Skocz do zawartości
Nerwica.com

MIRTAZAPINA (Auromirta ORO, Mirtagen, Mirtor, Mirzaten, Remirta ORO)


yoan22

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

169 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      122
    • Nie
      37
    • Zaszkodziła
      31


Rekomendowane odpowiedzi

Biorę rok, najpierw Mirtor - początkowo działał, przez tydzień byłam trochę przymulona, później było ok, ale to chyba bardziej ze względu na terapię niż ten lek, bo działania specjalnie nie odczułam. Następnie Remirta ORO na noc - masakra totalna !!! Na sen trochę pomagało (przez pierwsze kilka dni), ale co z tego jak dostawałam takiego apetytu, że jedna kanapka sprawy nie załatwiała, zmniejszyło mi metabolizm i dodatkowo "musiałam" napchać się na noc, żeby w ogóle zasnąć, paradoks, przytyłam 15 kg i nigdy więcej tego badziewia! Aktualnie biorę Mirzaten - jest ok, nie zwiększa mi łaknienia, na sen nie działa, ale jako antydepresant spisuje się dobrze. Nie oczekuje cudów od tabletek, więc jeśli uciekam w spanie, to nie wina leku. :x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirtazapina ma to do siebie że im wyższa dawka tym niższy stopień oszołomienia w ciągu dnia które jest i tak o niebo mniejsze jak czyni to mianseryna-poza tym silny antagonizm na receptor 5HT2c ma równie silne działanie przeciwdepresyjne jak pozostały receptorowy profil tej substancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QueenForever zgadzam się. Sam przechodzę na mirtazapinę bo SSRI nie spełniły moich oczekiwań. Nie nastąpiła poprawa nastroju jakiej oczekiwałem, a pogorszyła się anhedonia i wystąpił totalny brak motywacji. Większość moich objawów jak ulał pasuje do depresji melancholijej, a w tej chorobie SSRI nie są najlepszym wyborem, wręcz mogą pogarszać stan chorego, a poprawa następuje po wielu tygodniach wraz z downregulacją receptorów 5-HT2, które odgrywają główną rolę w melancholii. To przez wzrost ACTH, kortyzolu i ogólnie aktywności HPA które SSRI powodują na początku. Z czasem następuje unormowanie tej osi, ale dużo lepsi do tego są antagoniści 5-HT2, którzy od razu zmniejszają poziom kortyzolu oraz normalizują oś HPA szybciej od SSRI (oraz nie pogarszają stanu chorego na początku).

 

SSRI są dobrym wyborem w depresji atypowej, z nadmierną sennością, objadaniem się, reaktywnością nastroju itp. W tym przypadku naukowcy uważają, że występuje (w przeciwieństwie do depresji melancholijnej) słaba aktywność receptorów 5-HT2 i SSRI mogą działać korzystnie, agonizując te receptory od początku leczenia. To dlatego od razu mamy efekt leczniczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84 u mnie SSRI również silnie pogłębiają anhedonie ,SSRI hamują tez syntezę tlenku azotu -gazu pełniącego funkcje neurotransmitera który również ma istotny wpływ na nastrój.A że mirtazapina jako antagonista 5HT2a,c downreguluje te receptory tj redukuje ich ilość i reaktywność dlatego zdecydowałem się na jej przyjmowanie.Tyrozyna którą biore ma zwiększać siłe działanie mirtazapiny i amisulprydu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Receptory 5-HT2 są w naszym przypadku kluczowe. Jeśli ktoś ma objawy pasujące do depresji melancholijnej powinien zastanowić się nad zamianą SSRI na antagonistę 5-HT2. Główną rolę poza nadaktywnością osi HPA (która jest przyczyną) ma słabość przekaźnictwa dopaminy przez nadaktywność receptorów 5-HT2c na neuronach dopaminowych. Receptory 5-HT2c hamują uwalnianie dopaminy i noradrenaliny, a przyczyną ich nadaktywności poza ciągłym i silnym stresem są stany zapalne organizmu.

 

Mamy to szczęście, że receptory 5-HT2 downregulują także pod wypływem antagonistów, dlatego w przypadku ich nadaktywności lepszym wyjściem może być właśnie antagonista taki jak mirtazapina. Dlatego, że:

 

1. Zastosowanie SSRI by te receptory zdownregulować może potrwać bardzo długo.

2. Pełna downregulacja może nie nastąpić, a w niektórych miejscach mózgu może wręcz nastąpić upregulacja. ("However, chronic SSRI treatment may increase 5-HT2C expression, specifically in the choroid plexus.") Pozatym SSRI ciągle agonizują te receptory więc pełny efekt terapetyczny może niemożliwy do osiągnięcia.

3. SSRI mogą pogorszyć stan chorego na początku, dlatego, że agonizują te receptory od razu a downregulacja trwa...

 

W przeciwieństwie do SSRI, antagoniści tych receptorów blokują ich działanie od razu, dlatego nie mamy negatywnych skutków ubocznych jak w przypadku SSRI, a działanie terapetuczne może nastąpić dużo szybciej! Pozatym z dnia na dzień to działanie może być lepsze bo poza doraźnym antagonizmem tych receptorów następuje ich ciągła downregulacja.

 

 

QueenForever u mnie SSRI strasznie pogarszają anhedonię. Do tego stopnia, że przestałem słuchać mojej ulubionej muzyki...co za syf!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko 84 dokładnie u mnie było podobnie-muzyka która kocham przestała mnie cieszyć,nawet miałem gorszy węch i zaburzenia smaku na SSRI.Znów wracamy do znanego nam tematu-kiedy wkońcu stanieje Agomelatyna! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie SSRI też sie nie sprawdziły. Jedyne na co pomogły, to na lęki, oprócz tego na depresje, która u mnie obajwia się brakiem motywacji, anhedonią, brakiem energii czy libido nie pomogły wcale. Czekałam na ich działanie miesiącami i stwierdzam, ze w moim przypadku to strata czasu i pieniedzy.

 

Piszecie o ulubionej muzyce, ja już nie słuchałam jej od kilku miesięcy a ulubionych filmów nie oglądam od ponad roku :D

Od dzisiaj zaczynam swoją przygode z mirtą . Bede ją brała razem z wenlą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku też byłem podjarany snami ,jak wstawałem to pierwsza myśl "o kurwa ,ale historia i do tego mega realna jak w prawdziwym życiu".Teraz się już przyzwyczaiłem i nie zwracam jakiejś duże uwagi na nie.Takie realne śnienie pozwala na łatwiejsze osiągnięcie stanu LD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×