn. bardzo rzadko mimo iż piłem nie mało. Na mirtazapinie nie mam tego problemu. W sumie SSRI powodują niby pośrednio poprzez aktywację któregoś z rec. serotoninowych wzrost stężenia wazopresyny która to zmniejsza częstość oddawania moczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy z oddawaniem moczu po klomipraminie czy paroksetynie to wynik działania antycholinergicznego- zablokowania cholinergicznych rec. muskarynowych, które znajdują się m.in. w pęcherzu moczowym i ich blokada powoduje zmniejszenie napięcia i skurcz zwieracza cewki moczowej. Serotonina nie ma tu nic do rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot co. Leki noradrenalinowe też mogą tak działać bo układ sympatyczny w którym działa noradrenalina jest w kontrze do układu parasympatycznego (przywspółczulnego lub cholinergicznego) w którym działa acetylocholina. A więc podwyższając noradrenalinę możemy przyblokować acetylocholinę co może się objawić efektem takim jak przy lekach antycholinergicznych - czyli suchością w ustach i zatrzymaniem moczu.

 

Efekty takie przy lekach typu sertralina, fluoksetyna czy escitalopram nie powinny wystąpować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot co. Leki noradrenalinowe też mogą tak działać bo układ sympatyczny w którym działa noradrenalina jest w kontrze do układu parasympatycznego (przywspółczulnego lub cholinergicznego) w którym działa acetylocholina. A więc podwyższając noradrenalinę możemy przyblokować acetylocholinę co może się objawić efektem takim jak przy lekach antycholinergicznych - czyli suchością w ustach i zatrzymaniem moczu.

 

Dokładnie. A jak ktoś się domaga dowodów to niech wszamie pół paczki efedryny/pseudoefedryny i spróbuje się odsikać- życzę powodzenia. Próbować można- ale z góry się nie uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot co. Leki noradrenalinowe też mogą tak działać bo układ sympatyczny w którym działa noradrenalina jest w kontrze do układu parasympatycznego (przywspółczulnego lub cholinergicznego) w którym działa acetylocholina. A więc podwyższając noradrenalinę możemy przyblokować acetylocholinę co może się objawić efektem takim jak przy lekach antycholinergicznych - czyli suchością w ustach i zatrzymaniem moczu.

 

Efekty takie przy lekach typu sertralina, fluoksetyna czy escitalopram nie powinny wystąpować.

Tak, z tym noradrenergicznym efektem który powoduje suchość w ustach podobnie jak przy lekach antycholinergicznych, to fakt. Np. podczas stresu tak samo może wystąpić suchość w ustach. To się wtedy nazywa pseudocholinergiczny efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×