Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

ze wszystkich branych SSRI najmniej zaburzała funkcje seksualne sertralina, powiedziałbym, że w na prawdę w nikłym stopniu, najbardziej natomiast paroksetyna i klomipramina z TLPD (w dużych dawkach kompletnie zero bodźców - mimo, że erekcja była i ochota czasami też to "mógłbym" przez dwie godziny a i tak nic z tego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

In_Chains_Of_DD, opisany przez Ciebie efekt drewnianego kołka miałem po wenlafaksynie, w dawce przeciętnej, Velaxin bodajże.

Biorę 6 dzień Asertin, 25mg, ciężko mi jednak zrzucać skutki uboczne na niego bo jednocześnie biorę spalacz tłuszczu i ogólnie mało jem, zwłaszcza węglowodanów, średnio boli mnie głowa, ale zanim zacząłem brać Asertin już mnie bolała, znacznie bardziej dokuczają mi bóle w klatce i momenty tachykardii bez wysiłku, wybitnie w nocy, ale jest duże prawdopodobieństwo, że to wina redukcji i spalacza lub nerwicy a nie Asertinu samego w sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

uszkodzenie mozgu

 

czy dluzsze zazywanie lekow ssri wplywa niekorzystnie na mozg? czy moga go trwale uszkodzic? czy mozliwe jest ze po wyleczeniu juz nigdy nasz mozg nie bedzie funkcjonowal tak jak przed choroba?

 

Skutki uboczne antydepresantów są różne w poszczególnych grupach leków przeciwdepresyjnych. Jedne z nich działają bardziej toksycznie na organizm, drugie mniej. Działania niepożądane leków antydepresyjnych nie pojawiają się wtedy, gdy stosowane są one zgodnie z użyciem. Czasami z niewielkim nasileniem mogą wystąpić w początkowym etapie leczenia. Skutki uboczne są wynikiem zatrucia organizmu lekiem, przy zażywaniu zbyt często lub zbyt dużych dawek terapeutycznych. Objawy niepożądane antydepresantów mogą pojawić się także w wyniku ich nieodpowiedniego połączenia ze sobą lub spożycia z niektórymi pokarmami. Może wystąpić tzw. zespół serotoninowy czy tzw. efekt serowy (efekt sera).

 

Objawy niepożądane TLPD

Skutki uboczne trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (TLPD) obejmują zarówno objawy psychiczne i neurologiczne, jak i objawy somatyczne. Zaliczamy do nich:

 

1. objawy psychiczne i neurologiczne:

 

senność lub bezsenność,

niepokój,

stany lękowe,

zaburzenia koncentracji,

upośledzenie pamięci,

podniecenie psychoruchowe,

zespół ośrodkowy antycholinergiczny, objawiający się majaczeniem i zaburzeniami świadomości,

objawy submaniakalne (przejście fazy depresyjnej w maniakalną).

2. objawy neurologiczne:

 

napady drgawkowe,

silne drżenie mięśniowe, szczególnie drżenia rąk,

objawy pseudoparkinsonowskie (zespół Parkinsona),

mioklonie,

napadowe dyskinezy,

parestezje (mrowienie).

3. objawy somatyczne:

 

Osoby chore na depresję często cierpią także na szereg objawów...

działanie kardiotoksyczne: wieloogniskowe zaburzenia rytmu serca, tachykardia, arytmia, niedotlenienie serca,

objawy atropinopodobne, do których zaliczamy m.in. suchość błon śluzowych, suchość skóry, zaburzenia akomodacji oka, rozszerzenie źrenic, trudności w oddawaniu moczu, a nawet zatrzymanie moczu (bezmocz),

ortostatyczny spadek ciśnienia,

odczyny skórne, jak świąd, rumień,

osłabienie lub zwiększenie apetytu,

niestrawność, nudności,

zaparcia,

obniżenie potencji.

Wszystkie te działania niepożądane TLDP związane są z tym, iż leki te to nieselektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i adrenaliny. Oprócz blokowania receptorów serotoninowych, hamują także przyłączenie się neuroprzekaźników do receptorów histaminowych, adrenergicznych alfa-1 oraz muskarynowych.

 

Ze względu na te działania występuje szereg przeciwwskazań do stosowania TLPD. Są to:

 

jaskra,

zaburzenia rytmu serca,

niewydolność naczyń wieńcowych,

hipotonia,

niedoczynność gruczołu tarczowego,

przerost gruczołu krokowego,

uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN), zwłaszcza padaczka,

zaburzenia układu krzepnięcia oraz krwawienia,

ciąża, szczególnie w I trymestrze, oraz karmienie piersią.

Objawy niepożądane SSRI

Skutki uboczne selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego (SSRI) są mniejsze w porównaniu do TLPD, ze względu na ich wybiórcze działanie wobec receptorów serotoninowych oraz adrenergicznych. Działania niepożądane SSRI to:

 

nudności,

biegunka,

jadłowstręt,

zaburzenia snu,

bóle głowy,

niepokój, lęk,

osłabienie potencji seksualnej,

na początku leczenia akatyzja.

Przeciwwskazania do stosowania SSRI to:

 

padaczka,

nadwrażliwość na lek,

zespół lub choroba Parkinsona,

niewydolność wątroby,

ciąża, szczególnie I trymestr, i karmienie piersią.

SSRI nie wolno zażywać łącznie z TLPD lub z inhibitorami MAO, ze względu na możliwość wystąpienia bardzo silnych objawów zatrucia. Jest to tzw. zespół serotoninowy. Wynika on z bardzo dużej ilości serotoniny w mózgu. Pojawiają się: zaburzenia świadomości, zwiększone napięcie mięśniowe, drgawki, hipertermia, dreszcze, poty, podwyższony nastrój, tzw. wesołkowatość.

Leki te blokują także enzymy cytochromu P540 w wątrobie, dlatego też mogą dawać szereg interakcji z innymi lekami.

 

Objawy niepożądane inhibitorów MAO

Skutki uboczne inhibitorów monoaminoksydazy (MAO) zależą od konkretnej generacji tych leków. Generacja I inhibitorów MAO, do której należą leki nieselektywne, blokujące zarówno MAO-A, jak i MAO-B, wykazują silne działanie hepatotoksyczne. Dają także liczne interakcje z innymi lekami, jak np. opioidy czy środki znieczulenia ogólnego. Najbardziej charakterystycznym zespołem objawów niepożądanych jest tzw. efekt serowy. Leki te hamują metabolizm niektórych aminokwasów, głównie tyraminy, w wyniku czego pojawiają się silne, niebezpieczne przełomy nadciśnieniowe. Ze względu na to, przy zażywaniu takich leków nie wolno spożywać serów pleśniowych, czerwonego wina, owoców cytrusowych, bananów, ślimaków i innych produktów spożywczych zawierających tyraminę.

Leków przeciwdepresyjnych nie wolno nagle odstawić, ponieważ mogą pojawić się także wtedy działania niepożądane. Zarówno przy rozpoczynaniu leczenia, jak i kończeniu leki przeciwdepresyjne należy odstawiać stopniowo.

Bibliografia

Rajtar - Cynke G. (red.) Farmakologia, Wydawnictwo CZELEJ, Lublin 2007, ISBN: 978-83-60608-77-7

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dżejmson to nie mianseryna tak działa, tylko połączenie miansy z SSRI. Obawiam się, że na samej mianserynie czułbyś się podobnie jak na mircie. Ale faktem jest, że mianseryna to najlepszy lek do wzmocnienia działania SSRI. Często same SSRI w ogóle nie działają, dopiero dodanie mianseryny robi różnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Leki - początek

 

witam, nie chciałbym tu robić wielkiej rozmowy na temat leków i "samo-leczenia" jednak jako początkujący i szukający informacji chciałbym się dowiedzieć od osób bardziej doświadczonych kilku rzeczy:

czytając forum, internet, przejawia się wiele grup leków. idąc po pomoc do lekarza chciałbym wiedzieć co mi przepisuje i ewentualnie móc jakoś zareagować na wybór leków, mając jakąś wiedzę na ten temat.

od kilku lat zmagam się z depresją, szarością życia, jakimiś lękami, praca moja wymaga ciągłej koncentracji i nie mogę się za bardzo "ogłuszyć" lekami, zależy mi na leku/lekach które pomogą mi się jakoś pozbierać, przed i w trakcie terapii.

jakie leki są używane w początkowych formach leczenia ? które nie są aż tak "mocne" ?

osoby chętne do wypowiedzenia się - bardzo proszę o pozostawienie jakiejś wiadomości :)

 

-- 17 sie 2013, 20:25 --

 

pomoże ktoś ... ?? :(

Tego typu leki przepisuje psychiatra i to on powinien wiedzieć jakie leki zapisać konkretnemu pacjentowi. Leki są przepisywane indywidualnie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dżejmson działanie jest widoczne prawie od pierwszych dawek, bo chodzi o to że mianseryna brana z SSRI zwiększa poziomy serotoniny w kluczowych obszarach mózgu. Po czasie działanie powinno być jeszcze lepsze ze względu na downregulację autoreceptorów 5-HT1a, więc po ok 2-4 tyg. będziemy mieli rzeczywiście duży zalew serotoniny. Wydaje mi się, że najlepiej byłoby brać obydwa leki na noc, chyba, że ktoś nie będzie mógł spać po SSRI branym przed snem. Bo chodzi o synergizm, jeśli bierzemy SSRI rano a mianse na noc to jest jednak ta różnica ok 12 godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co mówisz jest pocieszające, bo po cichu liczę na to, że po 1,5 miesiąca brania poczuję jakikolwiek efekt przeciwlękowy tego zestawu leków.

 

Pocieszające to dopiero będzie jak Ci się na dobre poprawi i doświadczysz prwadziwej REMISJI , a gdybać i teoretyzować ,,, każdemu wolno ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalebx3, to fakt, ale już nie raz byłem w takim stanie, że liczę po prostu na w miarę stabilne samopoczucie. Po pół roku leczenia (w zimie) przestałem liczyć na remisję i dopiero po takim czasie pogodziłem się ze swoimi zaburzeniami. Chcę po prostu nie siedzieć zamknięty w pokoju, a jak już wyjdę do ludzi, to nie mieć zawrotów głowy z lęków ;) Więcej wymagać od leków nie będę.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zapisałem się na terapię. Jestem zorientowany do jakiego momentu mogą pomóc mi leki, a dalej spróbuję zdziałać psychoterapią. A wymagać od leków zawsze będę tego, by nie mieć takich ostrych jazd, jak np. omdlenia z powodów lękowych. Jakoś normalnie funkcjonować trza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dżejmson, No i to jest bdb podejście

o "dobrych podejściach" napisano juz TOMY książek , znacznie mniej o ich skuteczności w WYLECZENIU!

 

Zawsze warto uderzyć z dwóch stron, mam na myśli psycho - i farmakoterapię :D

na jaki lek stawialibyście z tych dwóch: sertralina czy fluoksetyna /dawny prozac/ ? który jest lepszy, fajniejsze doznania, lepsze działanie, wiadomo, że chodzi mi o ogólną sprawę, bo na każdego to działa inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×