Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Niestety psychiatria nie ma do zaoferowania aż tylu leków, żeby ominąć SSRI. Poza nimi są dwa leki starej generacji (amitryptylina, Anafranil), są SNRI (wenlafaksyna, Cymbalta), ale to 2w1, czyli też SSRI. I aktywizujące Wellbutrin i Edronax. No, można by sięgnąć jeszcze po mianserynę lub mirtazapinę, które powodują tycie.

Nie można sobie pozwolić na pominięcie wszystkich SSRI. Tym bardziej, że większość leków, także starszych, działa na wychwyt zwrotny serotoniny. Poza tym, nawet jeśli leki należą do tej samej grupy, to jednak mają odmienne działanie. Fluoksetyna wywołuje inne skutki niż paroksetyna. Poczytaj na forum opinie osób, które po jednym SSRI np. sertralinie chodziły po ścianach, a po paroksetynie było ok.

 

Skoro problem dot. lęków i źle znosisz wprowadzenie SSRI lekarz powinien Ci przepisać jakieś benzo w tym pierwszym okresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Servenon 10 mg a alkohol

 

Witam wszystkich użytkowników forum. Mam pytanie dotyczące brania leku Servenon (Escitalopramum), biorę tabletkę 10 mg na codziennie na noc, czy mogę więc dziś wypić drinka? Nie piłem alkoholu od pół roku, gdyż byłem przekonany, że po takich lekach nie można w ogóle spożywać alkoholu, zresztą tak jest napisane na ulotce, na ostatniej wizycie u lekarza, zapytałem się z ciekawości, a lekarz powiedział mi, że nie ma przeciwskazań, żeby wypić do 3 piw. Co myślicie na ten temat? Pozdrawiam.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zielonawitolda, Nie straszę. Przecież napisałem, że reakcje na SSRI są różne i nie można wykluczać całej grupy leków. Każdy z nich działa inaczej, a część formowiczów, która nie tolerowała sertraliny, świetnie czuje się na paro.

Także zachęcam. Tylko trzeba brać wystarczają długo. A bez benzo przy lękach może być trudno wytrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej dzieki za odpowiedź :)

Możecie mi sprostować co to jest to benzo ?? często to słysze ale nie do końca wiem jakie to leki (np. hydroxyzyna??)

Jeśli chodzi o alkohol to nie radze... przynajmniej w moim przypadku skończyło się to (po dwuch dniach po spożyciu alko) strasznym napadem lęku... :/ Ale to chyba zależy od organizmu bo każdy lekarz psycho mowi że można sobie troche łyknąć :)

Niestety nadal jestem w kropce... chyba narazie dam sobie spokój z jakimikolwiek lekami... na nowy rok zacznę brać cos spowrotem (może).

Dziwi mnie też zachowanie lekarza, czemu zmienił mi lek skoro ten który obecnie biore (doxepina) zadziałał na połowiczną u mnie fobie społeczną... łatwiej mi było rozmawiać z ludzmi co mnie cieszyło lecz lęki niestety nie przeszły :/ (i chyba sam sobie odpowiedziałem na pytanie :P) ale może zastosowanie większej dawki by cos zmieniło... bo brałem tylko 30 mg gdzie ponoć przy 75 dopiero jest jakieś solidniejsze działanie.

Pozdrawiam i życzę dużo siły przy tym badziewi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PoLaK6677, Jeśli lęki nie są dokuczliwe można nie brać. Ale po co się w jakiś sposób męczyć skoro można podnieść sobie komfort życia i przy okazji otoczeniu. SSRI nie są przeznaczone wyłącznie do fobii tak nasilonych, że człowiek boi się wychodzić z domu. A lęk uogólniony w szczególności potrafi trwale obniżyć sposób funkcjonowania zawodowego w kontaktach społecznych itp.

Wydaje mi się, że lekarz zrobił słusznie. Przepisał nowszy lek, który z SSRI ma najmniej skutków ubocznych. Wszystkie leki z grupy SSRI (poza fluoksetyną) są zarejestrowane do leczenia lęków i fobii. Nie bez przyczyny. To znaczy, że znacznej grupie osób pomagają w funkcjonowaniu. I powinny zadziałać lepiej niż stary dioksepin, bez większych skutków ubocznych. Jeśli nie będzie ok, możesz wrócić do doksepiny. Pewnie lekarz w kontakcie z Tobą wyczuł, że nadal jest unikajacy, masz problemy z otwartością, może byłeś niespokojny w trakcie wizyty.

SSRI to b. dobre leki. Ich jedyną wadą jest to, że źle się je wprowadza. Dlatego zaleca się (także w ulotkach tych leków) wspomaganie benzodiazepinami - lekami o potancjale uzależniającym, ale niwelujących od razu (a nie po dłużym okresie zażywania) napięcie, lęk i rozdrażnienie np. alprazolam (Xanax), clonazepam, relanium, klorazepat i kilka innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak wszystko ładnie tylko że ja już brałem SSRI (citabax i spamilan - już nie pamiętam który z nich był SSRI) i było tragicznie :/ Teraz święta i sylwester za pasem po za tym rozpocząłem nową prace i jazdy typu lęk nie do ogarnięcia nie są mile widziane w tym momencie... Wiec obawiam się zaczynać akurat teraz leczenie czym innym... po za tym mój lekarz coś ostatnio leci w CH... bo w ogóle nie odbiera telefonu :/ a nie widzi mi się latać za każdym razem do niego gdy coś będzie dla mnie nie jasne :/

Chciałem od dzisiaj zmniejszać dawkę leku aby na jakiś czas w ogóle odstawić leki ale sam przecież nie mogę sobie wymyślić zmniejszania dawki... niby powiedział mi na ostatniej wizycie żebym zwyczajnie powoli zmniejszał dawki aż w końcu miał bym przestać brać ale w czasie zmniejszania dawek Doxepiny miałem już zacząć brać Elicee a nie zupełnie nic i nie wiem czy mi się nie pogorszy :/ Eh...

Sory za długie posty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie skoro brałeś już citalopram (Citabax), to mógł Ci przepisać inny SSRI np. sertralinę albo paroksetynę, a nie escitalopram. Te leki akurat w jakimś stopniu są najbardziej do siebie podobne, więc nie rozumiem wyboru Twojego lekarza. Mówiłeś, że brałeś Citabax i źle się czułeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle? To mało powiedziane... To była Gehenna, nie byłem w stanie myśleć a co dopiero funkcjonować. Każdej nocy spanie po 2 max 3 godziny bo budziły mnie potworne lęki, nie byłem w stanie sie w żaden sposób uspokoić :/ Lekarz przepisał mi chyba jakieś benzo ale nie jestem pewien bo to jest lek robiony (na recepcie lekarz wbija pieczątkę na którym są składniki leku i oni go robią w aptece), pomaga mi ale nie zawsze. Czasem łyknę go więcej a i tak lęk zaczyna narastać aż w końcu mam masakre :/ Dlatego średnio już ufam swojemu lekarzowi :/ a znajoma strasznie polecała, że niby taki dobry, że pomaga... Eh...

Tak więc widzisz ciebie również dziwi zachowanie mojego lekarza, czemu przepisuje mi lek który jest podobny do tego po którym miałem jaśnień średniowiecza z psychiką. Jego tłumaczenie było następujące: " Jest to najnowszej generacji lek który typowo jest wycelowany w leczenie lęków, to co Panu przepisałem do tej pory działa i na lęki ale też na depresję. Ten lek jest inny, nowy, lepszy."

A jak to wygląda waszym zdaniem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby podobny ,ale czy ja wiem.Nauczyłem się z własnego doświadczenia oraz z tego co ludzie piszą ,że to bywa różnie.Ja brałem Paroksetyne,wenle,sertraline,anafranil.Żaden lek nie pomagał na lęk.Mirtazapina która niby słabo dział na lęki ,najlepiej się spisuje,wyeliminowała je w 80%.

Też jestem tego zdania ,że powinien Ci inny lek przepisać,ale on może już miał doświadczenie z jakims innym pancjentem na którego citabax nie działał a esci zadziałało.My tu teoretyzujemy ,ale często niema to nic wspólnego z praktyką.

Zawsze możesz zmienić lekarza który będzie liczył się z twoim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie. prośba o pomoc ! od dłuższego czasu biorę esci w dawce 10 mg (elicea)+sulpiryd, jednak ostatni czas mam bardziej stresujący, bardziej dokucza mi lęk wolnopłynący i natrętne myśli, lekarz podpowiedział mi że jak bede się gorzej czuć to mam zwiększyć dawkę do 15mg, jednak nie wiem czy warto w tym momencie, może lepiej powalczyć samemu, przeczekać i zostać przy 10. żeby dalej nie zwiększać dawki. Bierze ktoś może z Was esci 15 lub 20 i tak pozostał ?:) dziwne, esci przestał już działać po 8 miesiącach? (podobnie jak wcześniej fluoksetyna po 2-óch latach). Mam obawę że bede zwiększał dawkę do 20mg i przestanie działać przeciwlękowo, pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstrasza mnie cena tego leku,a pozytywnych efektów za bardzo nie odczuwam.Chyba odstawię ten lek.Nie wart tych pieniedzy.Obecnie biorę Nexpram w dawce 10 mg-może zbyt małej by zadziałał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×