Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie jak długo można brać sertralinę (konkretnie zoloft) nie znalazłam nigdzie konkretnych informacji na ten temat, czytałam, że zoloft jest bezpieczny i nie powoduje jakichś poważniejszych zmian, ale czy dłuższe zażywanie tego leku również jest tak samo bezpieczne i ile maksymalnie może trwać "terapia" tym lekiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rinakata w sumie leczę się od jakichś 4 lat. Po pierwszym epizodzie, gdzie trułam się chemia 3 lata i po hipnozie byłam tak szczęśliwa jak nigdy. Ale wydarzenia z ostatnich miesięcy spowodowały, że znowu muszę pakować w siebie te trucizny.

 

Na dodatek przeczytałam, że sertralina może powodować zaburzenia układu pozapiramidowego, więc te moje "skurcze" to może być jakiś poważny problem. w dodatku zaczynam się łapać na tym, że bardzo napinam mięśnie i układam usta albo w "smutną podkówkę" albo "dzióbek", zupełnie mimowolnie! Zmniejszyłam dzisiaj z 75mg na 50mg i jak będę na terapii zapiszę się jednak do psychiatry, bo nie tyle te objawy są bardzo męczące, co zaczynam się ich bać. Z tego chyba wniosek taki, że nie ma opcji żebym zaczęła się leczyć neuroleptykami, bo skończę z zespołem parkinsonowskim....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MalaMi1001, mam skurcze czy drgania mięśni?

 

-- 08 lis 2013, 10:45 --

 

masz..

 

Skurcze. Wczoraj zauważyłam, że zaczynają być bardzo widoczne. Np siedziałam sobie, paliłam papierosa i nagle o jakieś 20 stopni odrzuciło mi nogę. To samo dzieje się z szyją, tyle, ze w ruchu skręcającym. Podobnie jest z palcami u rąk, rękoma, łopatkami itd. Nie mówi już o tym, co się dzieje z moimi ustami. Zaznaczam, że jest to całkowicie bezbolesne, więc nie wchodzą w grę braki magnezu czy inne, bo trwa chwile. Jak tiki....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sertralina nie powoduje zadnych zaburzen ukladu pozapiramidowego. Ona jest slabym inh. wychwytu. zwrot. dopaminy. Wybacz, ze to pisze, ale w kazdym poscie pierdzielisz jak potluczona o tym "polekowym parkinsonizmie". Gdyby antagonisci dopaminy tak od razu hop siupem u wszystkich powodowaly parkinsonizm to by nie byly stosowane powszechnie. A to ze taki ubok istnieje to inna sprawa, a ze Ty masz fobię przed neuroleptykami i wkręty hipochondryczne to inna. Jak sie boisz, ze to dyskinezy czy parkinsonizm to idz do neurologa, a nie w kazdym poscie to samo- o jezu parkinsonizm, o boze parkinsonizm, dla odmiany parkinsonizm. Nuda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwiecej przypadkow polekowego parkinsonizmu jest po klasycznych neuroleptykach(po atypowych mniej)- generalnie po takich, ktora maja silne dzialanie przeciwpsychotyczne, a slabe antycholinergiczne. Dwa-najczesciej wystepuje u osob po 40r.z. Trzy- te objawy parkinsonowskie sie zawsze wycofuja po zarzestaniu brania agntagonistow dopaminy, ewentualnie trzeba troche pobrac leki antycholinergiczne i tyle. Poza tym w dawkach na dystymie jakbys chciala brac flupentiksol czy amisulpryd- to nie sa dawki przeciwpsychotyczne. Jezeli juz bym sie czegos bal to dyskinez poznych i akatyzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli juz bym sie czegos bal to dyskinez poznych i akatyzji.

 

Czyli jak widać można, nawet biorąc dawki na dystymię, nabawić się trwałych zaburzeń. Mnie nie chodzi o sam parkinsonizm tylko o ogólne "trzęsawki", czyli dyskinezy, akatyzje i wszystkie inne. Z tego co wiem akatyzja jest bardzo ciężkim do leczenia powikłaniem i w 50% przypadków nie daje się wyleczyć. A najlepsze jest to, że można brać lek 3 miesiące i może wystąpić, a można też 10 lat i dopiero wtedy wystąpi. I zdaje się, że nie jest to aż tak zależne od tego czy to dawka przeciwdepresyjna czy przeciwpsychotyczna.

 

Nie mam zapędów hipochondrycznych tylko nie chcę wyglądać jak debil ze skręcającą w dowolnej chwili szyją czy odskakującą nogą. Nie dość, że to męczące i budzę się przez to w nocy, to ciężko jest wykonywać codzienne czynności, np pisanie kiedy dłoń w pewnym momencie sobie odskoczy.

 

Więc skoro reaguję na tak nieznaczne działanie dopaminowe sertraliny to wniosek z tego taki, że strach zastosować u mnie jakikolwiek neuroleptyk. Widać nie dopamina jest problemem w mojej chorobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sertralina jest słabym inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy- czyli działa pobudzająco na układ dopaminergiczny(inna sprawa to to, że silnie blokując wychwyt zwr. 5-HT pośrednio funkcjonalnie antagonizuje DA). A przyczyną polekowego parkinsonizmu i zaburzeń ze strony układu pozapiramidowego jest coś dokładnie odwrotnego- czyli zahamowanie transmisji dopaminergicznej poprzez zablokowanie receptorów dopaminowych+jakiś wpływ cholinomimetyczny(acetylocholina jest przekaźnikiem w układzie przywspółczulnym- a on w 90% przypadków ma działania hamujące- i właśnie z jego nadaktywnością mamy do czynienia w ch. Parkinsona). Dlatego jak się bierze antagonistów dopaminy to powinny mieć też umiarkowany wpływ antycholinergiczny(albo dorzuca się leki o takim działaniu), żeby zapobieżyć tego rodzaju atrakcjom. Ludzie z takim prawdziwym Parkinsonem to w ogóle mają zdegenerowane neurony w istocie czarnej odpowiedzialne za produkcję dopaminy i dupa zbita.

 

Co do dyskinez- one w 90% przypadków są spowodowane zażywanie klasycznych neuroleptyków, atypowe są w dużo mniejszym stopniu obarczone takim ryzykiem. Tutaj dochodzi do trwałych zmian reaktywności receptora dopaminergicznego d2.

 

A akatyzja już jest bardziej skomplikowana bo tu w grę wchodzi układ serotoninergiczny, cholinergiczny i dopaminergiczny. Najwięcej przypadków jest po neuroleptykach- bo mają działanie antycholinergiczne, histaminergiczne i antydopaminowe. Po SSRI też zdarzają się przypadki akatyzji, ale dużo rzadziej.

 

-- 08 lis 2013, 13:39 --

 

Byłbym zapomniał- przeważająca większość ww. atrakcji jest spowodowana dożylnym/domięśniowym podawaniem klasycznych lpp. raczej nie planujesz haloperidolu w tyłek, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sertralina jest słabym inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy- czyli działa pobudzająco na układ dopaminergiczny(inna sprawa to to, że silnie blokując wychwyt zwr. 5-HT pośrednio funkcjonalnie antagonizuje DA). A przyczyną polekowego parkinsonizmu i zaburzeń ze strony układu pozapiramidowego jest coś dokładnie odwrotnego- czyli zahamowanie transmisji dopaminergicznej poprzez zablokowanie receptorów dopaminowych+jakiś wpływ cholinomimetyczny(acetylocholina jest przekaźnikiem w układzie przywspółczulnym- a on w 90% przypadków ma działania hamujące- i właśnie z jego nadaktywnością mamy do czynienia w ch. Parkinsona). Dlatego jak się bierze antagonistów dopaminy to powinny mieć też umiarkowany wpływ antycholinergiczny(albo dorzuca się leki o takim działaniu), żeby zapobieżyć tego rodzaju atrakcjom. Ludzie z takim prawdziwym Parkinsonem to w ogóle mają zdegenerowane neurony w istocie czarnej odpowiedzialne za produkcję dopaminy i dupa zbita.

 

Co do dyskinez- one w 90% przypadków są spowodowane zażywanie klasycznych neuroleptyków, atypowe są w dużo mniejszym stopniu obarczone takim ryzykiem. Tutaj dochodzi do trwałych zmian reaktywności receptora dopaminergicznego d2.

 

A akatyzja już jest bardziej skomplikowana bo tu w grę wchodzi układ serotoninergiczny, cholinergiczny i dopaminergiczny. Najwięcej przypadków jest po neuroleptykach- bo mają działanie antycholinergiczne, histaminergiczne i antydopaminowe. Po SSRI też zdarzają się przypadki akatyzji, ale dużo rzadziej.

 

-- 08 lis 2013, 13:39 --

 

Byłbym zapomniał- przeważająca większość ww. atrakcji jest spowodowana dożylnym/domięśniowym podawaniem klasycznych lpp. raczej nie planujesz haloperidolu w tyłek, prawda?

 

Czyli generalnie nie ma się co stresować tymi "tikami" i wszystko przejdzie jak odstawię?

 

A co gdyby mi psychiatra zaproponowała np. 1mg flupentiksolu dziennie, albo suplirydu to jakie to może mieć konsekwencje? W tym szpitalu tak lubią leczyć, nie trzeba nawet mieć przetestowanej całej listy SSRI, żeby mieć dorzucony neuroleptyk. Przy czym atrakcje typu mlekotok czy przytycie 10kg w miesiąc tez mi się nie widzi, więc będę oponować. Ale jak się nie da...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sulpiryd/amisulpryd- wypier.dala prolaktynę(co za tym idzie mlekotok, zaburzenia miesiaczkowania itp.) najbardziej z wszystkich neurolepów, ale coś za coś- najmniej się po nich tyje z wszystkich neurolepów.

 

Kwetiapina- najmniej z neurolepów wywala prolaktynę w kosmos, tyje się średnio na jeżą, dodatkowe działanie przeciwdepresyjne.

 

Flupentiksol- prolaktyna dość szybuje w górę, tycie umiarkowane, w małych dawkach działanie antydystymiczne. Tak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sertralina nie powoduje zadnych zaburzen ukladu pozapiramidowego. Ona jest slabym inh. wychwytu. zwrot. dopaminy. Wybacz, ze to pisze, ale w kazdym poscie pierdzielisz jak potluczona o tym "polekowym parkinsonizmie". Gdyby antagonisci dopaminy tak od razu hop siupem u wszystkich powodowaly parkinsonizm to by nie byly stosowane powszechnie. A to ze taki ubok istnieje to inna sprawa, a ze Ty masz fobię przed neuroleptykami i wkręty hipochondryczne to inna. Jak sie boisz, ze to dyskinezy czy parkinsonizm to idz do neurologa, a nie w kazdym poscie to samo- o jezu parkinsonizm, o boze parkinsonizm, dla odmiany parkinsonizm. Nuda...

Dark szkoda, że nie ma lubię to

PJT Ty zazywasz Sertralinkę? :shock:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×