Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Martiszon, Ja teraz poprosze lekarza o badania krwi..dobrze , ze to on popiera i mam spokoj..

 

-- 04 gru 2013, 11:24 --

 

no tak , lecz mi w tym roku już robił badania ok wyszły ..coz poczekam do stycznia..

 

-- 04 gru 2013, 11:26 --

 

lunatic, nie wiem juz sama jak dziala paro, wtedy caly czas spalam , teraz nie moge zasnac.. :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko en.wiki nie jest dobrym źródlem do weryfikacji takich informacji. W zdaniu ktore przytoczyles jest bląd bo jak byk jest napisane o amfetaminie jako o inhibitorze ale slabyszym od koki. Oczywiscie i jedno i drugie ma powinnowactwo do DAT-u ale rola amfetaminy sprowadza się do odwrócenia kierunku wychwytu (to definicja releasera btw) a kokainy do jego zablokowania. Oczywiscie jakiś odpowiednik licealisty z USA mógł o tym nie wiedzieć

 

kokaina jest inhibitorem wychwytu zwrotnego.

 

It does this by blocking its reuptake into the nerve terminal via the transporter and thus increasing the amount of dopamine available to act at receptors in the synapse (Silvia et al., 1997; Volkow, Wang, Fischman, Foltin et al., 2000). Cocaine may also block reuptake of noradrenaline and serotonin (Rasmussen, Carroll, Maresch, Jensen et al., 2001; Ritz, Cone & Kuhar, 1990), with some authors suggesting that it may enhance noradrenaline release (Tuncel, Wang, Arbique, Fadel et al., 2002).

 

relaserem jest tylko w stosunku do noradrenaliny a to i tak tylko przypuszczenia.

 

to cyctat z pubmedu, znacznie wiarygodniejszy od wikipedii.

 

Siła w Ki podawana w nm to w sumie jedyne co mamy dostępne dla wszystkich substancji. Nie wiem jak mielibyśmy je porównywać inaczej. Wiadomo, że oceniać ich siłę należy jako całość. Ale działanie noradrenalinowe paroksetyny jest zazwyczaj zaznaczane, tak jak działanie dopaminowe sertraliny i obydwa mają swoje efekty w organiźmie.

 

to nie jest zadna siła. A powinnowactwo. Siłą można nazwać IC50 w przypadku inhibitorów, antagonistów i EC50 przy agonistach. Oba wskaźniki są juz dosyć popularne i znacznie lepsze.

 

Chociaż akurat przy paro bardziej wyraźne jest jej działanie antycholinergiczne (czyli to które mają leki trójpierścieniowe, chociaż one są silniejsze w tym, siła antagonizmu M3 paro - 80 nM) a to powoduje, że lek jest bardziej sedatywny od innych. Chociaż tak jak kolega wspomniał, trzeba oceniać całość leku, w paro przeważa jego silne działanie serotoninowe, reszta to tylko dodatki.

 

80 nm... względem czego ? Atropiny, muskaryny, acetylocholiny, moze i nawet klomipraminy ? Kazdy z nich da inny wynik w ki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wgłębiam się za bardzo w działanie narkotyków.

 

Względem klomipraminy (37nm) na przykład, lub amitryptyliny (25.9 nm). Chodzi oczywiście o antagonizm receptora M3, który ma paro, bo reszta jest dużo słabsza (amitryptylina np. blokuje wszystkie pięć z dużą siłą, dlatego ma bardziej odczuwalne działanie. Siła mówiąc potocznie, to jedyne co mamy ogólnie pod ręką i co może użyć przeciętny użytkownik forum by mniej więcej przewidzieć działanie danego leku. Nie ulega wątpliwości, że działanie antycholinergiczne paro jest klinicznie odczuwalne, tak jak i działanie dopaminergiczne sertraliny. Tym głównie różnią się te leki. Podobnie jak działanie antagonistyczne fluoksetyny na 5-HT2c też ma wyraźne efekty (apetyt, pobudzenie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumiałeś mnie

 

ki okresla stęzenie (najczesciej w mikromolach, ale tez w nanomolach / L) przy jakim jeden ligand (nazwijmy go paroksetyna) całkowicie wypiera z białka (powiedzmy SERT) inny ligand (3H-5HT, znakowana trytem serotonina). Wynik to ki = 0,34 nm. Teraz ta sama paroksetyna jest testowana znakowanym trytem citalopramem. Wychdzi ki = 0,06 czyli 6 razy mniej. I dlatego ten parametr jest tak lipny. Kazdy naukowiec moze sobie dobrac ligand jaki tylko mu się wymarzy i to się dzieje w rzeczywistosci. Taki receptor 5-HT1a jest badany pochodnymi LSD, serotoniną, 8-0H-DPATem a 5-HT2a LSD, NBOMe, DOI, i takze serotoniną. Wybór jest całkowicie dowolny i wyniki są odmienne. A rzadko mozna znaleźć przy liczbie w nM nazwe liganda. Stąd pytanie względem czego wyszło to 80 nM.

 

-- 04 gru 2013, 13:05 --

 

co do paroksetyny to zwracam honor, działa na NET ale wątpie w to zeby to miało jakiekolwiek znaczenie. Zeby się do czegoś odnieść dam jako przykład porównanie z reboksetyną. IC50 rebo wynosi 8 nM a stęzenie po przyjęciu dawki 4 mg wynosi 2400 nM / L. Czyli wystarczy 0,0134 mg reboksetyny zeby zablokować wychwyt NA w 50%-ach. IC 50 dla NET Paroksetyny to 81 nM a przyjecie pojedynczej dawki 30mg jest równoważne 32,5 nM / L we krwii. Czyli aby uzyskać wartość IC50 paroksetyna musiałaby być podana w dawce 75 mg.

 

krótko mówiąc 0,0134 mg reboksetyny jest równoważne 75 mg paroksetyny w obydwu przypadkach chodzi o pojedynczą dawkę.Raczej nikt nie odczuje działania jedej-trzysetnej częsci tabletki reboksetyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem, w badaniu użyto 3-Quinuclidinyl benzilate, link do artykułu w pubmedzie: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8100134?dopt=Abstract

 

Wiarygodne to chyba? Tak czy owak, działanie antycholinergiczne paro jest najsilniejsze z wszystkich SSRI i ma wyraźny wpływ na działanie tego leku - sedatywne i być może przeciwlękowe. Antycholinergiki są zazwyczaj pro-dopaminowe i uspokajające, co zauważyłem po sobie (najsilniej uspokajająco na mnie działały leki antycholinergiczne, a próbowałem "czystych" jak oxybutynina czy biperyden, z antydepresantów najsilniej antycholinergicznie działała amitryptylina).

 

Co do siły paroksetyny to nie na to samo wyjdzie podanie wyników w Ki przy tym samym środku porównawczym? Czyli 3H-Nisoxetine? Czyli dla rebo: 11-15 nm (dwa badania), a dla paro 40-85 nm?

 

-- 04 gru 2013, 13:37 --

 

Wynik moim zdaniem już całkiem wyraźny i odczuwalny u niektórych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, czy paroksetyna wpływa negatywnie na wyniki ALT? Czy rzeczywiście wpływa nie na wynik a na wątrobę? Mam podwyższone ALT i lekarze mówią, że to przez leki. Psychiatra zapewnia, że parogen nie wpływa na wątrobę ale skąd więc takie wyniki? Reszta wyników wątrobowych jest ok.

Czy połączenie thyrozolu 10mg+propranolol 10mg+parogen 10mg i ćwiartka mirty na noc jest ok? Czy to zabójczy zestaw?

 

Będę Ci wdzięczna za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sylvek przyszedł i myśli że wszystkie rozumy pozjadał...najważniejsze jest to że Ki jak i Nm w praktyce sie sprawdzają, w wielu artykułach recenzenci, autorzy posługują sie tym, więc napewno mają racje...działanie paroksetyny na noradrenaline myśle że jest w jakimstam stopniu odczuwane głównie w skutkach ubocznych typu drżenie rąk, drżenia ogólnie, które w porównaniu do innych leków ssri jest chyba najbardziej nasilone przy tym leku...sylvek zapewne przyszedł tu w celu tworzenia teorii i negowania opinii innych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stifler19, Tak się składa, że ma rację.

 

najważniejsze jest to że Ki jak i Nm w praktyce sie sprawdzają

 

Że co proszę? Przecież to nie są dwa wskaźniki. Ki to wskaźnik określający powinowactwo receptora/liganda, a nM to jednostka(nanomol) w jakich ta wartość jest wyrażona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma i nie ma, Stifler19 dobrze pisze, wielu autorów się tym posługuje w artykułach medycznych i nie wgłębia się za bardzo w użyty środek porównawczy. Nie ma zresztą możliwości analizowania wszystkiego, a podawana siła często się różni, zależnie od tego kto robi badanie (nie tylko od użytego środka), więc i tak trzeba to przyjmować z dystansem.

 

Chodzi o to, że podanie siły w Ki wyrażonej w nm + obserwacje własne działania leku to jedyne co mamy, a i tak działanie leku może być wyjątkowe (bo każdy jest trochę inny). Ale przyjęło się, że paro to antycholinergik i NRI, sertra ma działanie dopaminowe i na receptory sigma, esci to czysty serotoninowiec, fluwoksamina działa na receptory sigma, a fluoksetyna antagonizuje 5-HT2c co ma działanie dopaminowe i noradrenalinowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio zastanawiam sie nad wpływem niedoboru witamin, magnezu na leczenie, dorzuciłem na 3 dni plussz multiwitamine i magnez, no i pewne refleksje powstały...

podczas dni w których suplementowałem witaminy troche gorzej sie czułem, tak jakby magnez itp. rozkręcał sie jak łagodny lek antydepresyjny, po 2 dniach od zakończenia suplementacji poczułem sie bardziej zrelaksowany, odprężony, w lepszym nastroju przez kilka dni, czyli kolejna refleksja że witaminy, magnez również potrafią działać z opóźnieniem, powtórzyłem suplementacje w poprzednim tygodniu i na weekendzie czułem sie jak w hipomanii, z tym że w tym przypadku zwiększyłem nikotyne na kilka dni znacząco więc nie wiem co bardziej pomogło czy witaminy czy nikotyna...no i od 2 dni już normalny stan, może nawet z troche gorszym samopoczuciem, lękiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elfrid, witaj :))

W artykule chodzi o raka prostaty :mrgreen:

poza tym suplementacja zwiększa ryzyko nowotworu tylko o 2.5 %

 

-- 4 gru 2013, o 18:58 --

 

miko84, mam nadzieję, że mi ten gruczoł nie wyrośnie :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elfrid tydzień dopiero biorę, na razie nic szczególnego się nie dzieje, na początku miałem trochę nasilenie lęków ale teraz już jest ok. Mam zakręcone sny w nocy, może to dobry znak?

 

magnolia84 no właśnie :) Tak czy owak rybki polecamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryby jem praktycznie co drugi dzień, bo je uwielbiam ale jak dodałam kwasy w kapsułkach, to poczułam większą poprawę niż kiedy jadłam same ryby i nie brałam kapsułek. Nie wiem o co chodzi :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×