Skocz do zawartości
Nerwica.com

KLOMIPRAMINA (Anafranil, Anafranil SR)


mikolaj

Czy klomipramina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

133 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy klomipramina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      84
    • Nie
      33
    • Zaszkodziła
      28


Rekomendowane odpowiedzi

Przydarzyło mi się dziś coś nieprzyjemnego. Brałam do tej pory 15mg mirtazapiny i 50mg anafranilu na dobę; pare dni temu wzięłam 75mg anafranilu, potem, chociaż nie powinnam, załadowałam 100mg i dziś miałam zespół serotoninowy, musiałam skontaktowac się z lekarzem, który przepisał mi miansę zamiast mirty. Miansa ma miec działanie tylko na noradrenalinę, natomiast anafranil i mirta działały też na serotoninę i ich zbyt duża dawka spowodowała taki nieprzyjemny skutek. To tak w ramach ostrzeżenia, gdyby komuś chciało się zaszalec z dawką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale uważaj też na mianserynę bo mimo, że nie ma tego działania na serotoninę jak mirtazapina to jest silniejszym antagonistą 5-HT2c od mirty, połączona więc z wyższą dawką leku typu klomipramina może również spowodować podobną reakcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie tak nic nie chce. A jak cos trzeba robic to niekomfortowe to jest. Ale musze brac jak jest bo dopiero 2 tyg temu podbilem do 225 mg. To uczucie nie jest zle ale nie dla aktywnego czlowieka. Pisanie tutaj chyba troszke jest na przekor mnie, bo tego tez mi sie nie chce. Gadac z ludzmi mi sie nie chce co mnie jeszcze bardziej wycofuje w glab siebie.

 

-- 13 gru 2013, 17:05 --

 

jedynie chce mi sie spac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, mam wobec tego teraz problem... Na samym anafranilu i lamitrinie nie mogę spac, do tego mam straszne koszmary i lęki. Miansa pozwoliłaby mi na sen, dobry apetyt. Obawiam się tylko lęków, więc musiałabym wtedy zwiększyc anafranil. Mam do rozważenia dodatek do anafranilu i lamitrinu w postaci: miansy lub ketrelu. Jak sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile bierzesz, ale zwiększ anafranil. Ja czuje różnicę między 150 a 215. Jak jesteś na 150 wal w górę. A jak na 75 to tym bardziej. Też nie wiem ile już bierzesz, ale jak jesteś obeznana w tym temacie to wiesz, że trzeba czeka po zwiększeniu 2 tyg w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest ze trzeba czekac po zwiekszeniu, a ty jak sie zle czujesz to ci pewnie ciezko. Mi lekrz mowi ze 5 tyg trzeba odczekac, a na pytanie czy pomoze mowi: jest szansa. Ja mam nadzieje ze moje 225 to bedzie dobra dawka.Bo za 5 tyg zwiekszac i czekac kolejne 5 to rozumiesz...nie na moja cierpliwosc i nerwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie poczekam na jakiś skutek, będąc na 75mg i dołoże mianserynę, jak radzicie. Dziwne, że już przy 100mg anafranilu i 15mg mirtazapiny dostałam wspomnianego ataku. Muszę ustalic odpowiednie dawki i uwzględnic zwiększenie klomipraminy.

depresyjny, ja również nie mam cierpliwości czekac, ale nadzieja na poprawę dodaje mi trochę siły. Nie ma innego wyjścia. Anafranil naprawdę jest skuteczny, przemyśl dołożenie jakiejś miansy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mirtazapina poza wzmacnianiem zwiększenia serotoniny gdy jest brana razem z SSRI ma swoje własne działanie na serotoninę (przez blokadę autoreceptorów alfa-2 a przez to pośredni agonizm alfa-1 przez noradrenalinę, co skutkuje zwiększeniem impulsów na neuronach serotoninowych oraz przez blokadę heteroreceptorów alfa-2 ulokowanych na neuronach serotoninowych, a przez to zwiększone uwalnianie serotoniny). Mianseryna blokuje receptory alfa-1 więc ten wzrost serotoniny jest mniejszy niż przy mirtazapinie (co wychodzi w badaniach, dlatego mirtazapina ogólnie jest określana jako bardziej serotoninowa od mianseryny, która dodatkowo ma działanie blokujące wychwyt zwrotny noradrenaliny, a więc ogólnie jest bardziej noradrenalinowa od mirtazapiny).

 

Mirtazapina ma jedną sporą przewagę nad mianseryną, a mianowicie lepsze ratio blokady 5-HT2c do 5-HT2a (mirtazapina 1:1,76 a mianseryna 1:1,23).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działaniem noradrenalinowym lub zablokowaniem pewnych receptorów serotoninowych (szczególnie 5-HT2a). Możliwe jest też spowodowanie lęków przy zwiększeniu serotoniny gdy bierzesz te leki razem (to powinno minąć po dłuższym stosowaniu), podobne początkowych skutków wyższej dawki SSRI branej solo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj olcha 50 mg klomipraminy to ty nawet nie jestes na dawce terapeutycznej. Dlaczego bierzesz tak malo? Ja nie jestem lekarzem ale ustaw sobie najpierw anafranil na wiekszej dawce Nawet mirtazapine mozesz odposcic. Moze sam anafranil dobrze zadziala. Oczywiscie trzeba odczekac od tego momentu 5 tygodni;) Ja jestem na 225 i w czwartek uplyna 3 tygodnie.

 

-- 15 gru 2013, 18:38 --

 

Mi mirta tez walila w leki wiec wiem o czym piszesz. Chyba z miesiac wytrzymalem i odposcilem . Za silne to bylo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, więc po mianserynie mogę spodziewac się wzmocnienia lęków?

Przy moim dotychczasowym zestawie (mirta,anafranil,lamotrygina) zastanawiałam się, dlaczego lęki wciąż są obecne, dlatego zwiększałam i zwiększałam anafranil aż do wstrząsu. Bałam się, że przestał działac. Teraz widzę, że jego przeciwlękowe działanie było blokowane przez lękowe działanie mirty. Czy lamotrygina też może wzmacniac lęki?

 

depresyjny, nie mam pojęcia, dlaczego na 100mg klomipraminy już miałam zespół serotoninowy. Niedawno przez ponad miesiąc byłam na samym anafranilu 50mg, pomagał mi, ale skutki uboczne uniemożliwiały mi funkcjonowanie. Dopiero z mirtą i lamotryginą wrócił dobry humor, sen, apetyt, a kołatanie serca przestało dokuczać; natomiast działanie przeciwlekowe było słabsze. Samego anafranilu brac nie będę. Może powinnam dorzucic ketrel albo inny neuroleptyk, który poprawi nastrój i apetyt, a jednocześnie nie będzie wzbudzał lęków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olcha być może brałaś za krótko to połączenie i przesadziłaś z dawką klomipraminy. Być może czas by sprawił, że lęki by ustąpiły. Mianseryna może działać podobnie do mirtazapiny a nawet mocniej więc musisz po prostu uważać z dawka klomipraminy skoro miałaś taką przykrą sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, lepiej nie brać neuroleptyków na depresję. Zamiast mirtazapiny/mianseryny mogłabyś spróbować np trazodonu. Celuj zawsze w leki przeciwdepresyjne, dopiero jak wszystkie nie dadzą rezultatu (ale na to potrzeba czasu), to możesz pomyśleć o neuroleptykach.

 

Neuroleptyki powodują watowatość pospolitą :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×