Skocz do zawartości
Nerwica.com

Długość działania leków


leonidas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie odnośnie leków. Chodzi mianowicie o to jak one działają w czasie. Wiem że zaczynają działać po 4 tygodniach, i słyszałem że najlepszy efekt dzialania jest od 3 do 5 miesięcy (a ja biorę 2miesiące), tak mi ktoś kiedyś na forum tu napisał. Czy to prawda, jeśli nie, jak to jest? Pytam bo ostatnio mi psychiatra powiedział jakoś że najlepiej działają po miesiącu i powinno być już dobrze. Nie wiem czy źle zadałem pytanie, może źle zrozumiałem go. Mój przypadek jest taki akurat że biorę leki na schizofrenie(chociaż takie czy antydepr. nie ma to chyba znaczenia) i działają dosyć chwiejnie mam 2 dni normalnego samopoczucia, a potem 2 dni do bani. Jestem trochę zdenerwowany tym co mi lekarz powiedział szczególnie jak się źle czuję , także prosił bym was o jakąś odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno się je brać minimum 3 do 5 miesięcy ale jeśli mają zadziałać to działają dużo szybciej. SSRI działają po miesiącu a neuroleptyki jeszcze szybciej, gdzieś około 2 tygodni. Także jeśli nie czujesz żadnego ich działania to lepiej zmień bo będziesz czekał w nieskończoność jak ja, chyba że jakiś efekt jest to można poczekać jeszcze kilka dni może się rozkręcą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od grupy do której lek przeciwdepresyjny należy.

 

Leki przeciwdepresyjne dzieli się zasadniczo na:

 

IMAO (inhibitory monoaminooksydazy) dzieli się na:

1. IMAO I generacji, tzw. nieselektywne i nieodwracalne- np. fenelzyna, iproniazyd

2. IMAO II generacji, tzw. selektywne i nieodwracalne- np. selegilina

3. IMAO III generacji, tzw. selektywne i odwracalne- np. moklobemid

wśród których jeszcze wyróżnia się podział na wpływ względem MAO-A i/albo MAO-B (silniejsza deaminacja dopaminy)

 

Nieodwracalne IMAO blokują monoaminooksydazę na ~2 tygodnie (stąd wspomniany w ulotkach antydepów okres przejściowy=14 dni pomiędzy stosowaniem IMAO, a SSRI). Odwracalne IMAO (jak moklobemid) blokują monoaminooksydazę na 24-48h.

 

TLPD-trójpierścieniowe (trójcykliczne) leki przeciwdepresyjne inaczej nieselektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (i noradrenaliny)

 

SSRI- selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny

Te zaczynają działać po 2 tygodniach, najczęściej pomiędzy 4-6 tygodniem stosowanie, nierzadko potrzeba więcej czasu (np. 2 miesiące). Jest to związane ze zmianą sensytywności receptorów-upregulacją(zwykle agoniści)/downregulacją (zwykle antagoniści) i tolerancji na serotoninę.

 

Są jeszcze inne leki- tianeptyna (SSRE)- zwiększaq poziom serotoniny i paradoksalnie nasila wychwyt zwrotny serotoniny, dodatkowo wyrzuca małe dawki dopaminy

- trazodon (SARI)- antagonista serotoniny i inhibitor wychwytu zwrotnego o dodatkowych właściwościach nasennych

- mianseryna/mirtazapina (NaSSa)- noradrenergiczne i specyficzne serotoninergiczne antydepresanty, leki o profilu typowo receptorowym

- bupropion (NDRI)- inhibitor wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy, psychostymulant

 

Te leki z reguły działają szybko- w ciągu 1-2 tygodni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwracalność

 

Starsze inhibitory MAO hamowały monoaminooksydazę nieodwracalnie. Kiedy reagowały z monoaminooksydazą, dezaktywowały ją permanentnie i enzym nie mógł poprawnie funkcjonować, dopóki nie został zastąpiony przez organizm, co zwykle trwało dwa tygodnie. Kilka nowszych IMAO, w tym moklobemid, jest odwracalnych, co oznacza, że są one w stanie odłączyć się od enzymu ułatwiając tym samym zwyczajowy katabolizm substratu. Poziom inhibicji jest w ten sposób regulowany przez stężenia substratu i inhibitorów MAO.

 

Po polskiemu: nieodwracalne blokują MAO na 14 dni, odwracalne na 24h.

 

Selektywność

 

Oprócz odwracalności, MAO różnią się selektywnością receptora MAO. Niektóre MAO hamują zarówno MAO-A i MAO-B, z kolei inne MAO opracowano by wpływały głównie na jeden typ.

 

Hamowanie MAO zmniejsza rozkład przede wszystkim serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, selektywne hamowanie MAO-A umożliwia metabolizowanie tyraminy przez MAO-B.

 

Hamowanie MAO-B zmniejsza rozkład (deaminację) głównie dopaminy i fenetyloaminy.

 

 

 

 

 

Pojedyncza dawka moklobemidu (300mg) blokuje 80% MAO-A i 30% MAO-B na okres 24h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×