Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

MalaMi1001 nie napalam się bo to co oferuje ten lek można osiągnąć dziś zastosowaniem dwóch, więc chodzi tylko o kwestie przyjmowania mniejszej ilości leków. (no i być może z czasem jak patent wygaśnie także kosztów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84 zanim wygaśnie patent może się okazać, że nie będziemy już potrzebować leków ;) A przynajmniej mam taką nadzieję, że życie nie zmusi mnie do przyjmowania chemicznych nowinek. Zawsze jeszcze można po ciuchu liczyć na to, że w naszym kraju zacznie się dziać tak, że nowe, drogie leki będą refundowane ;) Ale prędzej mój dziadek zmartwychwstanie niż NFZ zafunduje nam drogi lek :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi co sadzicie o takiej sytuacji ,bralam fluoksetyne 4tyg pozniej mialam laparoskopie i odstawilam lek na dwa i pol tygodnia po tym czasie nie brania wrocilam do leku i bralam go przez pierszy miesiac 20mg co drugi dzien a teraz juz prawie czwarty tydzien jak biore systematycznie 20 mg dzennie i jakos dziwnie zaczelam sie czuc niestabilnosc ,ataki leku itd.Prosilam lekarke o zmiane leku na sertraline ale ona twierdzi ze te leki podobnie dzilaja i mam jeszcze czekac na efekt leczenia.Zaznacze iz jestem osoba ktorej leki zazwyczaj dzialaly bardzo szybko i nie mialam na poczatku nigdy jakis silnych dzialan ubocznych,fluoksetyne bralam osem lat temu i wtedy jakos tam dzialala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam dokładnie tak samo na fluoksetynie. Wahania nastroju, potworna senność, często rozdrażnienie. Po 2 miesiącach zamieniłam właśnie na sertralinę, bo dłuższe czekanie na fluo nie miało sensu. Możesz poczekać, może się ustabilizuje. A z tego co wiem sertra jest silniejsza od fluo, ale mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MalaMi1001 to tylko jak Piecha z pisu będzie ministrem zdrowia.

 

Sertra silniej działa na serotoninę do fluoksetyny i ma dodatkowe działanie dopaminowe. Zaletą fluoksetyny jest dodatkowe działanie antagonizujące 5-HT2c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marinka-21,

Czyli brałaś 4 tygodnie 20mg fluo, potem nie brałaś 2,5 tygodnia nic, potem brałaś przez miesiąc co drugi dzień 20mg, a teraz bierzesz codziennie 20mg fluo. No cóż, jest tylko jedno wyjaśnienie- jesteś nieodpowiedzialną pacjentką. Żeby jakikolwiek lek zadziałał musi osiągnąć stabilny zakres pomiędzy minimalnym, a maksymalnym stężeniem terapeutycznym w krwi/surowicy. Poza tym w przypadku SSRI musi jeszcze dojść do zmian na poziomie receptorowym(wpisz w google "why ssri take long to work"). A przez to, że bierzesz leki w kratkę u Ciebie stężenie leku w surowicy wygląda zapewne jak sinusoida odzwierciedlająca nastrój kobiety w czasie pms. Ani Ci to nie pomoże- a dodatkowo to strata pieniędzy i czasu lekarza. W przypadku fluo ma to mniejsze znaczenie, bo fluo ma nietypowy(długi) half-life, ale dopiero przy chronicznym zażywaniu- i wtedy niektórzy zalecają jak ktoś zbyt mocno odczuwa działanie leku to faktycznie można pobrać co drugi dzień. Ale jednak wciąż ma to znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze bralam systematycznie leki tylko z powodu zabiegu musialam odstawic a pozniej poniewaz dobrze sie czulam bralam przez miesiac 20 mg co drugi dzien .Wydaje mi sie ze fluoksetyna ma dlugi okres poltrwania to nie powinno byc az tak zle a w pelnej dawce jestem juz 4tyg ,nie wiem co robic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie pocieszyles przy innych lekach z tej grupy robila mi przerwy jeden dzien dwa ,dziwne se po xanaxie 0,5 czuje sie lepiej ale nie chce tego zazywac boje sie uzaleznienia ,8 lat lecze sie u jednej lekarki zadnych problemow z lekami nie bylo ale zalamuje mnie pani doktor jak mowi to ten sam lek nic sie nie zmieni dopoki nie zmienisz myslenia a ja staram sie myslec pozytywnie tylko te objawy nie pozwalaja mi normalnie funkcjonoac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inne leki z tej grupy mają half-life na pułapie 1-1,5 dnia- więc można od razu przeskoczyć na inny lek.

 

Nie wiem czy przejście z fluoksetyny na sertralinę przyniesie jakieś zauważalne benefity. Sertralina jest silniejszym i selektywniejszym SSRI niż fluoksetya(plus dodatkowo ta niewielka blokada wych. zwrt. dopaminy), ale brałaś już tyle SSRI, że może to nie jest po prostu grupa leków dla Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na pewno każe Ci odczekać przy zmiane z fluo(okres półtrwania 4-6 dni, norfluoksetyna 4-16 dni)- pewnie z 2 tygodnie przerwy.

Hę? Ja brałam fluoksetynę przez jakiś czas razem z escitalopramem i żyję. Nie robiłam też żadnej przerwy między fluo a sertraliną. A odstawienie fluo poczułam bardzo wyraźnie, ponieważ przestałam się na wszystko vkoorwiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na pewno każe Ci odczekać przy zmiane z fluo(okres półtrwania 4-6 dni, norfluoksetyna 4-16 dni)- pewnie z 2 tygodnie przerwy.

Hę? Ja brałam fluoksetynę przez jakiś czas razem z escitalopramem i żyję. Nie robiłam też żadnej przerwy między fluo a sertraliną. A odstawienie fluo poczułam bardzo wyraźnie, ponieważ przestałam się na wszystko vkoorwiać.

A znasz jakies leki przeciwlekowe ktore nie sa kardiotoksyczne i dzialaja na agrofobie rownierz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MalaMi1001, A kto powiedział, że od tego umrzesz? Co najwyżej(a to i tak trzeba mieć wybitnego pecha) możesz się nabawić ZS- a on nie zawsze jest śmiertelny. Mi lekarz proforma kazał pomiędzy przejściem z fluoksetyny na escitalopram zrobić 2 tygodniową przerwę. Przy przechodzeniu SSRI->SSRI ma to drugorzędne znaczenie, przy przechodzeniu SSRI->IMAO(głównie te I i II generacji)- ma duże znaczenie. Poza tym odstawienia fluoksetyny nigdy nie odczuwa się wyraźnie, dzięki jej długiemu okresowi biologicznego półtrwania- po odstawieniu stężenie tego leku jeszcze długo utrzymuje się w surowicy krwi. Dlatego jest to według badań jedyny SSRI, który w ogóle nie powoduje zespołu abstynencyjnego. Po odstawieniu fluoksetyny trzeba zrobić tzw. wash out period- tak mówi twarda teoria. A czy tego przestrzegacie to nie moja sprawa. :P

 

Ja miałem 2 podejścia do fluo(w obu przypadkach brałem parę miesięcy odpowiednio 20mg i 40-60mg) i w zasadzie jedynym działaniem niepożądanym było nienormalne ziewanie. Co do pozytywnych efektów- no niby nastrój się ładnie poprawił(szczególnie w mixie z kwetiapiną), ale żadnych rewolucyjnych zmian nie było. Równie dobrze mógłbym jeść mentosy albo tic-tac'i- ze słynnym "Prozaciem" aka pigułką szczęścia niewiele to ma wspólnego. Ale mam sentyment do tego leku.

 

-- 19 lis 2013, 13:39 --

 

No na pewno każe Ci odczekać przy zmiane z fluo(okres półtrwania 4-6 dni, norfluoksetyna 4-16 dni)- pewnie z 2 tygodnie przerwy.

Hę? Ja brałam fluoksetynę przez jakiś czas razem z escitalopramem i żyję. Nie robiłam też żadnej przerwy między fluo a sertraliną. A odstawienie fluo poczułam bardzo wyraźnie, ponieważ przestałam się na wszystko vkoorwiać.

A znasz jakies leki przeciwlekowe ktore nie sa kardiotoksyczne i dzialaja na agrofobie rownierz

 

Z SSRI-paroksetyna, sertralina; moklobemid; buspiron; chlorprotiksen; hydroksyzyna; doraźnie benzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalam ze leki z nowej generacjii to citalopram,escitalopram,paroksetyna ,fluoksetyna,innych lekow nie bralam bo sie boje a fluoksetyna ma dzialac przeciwlekowo w dawce 20mg teraz mam zazywac 20mg a co drugi dzien 40mg ale ja kompletnie nie czuje zadnej nawet iskierki poprawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam dalej wstawiłem średnik- te dalsze leki nie są z grupy SSRI. Z SSRI są: fluoksetyna, citalopram, escitalopram, fluwoksamina, sertralina, paroksetyna(te dwa ostatnie mają ładny profil przeciwlękowy). Moklobemid jest inhibitorem MAO III generacji- skuteczność porównywalna do SSRI, mało działań niepożądanych. Buspiron jest agonistą 5-HT1a, może wzmocnić przeciwlękowe działanie SSRI. Chlorprtoiksen jest słabym neuroleptykiem/anksjolitykiem stosowanym w nerwicach/zab. lękowych- ładnie uspokaja, nie zamula(choć pewnie koleżanka MalaMi1001 się nie zgodzi, bo po małej dawce miała zgon :P ), hydroksyzyna to silny odwrotny agonista rec. H1- uspokaja, benzodiazepiny- działają przeciwlękowo, uspokajająco, ale stosować krótko, bo uzależniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlorprtoiksen jest słabym neuroleptykiem/anksjolitykiem stosowanym w nerwicach/zab. lękowych- ładnie uspokaja, nie zamula(choć pewnie koleżanka MalaMi1001 się nie zgodzi, bo po małej dawce miała zgon :P )
No masz rację, nie zgodzę się :P Zgon, jak zgon, ale dzień po to była prawdziwa senna przygoda :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie mysle to moze do tej fluoksetyny ten buspiron. Dolaczy byle to nie bedzie jakies kardiotoksyczne a tych MAO tak sie boje
Ha! Widzisz Dark, widzisz, nie tylko ja jestem taka panikara :P IMAO mogłabyś się bać gdybyśmy Ci proponowali nieselektywne nieodwracalne, ale np. moklobemid jest i selektywny i odwracalny, nie musisz nawet stosować specjalnej diety, bo nie powoduje on zagrożeń z związku z zawartą w jedzeniu tyraminą. Ja nawet przez 2 dni łączyłam moklobemid i fluoksetynę, czyli robiłam coś czego się robić kategorycznie nie powinno i żyję, ale czułam się tak choojovo, że razem z lekami zmieniłam psychiatrę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest u Was sami lekarzowi podpowiadacie jakies leki ,bo ja malo jestem obeznana w lekach i tak jak od osmiu lat lekarka mi zapisywala tak zazywalam i pomimo tego ze nie zawsze byla jakas taka mocna poprawa to walczylam z tymi objawami i nie wiedzac np ze poloczenie z SSR1 z innym lekiem moze pomoc mi w walce z nerwica,fobia spoleczna i ze moze byloby odrobine lzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest u Was sami lekarzowi podpowiadacie jakies leki ,bo ja malo jestem obeznana w lekach i tak jak od osmiu lat lekarka mi zapisywala tak zazywalam i pomimo tego ze nie zawsze byla jakas taka mocna poprawa to walczylam z tymi objawami i nie wiedzac np ze poloczenie z SSR1 z innym lekiem moze pomoc mi w walce z nerwica,fobia spoleczna i ze moze byloby odrobine lzej

 

"sami podpowiadacie...." wtf?? ja współczuje osobom, które tak robią, bo to średnio świadczy o ich lekarzach, że przepisują lek na życzenie pacjenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×