Skocz do zawartości
Nerwica.com

TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon)


Krzysztof

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

100 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      62
    • Nie
      41
    • Zaszkodziła
      11


Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma chyba godzin o których masz je brać. Rano, w południe i wieczór jak pisał już Dark Passenger. Nie ma to znowu takiego znaczenia, grunt to brać je 3x dziennie. Jeśli czujesz nasilenie lęku to spokojnie możesz brać benzo. To normalne, że bierze się benzo do czasu zadziałania leku przeciwdepresyjnego - później nie ma już takiej potrzeby bo lek przeciwdepresyjny powinien działać na lęk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko84 i co ze wszystkich dostepnych metod (terapie,farmakologia, czy inne jakies futurystyczne metody ) sprawdzilo sie najlepiej w leczeniu depresjii melancholijnej? Jezeli lek to jaki?

 

Jak Tobie sluzy tianeptyna? Pokonales ta pieprzona melancholie? hm?:)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lubudubu depresja melancholijna to depresja z nadaktywnością osi HPA i nadmiarem kortyzolu. Najskuteczniejsze są więc leki które obniżają kortyzol - leki trójpieścieniowe, typu amitryptylina, oraz mirtazapina/mianseryna. Tianpetyna też jest pomocna bo tonizuje oś HPA.

 

Ale wg. literatury fachowej najskuteczniejsze są leki trójpierścieniowe. Wykluczyłbym z tego klomipraminę bo ta silnie działa na serotoninę i w działaniu przypomina SSRI. Najmniej skuteczne są leki z grupy SSRI (leki z tej grupy słabo obniżają kortyzol a początkowo go zwiększają).

 

Ze względu na sporo skutków ubocznych leków trójpierścieniowych u osób z melancholią zalecałbym najpierw spróbowanie mirtazapiny/mianseryny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lubudubu inną cechą melancholinej poza nadmiarem kortyzolu jest niedobór dopaminy. Tak się przynajmniej podejrzewa. Więc leki dopaminowe mogą okazać się pomocne, chociaż moim zdaniem kluczowe dla poprawy jest skuteczne obniżenie kortyzolu. Stymulanty rzeczywiście mogą powodować wzrost kortyzolu.

 

mirunia to dobry lek w Twoim przypadku i musisz być cierpliwa. Czasami kolejne podejście do tego samego leku wymaga więcej czasu, bo organizm się jakby uodparnia. Doxepin też brałem, to taki uspokajacz bardziej, a silniej przeciwdepresyjnie działa amitryptylina z tej grupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, sorry za offtop, ale mam pytanie, czy znasz może forum podobne do tego, aktywne, gdzie ludzie piszą o swoich zaburzeniach (głównie mnie interesuje depresja i nerwica lękowa) i o lekarstwach, tyle że po angielsku?

 

-- 03 lis 2013, 15:19 --

 

Jezu czemu mój temat przeniesiono do kosza po dosłownie kilku minutach? Rany to zapytać się nie można? O tylu pierdołach się tu pisze, spamuje, podaje linki a na taką rzecz to już odpowiedzieć by mi nie można :/ ja nie mogę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

magnolia84, o dziękuję Ci, bo już myślałam, że od nikogo się nie dowiem, bo znowu to wyrzucą do kosza, nie rozumiem tego że można spamować innymi linkami a podanie forum w innym języku to co za wielki grzech? skąd indziej miałabym się dowiedzieć o tym, skoro mogłabym źle szukać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, sorry za offtop, ale mam pytanie, czy znasz może forum podobne do tego, aktywne, gdzie ludzie piszą o swoich zaburzeniach (głównie mnie interesuje depresja i nerwica lękowa) i o lekarstwach, tyle że po angielsku?

 

ze swojej strony polecam Crazy Meds http://www.crazymeds.us/pmwiki/pmwiki.php/Main/HomePage (jest tam po prawej link do forum, strona sama w sobie znakomita)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro bez sensu brać z SSRI, to na jakiej zasadzie działa tianeptyna? To ewentualnie wchodziłbym stopniowo na tianeptynę i powoli schodził z sertraliny, może to jest jakieś wyjście jak chodzi o stłumione przez SSRI emocje.

 

SSRI są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny(inhibitorami białka transportowego serotoniny-SERT). A tianeptyna jest induktorem wychwytu zwrotnego serotoniny, ponadto tianeptyna uwalnia niewielkie ilości dopaminy w jądrze półleżącym i moduluje receptory dopaminergiczne D2 i D3. Poza tym wpływa na receptory glutaminergiczne NMDA i AMPA- stąd działanie neuroprotekcyjne.

 

Zatem nie ma sensu brać leku, który zmniejsza wychwyt zwrotny serotoniny i drugiego-który zwiększa wychwyt zwrotny serotoniny.

 

Jest sens, przeciwdepresyjny mechanizm działania tianeptyny nie ma nic wspolnego z serotoniną, tianeptyne stosuje sie w połączeniu z SSRI, jedno drugiego nie wyklucza tylko potencjalizuje swoje dzialanie, to nie jest moja opinia tylko lekarze do ktorego chodze i ktory wlasnie do paroksetyny dołożył mi ostatnio tianeptyne, specjalnie dopytałem o to co tutaj ktos pisze ze nie ma sensu teg o łaczyc, w zaden sposob nie wyklucza sie dzialanie tianeptyny i ssri, a lekarz nie jest byle jaki, zajmuje sie rowniez praca naukowa na akademii medycznej wiec jest obeznany z najnowszymi badaniami

 

-- 14 lis 2013, 00:45 --

 

Drodzy - Czy Coaxil może po mojej 16 dniowej kuracji nim nasilać lęki ?

 

Działanie przeciwlękowe w przypadku tianeptyny nastepuje dosc pozno, pozniej niz po ssri, z tego co pamietam co lekarz mowil to dopiero po ok 2 miesiacach tianeptyna zaczyna dzialac przeciwlekowo, co do nasilenie lekow z tego co pamietam jak go bardzo dawno temu bralem to moze, moze tez powodowac silna nerwowosc, chwiejnosc emocjonalna, jezeli takie cos jest dodaje sie do niej np ssri w celu wyciszenia, jezeli na kogos dzialaja wyciszajaco, na mnie dzialaja i mam zalecone takie polaczenie wlasnie w takim celu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CórkaNocy, jest takie. wejdz na nomorepanic.co.uk

 

-- 14 lis 2013, 05:16 --

 

Mnie tez lekarz zapisal coaxil mimo ze brałem jedocześnie pol tabletki paroxetyny, balem się odsawic to paro z przyzyczajenia, ale widze że coacil dziala tak, że

jak zapomne zażcyć te pól tabletki paro to nie czuc objaów odsawienia jak w tym czasie kiedy bralem samą paroxetyne. Wtedy wystarczylo dwie godziny opożnienia i już czulem efekty odstawienia parosetyny. Wciaż biorę tylko dwie tabletki coaxilu chociaz pownienem brać trzy, ale tak sie sklada że rano biore

jedna w po poludniu paro a po i wieczorem coaxil. Nie wiem jak ten lek na mnie dziala, na pewno nie szkodzi jak duza dawka paro, ale mam nadal objawy nerwicowe. Moze w koncu trzeba zwiekyszyć dawke do normalnej, chociaz co to za rożnica dwie albo 3 tabletki.

 

-- 14 lis 2013, 05:27 --

 

Nie wiedzialem, że lek zaczyna dzialać po 2 miesiącach, w sumie chyba biorę go jakies 6 tygodni, czy cos takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic, Ja znam lekarza, który ma kompletnie odmienne zdanie na temat tianeptyny. Nie będziemy się licytować, który z nich ma większe "jaja" i jest na wyższym stanowisku.

 

"jedno z badań wykazało, ze jednoczesne stosowanie fluoksetyny i tianeptyny wzajemnie znosiło(anulowało) swój wpływ na wychwyt zwrotny serotoniny"

a b c d e Kasper, S; McEwen, BS (2008). "Neurobiological and clinical effects of the antidepressant tianeptine". CNS Drugs 22 (1): 15–26. doi:10.2165/00023210-200822010-00002. PMID 18072812

 

Ale zgoda- istnieją badania, które wskazują, że nasilanie przez tianeptynę re-uptake 5-HT ma marginalny wpływ na efekt terapeutyczny. Ważniejsze jest nasilenie transmisji dopaminergicznej na szlaku mezolimbicznym i stymulowanie rec. D2/D3. Niektórzy badacze sugerują, że tianeptyna poprzez wpływ na rec. AMPA i NMDA koryguje nieprawidłowości w transmisji glutaminergicznej w ciele migdałowatym i hipokampie spowodowane przez stres. Poza tym tianeptyna wpływa na wzrost BDNF(należący do "rodziny" nerwowego czynniki wzrostu). A to razem składa się na działanie neuroprotekcyjne. Aha- tianeptyna tłumi też oś HPA, a obniżenie "hormonu stresu" może mieć dla niektórych niebagatelny wpływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×