Skocz do zawartości
Nerwica.com

MIRTAZAPINA (Auromirta ORO, Mirtagen, Mirtor, Mirzaten, Remirta ORO)


yoan22

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

169 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      122
    • Nie
      37
    • Zaszkodziła
      31


Rekomendowane odpowiedzi

Nie biore olanzapiny bo mialem stan mieszany. Przestala dzialac po miesiacu. Potem bralem Abilify ale zgniotly mnie skutki uboczne. Obecnie tylko lamotrygine biore na stabilizacje. Czuje sie fizycznie lepiej niz na neurolepach. Zaczela mnie deprecha brac dosc powaznie lecz zostala zamordowana moklobemidem i chyba wlasnie mirta. Czuje sie teraz zwyczajnie i dobrze, mam nadzieje ze to nie chwilowe bo dzis wieczorem dosc sredni nastroj i oczywiscie bez powodu. No ale dajmy sie leka rozkrecic. Biore te leki w malych dawkach wiec chyba nie ma mowy o wystrzale w gore. Lekarz chyba wie co robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zigi7,

Nie napisałem wszzystkiego. Mi psychiatra zrobił takie "menu"

 

zomiren 1mg około 17

mirtagen 45mg i tranodon 75mg

 

i

OBOWIĄZKOWO:

nasen 1 tabsa :yeah:

 

Co ciekawe ta kombinacja mnie nie uśpiła jak powinna.

Dziś z rana wstałem już o 6 kompletnie nie wyspany i wkur.. Wrzuciłem ćwiartkę mirtagenu i spałem przynajmniej bez przebudzenia do 9. O takie to mam problemy ze snem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie antypsychotyczne działanie mirtazapiy, czy ktoś umie coś powiedzieć? Sądzę, że można by było o tym podyskutować.

 

Binding affinity, Ki (nM)

D1 receptor 4167

D2 receptor >5454

D3 receptor 5723

 

Więc o jakich właściwościach przeciwpsychotycznych była mowa? Bo ja tu żadnych nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wyszły jakieś badania, że działanie odwrotnego agonizmu 5-HT2c (inverse agonist) które ma mirta moduluje w jakiś sposób uwalnianie dopaminy, więc może o to chodziło? Albo o antagonizm 5-HT2a które ma sporo nowych leków przeciwpsychotycznych. Tak czy owak, potencjału przeciwpsychotycznego w mirtazapinie bym nie upatrywał zbyt dużego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Receptor 5-HT2c działa jako inhibitor uwalniania dopaminy i noradrenaliny w układzie nagrody, m.in. w polu brzusznym nakrywki. Zatem antagoniści receptora 5-HT2c będą działać jak disinhibitory uwalniania dopaminy i noradrenaliny=czyli nasilać uwalnianie NE i DA tamże. A psychotyczność ma swoje źródło(w dużym uproszczeniu) w nadaktywności układu dopaminergicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, Ja nie stawiam żadnej hipotezy, po prostu chcę podjąć ten temat i wymienić z Wami zdania.

Wiele jest tez mówiących o przyczynie psychotycznych objawów wytwórczych; znasz na pewno tę, która za ich powód uznaje nadmiar dopaminy, ale jest wiele innych.

miko84, zgadza się, może mirtazapina nie wpływa na D2 w taki sposób, jak neuroleptyk, ale istnieje teza, że leki jednocześnie blokujące receptory układu dopaminergicznego oraz 5HT2A mogą działac antypsychotycznie.

 

Czy ktoś kiedokolwiek zauważył u siebie takie działanie mirtazapiny? Nie mówię o tłumieniu objawów wytwórczych ''ciężkiego kalibru'', ale np. myśli obsesyjnych o charakterze psychotycznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirtazapina poprzez antagonizm 5-HT2c nasila uwalnianie dopaminy i noradrenaliny. Był tylko jeden w przypadek, w którym mirtazapina okazała się pomocna w złagodzeniu halucynacji w PDP(psychoza w przebiegu choroby Parkinsona) i wiązano to z odwrotnym agonizmem receptora 5-HT2a. Mirtazapiny nie stosuje się ogólnie w psychozach, nawet off-labelowo, bo nie ma właściwości antypsychotycznych.

 

Sformułowanie "myśli obsesyjne o charakterze psychotycznym" to masło maślane, bo obsesje w przebiegu OCD mają to do siebie, że obecny jest wgląd i krytycyzm, a urojenia w przebiegu zaburzeń psychotycznych to, że tego wglądu i krytycyzmu jest brak. Choć oba- obsesje i urojenia są zaburzeniami treści myślenia i mają podobny patomechanizm(związany z dopaminą), dlatego zauważono pewne benefity ze stosowania atypowych neuroleptyków w OCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale pamiętajmy, że mirtazapina to nie czysty antagonista 5-HT2c (jak np. agomelatyna) ale odwrotny agonista. Wklejam cytat z wiki:

 

"The newest research however has shown that mitrazapine is actually an inverse agonist of the 5-HT2C receptor. 5-HT2C inverse agonists have been shown to inhibit mesoaccumbens dopamine outflow[90] attenuating the rewarding properties of various substances like morphine. This inhibition of dopamine may be stronger than thought as substances with 5-HT2C inverse agonist properties may have more activity to regulate dopamine neurotransmission than ones with competitive antagonism.[91] With its newly understood properties of 5-HT2C inverse agonism, it is being investigated and shown to lower drug seeking behaviour, conditioned place preference and the rewarding effects of substances such as methamphetamine in various human and animal studies."

 

Mirta wykazuje więc właściwości regulacyjne dopaminy, może się więc okazać przydatna przy uzależnieniach. Jakie to ma przełożenie na działanie przeciwpsychotyczne tego nie wiem. Właściwości antagonistyczne 5-HT2a ma prawie każdy nowy neuroleptyk, ale są one tam pomieszane zawsze z antagonizmem D2. Sami antagoniści 5-HT2a mają raczej słabe działanie przeciwpsychotyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popiół, to prawda, BYŁ czad. Na california rocket fuel też był czad, ale tylko przez pierwsze dwa miesiące, później już nastrój szedł mocno w dół. A paradoks jest taki, że na samej sertralinie libido jest dużo większe niż wtedy, gdy łączę ją z mirtą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, początkowo było genialnie, czy to z miansą czy z mirtą. Ale później już tak różowo nie było niestety - podobnie jak CRF, magiczne działanie osłabło po jakimś czasie. Wtedy też odstawiłem mirtę i zostałem na samej wenli i poczułem poprawę. Mam wrażenie, że u mnie mixy SSRI z mirtą/miansą działają tylko na chwilę. Po pewnym czasie odstawiam mirtę i wskakuę na maksymalną dawkę SSRI i jest w porządku (tak jak teraz na 200mg sertraliny). Niestety śpię marnie, ale coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, fajny ten test na chad, wyszło mi 33 punkty, och jak miło

jednak ci dwaj lekarze co mi wypisali stabilizator twierdząc, że mam chada mieli trochę racji

ale odkąd biorę wenlę jest ''normalnie'' czyli trochę ciemna dupa, codzienna lekka melancholia, zero energii, żadnych wzwyżek, żadnych dosłownie

 

-- 01 gru 2013, 14:37 --

 

o a w tym teście co jest obok na depresję wyszło mi 25 punktów

jak fajnie brać od roku codziennie antydepresanty i tak się czuć

wenlafaksyna nie działa dobrze na mój nastrój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CórkaNocy no ja odpadam na 2 punkcie.

 

ewela_6 u mnie przywracał normany, zaburzony przez nerwicę i depresję. Więcej przytyłem na paroksetynie, ale to ze względu na totalny brak ruchu (lek powodował awersję do wysiłku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Ma zapisany SSRI - escitalopram 5 mg na ataki paniki. Niestety wywołał u mnie totalną bezsenność = czwarty dzień a ja praktycznie nie mogę spać - co najwyżej 1,5 godziny na dobę. Wyczerpana poprosiłam o pomoc dr, zapisam mi Remitre ORO - czyli mirtazapinę na spanie...żeby niwelować działania na sen SSRI. Mam wziąc na noc 30 mg.. trochę się boję ładować w siebie 2 antydepresant, boję sie skutków ubocznych:( boję się jak zareaguje organizm.

Czy łączyć ktoś oba antydepresanty? Czy ktoś miał podobny problem - brał SSRI, ale ze względu na bezsennośc dr zalecił dodatkowo mirtę? Jak czytam te skutki uboczne z letargiem włacznie to mocno się boję jak jutro rano będe sie czuła:(:(:(

 

Proszę o pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katarzynka40, tak łączyć można, i nie jest to żaden mega mix, ja swego czasu brałam AŻ 4 antydepresanty naraz i żyję, mam wszystko zdrowę (prócz głowy oczywiście :P). spokojnie nic ci nie będzie, te skutki w ulotkach są na wyrost napisane i rzadko kogo spotykają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CórkaNocy,

dzięki serdeczne, troszkę sie boję, bo po efectinie nie miałam w sumie żadnych skutków ubocznych, a po niby (zdaniem lekarza) łagodniejszym escitalopranie totalna bezsenność...Głupio brać 1 antydepresant na stany paniki a drugi żeby zwalczył de facto skutki uboczne tego pierwszego:(

4 :shock::shock: jednocześnie mialaś??? O kurczę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 2tyg czuje apetyt wiekszy ale nie zawsze. Przychodzi falowo. Staram sie pilnowac z jedzeniem i cwiczyc. Dobrze na mnie dziala ten lek wiec sie staram bo warto. Pewnie to nie tylko jego zasluga bo jem mixa ale mirta jest w menu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Ma zapisany SSRI - escitalopram 5 mg na ataki paniki. Niestety wywołał u mnie totalną bezsenność = czwarty dzień a ja praktycznie nie mogę spać - co najwyżej 1,5 godziny na dobę. Wyczerpana poprosiłam o pomoc dr, zapisam mi Remitre ORO - czyli mirtazapinę na spanie...żeby niwelować działania na sen SSRI. Mam wziąc na noc 30 mg.. trochę się boję ładować w siebie 2 antydepresant, boję sie skutków ubocznych:( boję się jak zareaguje organizm.

Czy łączyć ktoś oba antydepresanty? Czy ktoś miał podobny problem - brał SSRI, ale ze względu na bezsennośc dr zalecił dodatkowo mirtę? Jak czytam te skutki uboczne z letargiem włacznie to mocno się boję jak jutro rano będe sie czuła:(:(:(

 

Proszę o pomoc!

Mirta jest właśnie wyjątkowo bezpieczna, jakby przeznaczona do stosowania 'z czymś jeszcze'. W reakcję wchodzi, z tego co pamiętam z ulotki, tylko z inhibitorami MAO (ale to z wszystkim wchodzi w reakcję ;p) i tramadolem więc nie ma co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×