Skocz do zawartości
Nerwica.com

Zespół PSSD-dysfunkcje seksualne spowodowane zażywaniem SSRI


media

Rekomendowane odpowiedzi

Skopiowane z angielskiej wiki-PTSD:

Badania na zwierzętach

Eksperymenty z gryzoniach wykazały, że przewlekłe leczenie SSRI w młodym wieku prowadzi stałe zmniejszenie zachowań seksualnych, który utrzymuje się w wieku dorosłym i jest podobny do pSSD. [ 22 ] [ 23 ] W badaniach tych stwierdzono zmniejszenie zarówno ograniczający szybkość serotoninowego enzymu syntetycznego, hydroksylazy tryptofanu , w szwie grzbietowej i serotoniny (SERT) ekspresji w korze . Wydaje się również, że, jak może być transgenerationally pSSD dziedziczone, przynajmniej u gryzoni, od ekspozycji matki osłabiając fluoksetyny motywacji seksualnej u dorosłych myszy samców. [ 24 ] Nie wiadomo, czy te podsumowuje wyniki u gryzoni, ale stan człowieka długoterminowe neurobehawioralne konsekwencje mogą być podobne. [ 25 ]

[ edytuj ] Krótkoterminowe skutki

Istnieją fizjologiczne zmiany natomiast na SSRI. Postuluje się, że leki mogą wywierać efekty epigenetyczne. [ 26 ]

Zmiany obejmują zmniejszoną podwzgórze-przysadka-jąder osi ( HPTA ) funkcji [ 27 ] zmniejszyły testosteronu poziomy, [ 28 ] zmniejszenie liczby plemników, które wykazały znaczną poprawę po odstawieniu [ 29 ] i zmniejszona jakość nasienia z uszkodzonym DNA plemników, co jest odwracalne po odstawienie. [ 30 ]

[ edytuj ] Skutki długoterminowe

Leczenie fluoksetyną ( Prozac ) wykazano powodują trwałe odczulanie z 5HT1a receptorów po usunięciu. SSRI szczurów [ 31 ] Długoterminowe zmiany adaptacyjne w receptorów 5-HT , a także bardziej skomplikowane, globalne zmiany, uważa nie pośredniczy zmianami w ekspresji genów. [ 32 ] [ 33 ] [ 34 ] [ 35 ] [ 36 ] Niektóre z tych zmian ekspresji genów jest wynikiem zmienionego DNA struktury spowodowane chromatyny przebudowy, [ 37 ], [ 38 ], w szczególności epigenetyczne modyfikacji histonów [ 39 ] i wyciszanie genów przez metylację DNA ze względu na wzrost ekspresji białek wiążących metylu MECP2 i MBD1 . [ 40 ] Zmieniona ekspresja genów i remodeling chromatyny mogą być również zaangażowane w mechanizm działania terapii elektrowstrząsami (ECT). [ 41 ] [ 42 ]

Ponieważ opisane zmian ekspresji genów są złożone i może obejmować modyfikacje trwałe chromatyny, zasugerowano, że zastosowanie SSRI może spowodować trwale zmienione mózgu prowadzi do ekspresji genu zaburzeniami catecholaminergic neurotransmisji i neuroendokrynne zaburzenia, [ 13 ], jednak bez szczegółowych neuropsychopharmacological , farmakogenomiką i toksykogenomicznych [ 43 ] badania, ostateczne przyczyna pozostaje nieznana.

[ edytuj ] Związek z "brak równowagi chemicznej" teorii

Niektórzy krytycy twierdzą, że SSRI szeroko rozpowszechniane telewizja i druk reklamy z grupy SSRI promuje nieprecyzyjny komunikat, upraszczając co te leki rzeczywiście zrobić. [ 44 ] Wiele krytyki wynika z pytania na temat roszczeń, które działają SSRI poprzez korygowanie nierównowagi chemicznej . Bez narzędzia do dokładnego pomiaru poziomu neuroprzekaźników i umożliwienia stałego monitorowania w trakcie leczenia, trudno wiedzieć, jeśli jest prawidłowo kierowane na niedobór neuroprzekaźnika (tj. skorygowania nierównowagi) lub osiągnięcia pożądanego poziomu danego neurotransmitera. Stwierdzono, że bez tej wiedzy dla każdego pacjenta, SSRI może rzeczywiście spowodować nierównowagę chemiczną i nienormalnych stanów mózgu. [ 45 ] Jednym z możliwych mechanizmów jest hamowanie dopaminergicznej neurotransmisji, [ 46 ], w wyniku opisanej przetrwałym dysfunkcji seksualnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę powiem, że u wielu osób zaburzenia seksualne pojawiły się zaledwie po kilkunastu dniach stosowania SSRI, i po odstawieniu utrzymują się przez wiele miesięcy/lat. Czasami nawet wystarczy kilka dni.

Zgłaszajcie skutki uboczne do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych: http://www.urpl.gov.pl/pl-formularze-zgloszenia-dzialania-niepozadanego

Informujcie, uświadamiajcie o PSSD, przewlekłych zaburzeniach seksualnych utrzymujących się po odstawieniu antydepresantów. Wiele osób nie jest świadoma tego problemu. Linkujcie do tej strony, niech ludzie będą świadomi co niesie za sobą stosowanie antydepresantów.

Kolejna sprawa: ktoś napisał że np. Tianeptyna http://pl.wikipedia.org/wiki/Tianeptyna, poprawia funkcje seksualne to prawda, ale jeżeli już wystąpił zespół PSSD, jest wręcz odwrotnie. Testowałem ten lek, również Tradozone http://pml.strefa.pl/ePUBLI/169/16.pdf, oba zaszkodziły. Z doświadczenia, wiem, że najlepiej odłożyć wszystkie leki działające na serotoninę.

Warto byłoby stworzyć portal o PSSD, i uświadamiać, informować i może kogoś uratować!

 

-- 16 paź 2012, 10:32 --

 

Na lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół PTSD, znakomite są Sympatolityki http://en.wikipedia.org/wiki/Sympatholytic. Z tej grupy leków, udowodnioną skuteczność badaniami naukowymi mają:

- propranolol: http://en.wikipedia.org/wiki/Propranolol

- klonidyna: http://en.wikipedia.org/wiki/Clonidine

- guanfacine http://en.wikipedia.org/wiki/Guanfacine

- prazosin http://en.wikipedia.org/wiki/Prazosin

 

Panuje opinia, że tak grupa leków likwiduje tylko fizyczne objawy, np. leków. Ale to nie jest prawda, leki te działają również/przede wszystkim na objawy psychiczne. Warto zacząć terapię propranolem, w dawkach 60mg-240mg/dzień, w 3 dawkach podzielonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej jestem tu nowy i mam podobny problem jak Wy. Moje problemy z PSSD zaczęły się dosyc wcześnie bo już po pierwszych dawkach CITALU, potem już było tylko gorzej. Myślałem, że to nie ważne, że jak odstawię leki to to minie, a najważniejsze to wkońcu naprawic sobie psychikę, a nie dośc że te SSRI nie pomoghły za wiele w depresji to dodatkowo spowodowały silne PSSD nawet po odstawieniu. Brałem citalopram, escitalopram, fluoksetyne, wenlafaksyne. Potem natrafilem na Wellbutrin XR i dopiero on mi pomógł na objawy depresyjne, mogłem dzięki niemu wstac z łóżka i byłem ciekawy życia, dodał mi energii i chęci, które utrzymały się nawet po odstawieniu. Niestety na PSSD nie pomógl, a to chyba dlatego, że wtedy nie wiedziałem, że pomagają tylko dawki rzędu 300mg i więcej, a ja bralem 150mg. Mialem jeszcze krótkie przygody z innymi specyfikami ale to szybko się kończylo ze względu na skutki uboczne. I tak problem trwa nadal...

 

-- 31 paź 2012, 10:09 --

 

Za QueenForever:

- ''Zmiany obejmują zmniejszoną podwzgórze-przysadka-jąder osi ( HPTA ) funkcji [ 27 ] zmniejszyły testosteronu poziomy, [ 28 ] zmniejszenie liczby plemników, które wykazały znaczną poprawę po odstawieniu [ 29 ] i zmniejszona jakość nasienia z uszkodzonym DNA plemników, co jest odwracalne po odstawienie. [ 30 ]

[ edytuj ] Skutki długoterminowe''

 

tu bym proponował coś na zwiększenie produkcji testosteronu, zwlaszcza wolnego są do tego celu dobre boostery tescia dla kulturystów, calkiem naturalne i dzialają!!!

 

- ''Leczenie fluoksetyną ( Prozac ) wykazano powodują trwałe odczulanie z 5HT1a receptorów po usunięciu. SSRI szczurów [ 31 ] Długoterminowe zmiany adaptacyjne w receptorów 5-HT''

- ''Jednym z możliwych mechanizmów jest hamowanie dopaminergicznej neurotransmisji, [ 46 ], w wyniku opisanej przetrwałym dysfunkcji seksualnej.''

 

tu myślę ze moglby coś pomóc BUSPIRON który jest agonistą receptora 5-HT1a, a także antagonistą receptorów dopaminoergicznych D2,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierzcie lub nie ale jednymi z najskuteczniejszych leków na PSSD są agoniści dopaminy -oto kilka z nich-przede wszystkim bromokryptyna która bardzo silnie agonizuje receptory D2 i D3 ,poza tym takze ropinirol,piribedil,pramimpeksol-wszystkie one zwiększają synteze testosteronu i są w mojej ocenie genialnymi afrodyzjakami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierzcie lub nie ale jednymi z najskuteczniejszych leków na PSSD są agoniści dopaminy -oto kilka z nich-przede wszystkim bromokryptyna która bardzo silnie agonizuje receptory D2 i D3 ,poza tym takze ropinirol,piribedil,pramimpeksol-wszystkie one zwiększają synteze testosteronu i są w mojej ocenie genialnymi afrodyzjakami.

 

Zgadza się, leki te działają znakomicie na PSSD, ale czy leczenie skutków ubocznych wywołanych przez leki innym lekiem jest rozwiązaniem? Nie wiemy jakie są długotrwałe skutki przyjmowania agonistów dopaminy. Dopamina zwiększa produkcję oksytocyny, która dalej powoduje erekcję. Opioidy zmniejszają produkcję oksytocyny, a dopamina, tlenek azotu, kanały wapniowe zwiększa jej poziom. Więcej informacji na temat mechanizmów erekcji można znaleźć tutaj:

http://pharmrev.aspetjournals.org/content/53/3/417.full#title62

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bromokryptyna wg mnie słaba, chyba że przy dużych dawkach, ale sajdy wtedy chyba wystąpią, na mnie słabo działała, może też dlatego że zbyt nisko wtedy zbija prolaktyne? Queen jakie dawkowanie byś polecił? Piribedil działał ale sajdy masakryczne miałem, telepotałem się z zimna, pocilem się, drgawki i wielka sennośc!!!

 

-- 01 lis 2012, 10:55 --

 

a z tymi beta-blokerami to nie jest na odwrót??? Jak wpisac w google np.''propranolol libido'' to wszędzie wyskakuje info o impotencji i zmniejszeniu libido!!! Wiem że coś z tą noradrenalina jest na rzeczy bo nawet jak biorę spalacza tluszczu co wlaśnie powoduje zwiekszenie norki to libido idzie mi w góre i erekcja też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HEJ...........

 

 

Nie rozumiem dlaczego psychiatrzy nie informują o ewentualnych skutkach ubocznych. Tymbardziej, że mogą one utrzymywać się do końca życia po odstawieniu:(

 

Ja też mam bardzo obniżone libido... nie odczuwam takiej przyjemności, zupełnie nic. Zaczęłam brać leki w 2007roku te z SSRI i SNRI.

Teraz biorę tylko mirtazapinę 15mg na wieczór... Lekarze chcieli mi zapisać dodatkowo Paroksetynę na dzień, ale ja nie skorzystałam, i teraz widzę, że dobrze zrobiłam...

Nawet tę mirtazapinę chciałabym odstawić.

Ci psychiatrzy są bezkarni widzę, i jak potem coś jest nie tak, to zrzucają na depresję lub jakieś zaburzenia, i są usprawiedliwieni...

Brzydzę się już tymi psycholami, i moim największym marzeniem jest odstawić mirtazapinę, i nie korzystać nigdy więcej z wizyt psychiatrycznych.

Mam nadzieję, że przyjdzie im zapłacić kiedyś za to, że zaszkodzili wielu osobom, jeśli robią to świadomie...

 

Pozdrawiam,

Migotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema,

 

czy jest jakaś opcja wyleczenia fobii społecznej farmakologicznie bez ryzyka PSSD? Rozumiem, że powodowane jest to SSRI, a czy również SNRI? Z tego co patrzę to najskuteczniejsze leki na FS to niestety praktycznie samo SSRI

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój chłopak brał SSRI przez 3 miesiące. PSSD trwa już od ponad dwóch lat, jedyne co pomaga to poziom testosteronu dużo wyższy od normy. Podczas cyklu sterydowego nasze życie wraca prawie do normy, większość objawów PSSD ustępuje, jeśli nie całkowicie to przynajmniej w dużej części. Na początku iniekcji testosteronem pojawiają się poranne wzwody oraz ochota na seks, choć ciężko mówić o ogólnym podnieceniu, problemy z wytryskiem znikają w ok. 85%. Jak na razie żadne leki nie pomogły i to nasza jedyna deska ratunku. Nie da się w ten sposób wyleczyć z PSSD, ale przynajmniej mamy szanse na jakiś czas wrócić do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój chłopak brał SSRI przez 3 miesiące. PSSD trwa już od ponad dwóch lat, jedyne co pomaga to poziom testosteronu dużo wyższy od normy. Podczas cyklu sterydowego nasze życie wraca prawie do normy, większość objawów PSSD ustępuje, jeśli nie całkowicie to przynajmniej w dużej części. Na początku iniekcji testosteronem pojawiają się poranne wzwody oraz ochota na seks, choć ciężko mówić o ogólnym podnieceniu, problemy z wytryskiem znikają w ok. 85%. Jak na razie żadne leki nie pomogły i to nasza jedyna deska ratunku. Nie da się w ten sposób wyleczyć z PSSD, ale przynajmniej mamy szanse na jakiś czas wrócić do normy.
Mój chłopak brał SSRI przez 3 miesiące. PSSD trwa już od ponad dwóch lat, jedyne co pomaga to poziom testosteronu dużo wyższy od normy. Podczas cyklu sterydowego nasze życie wraca prawie do normy, większość objawów PSSD ustępuje, jeśli nie całkowicie to przynajmniej w dużej części. Na początku iniekcji testosteronem pojawiają się poranne wzwody oraz ochota na seks, choć ciężko mówić o ogólnym podnieceniu, problemy z wytryskiem znikają w ok. 85%. Jak na razie żadne leki nie pomogły i to nasza jedyna deska ratunku. Nie da się w ten sposób wyleczyć z PSSD, ale przynajmniej mamy szanse na jakiś czas wrócić do normy.

Przykro mi że i was to spotkało. ja brałem Cital tez tylko 3 miesiące.

Jeżeli zwiększenie poziomu testosteronu pomaga, spróbujcie leku: nebivolol.

Podnosi jego poziom o około 85%, link do badan: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18260876

Dawka to 5mg dziennie, raz na dobę. Ważne żeby nie przekraczać tej dawki, bo lek staje się nieselektywnym betablokerem co powoduje impotencje.

Lin do wyników badan, gdzie udowodniono skuteczność tego leku w leczeniu zaburzeń erekcji (libido, intensywność orgazmu, ogólna satysfakcja ze stosunku): http://www.herzzentrum-alter-hof.de/pdf/hypertonie/nitric_oxide_2007.pdf

 

Możecie jeszcze spróbować lekow:

- Bupropion (w dawce 300-450mg dziennie). U mnie po tym leku były mega erekcje, wróciły poranne wzwody, libido ogromne.

- Cyproheptadine od 2mg do 16mg na dobę

- Buspirone od 15mg do 60mg na dobę

- Amantadine 200mg na dobę

- Bethanechol: 10-20mg przed stosunkiem lub 30-100mg dziennie w podzielonych dawkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te objawy sa dosc zadkie i wspolczuje ich pojawieniu sie. A kiedy byly pierwsze oznaki? Podczas leczenia, czy po odstawieniu?

Podczas leczenia, na początku dostałem znieczulenia penisa po około 2 tygodniach i opóźniony wytrysk po kolo 3 tygodniach, później po około 2,5 miesiąca, pojawiły się dodatkowe objawy ale były łagodne (trochę gorsza erekcja). Dopiero po odstawieniu, ale nie od razu, musiały minąć 2 tygodnie (prawdopodobnie po tym czasie lek i jego metabolity zostały usunięte z organizmu), pojawiły się skutki uboczne, poza PSSD miałem jeszcze:

-Głośne chrapanie (moi rodzice mówili mi że czegoś takiego jeszcze nigdy nie słyszeli)

- Bezdech senny (20 bezdechów na godzinę)

- Nagłe upadki (jak przy chorobie parkinsona)

- Drżenie rąk powyższe objawy miałem przez 3 miesiące, zanikły po zastosowaniu bupropionu (Wellbutrin) w dawce 300mg na dobę (pierwsze efekty pojawiły się po około 2 tygodniach, i otrzymują do dzisiaj po odstawieniu leku, stosowałem go przez 1 miesiąc).

Przestałem chrapać, mam tylko 3 bezdechy na godzinę czyli jak u zdrowej osoby, nie mam już upadków, drżenie rak jest niewielkie.

 

Duzo badan wskazuje na role oksytocyny w funkcjonowaniu seksualnym http://faculty.ucr.edu/~saltzman/Trynke/Research_files/dejong07.pdf

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22120944

 

W USA lekarze stosują zastrzyki z oksytocyny w leczeniu zaburzeń erekcji (zazwyczaj 20 jednostek na dobę). Badania wskazują że receptory dopaminy są połączone z receptorami oksytocyny. I wspólny związek tych przekaźników neuronalnych w mechanizmie erekcji http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18655889. W penisie (szczególnie w żołędzi znajduje sie ogromna ilość receptorów oksytocyny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, ze nie u wszytskich to wystepuje.

 

Zgadza się, ale w tej chwili nie ma metod, badań które by potwierdziły czy takie ryzyko występuje lub nie u danej osoby. Po co ryzykować. Leki SSRI, są najczęściej stosowane ponieważ uważa się że mają najmniej skutków ubocznych. Jeżeli chodzi o skuteczność, to nie ma antydepresanta który by się wyróżniał pod tym względem. W takiej sytuacji lepiej jest zastosować lek z innej grupy. Poza tym SSRI powodują większą aktywność receptorów 5-HT2C, co odpowiada za myśli samobójcze, co jest jednym ze skutków ubocznych tych leków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja straciłam libido po 2 dniach zazywania citalu. przestał mnie interesować seks (tak jest do tej pory), cierpie na bezsennosc (tez uwazam po citalu), a troche sie poprawilo jesli chodzi o wrazliwosc, ale znaczacej poprawy nie ma. ogolnie cital zrobil ze mnie mega warzywo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja straciłam libido po 2 dniach zazywania citalu. przestał mnie interesować seks (tak jest do tej pory), cierpie na bezsennosc (tez uwazam po citalu), a troche sie poprawilo jesli chodzi o wrazliwosc, ale znaczacej poprawy nie ma. ogolnie cital zrobil ze mnie mega warzywo

Spróbuj leku: Cyproheptadine, w Polsce jest dostępny pod nazwą: Peritol, w dawce 2mg-16mg (przed stosunkiem na 1-2 godziny lub codziennie), zalecana dawka to 8-10mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak sobie radzicie z tymi eksperymentami? moj psychiatra jest zbyt konserwatywny w tym co robi plus nie mam pieniedzy by co chwile do niego latać - odtawilem tydzien temu 25mg sertraliny no i teraz przy jakiejkolwiek stymulacji penisa odczuwam nie do wytrzymania bol w lewym placie czolowym (plus brak erecji, libido zero itp itd), chetnie bym sobie pomogl czymkolwiek ale wszsystko na recepte...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×