Skocz do zawartości
Nerwica.com

OPIPRAMOL (Pramolan, Sympramol)


beti35

Czy opipramol pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

73 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy opipramol pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      48
    • Nie
      23
    • Zaszkodził
      6


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ja potraktowałam Pramolan jako lek awaryjny. Jak zaczęłam się "telepać",czyli kołatanie serca, duszność, prawie mdłości i nie pomagała melisa,waleriana i ziołowe uspokajacze to wzięłam Pramolan 50 mg. Po 20 min od zażycia poczułam się lepiej. Po 9 godz. znowu telepanie i znowu lek. Brałam go przez 4 dni bo tak mi pomagał. 5 dnia gdy wzięłam ranną porcję to poczułam się jak w letargu,osłabiona, prawie uśpiona, chodziłam tak przez cały dzień. Doszłam do wniosku,że telepanie minęło a lek działa nadal , usypia i uspokaja przez co jestem taka słaba,bez energii. Odstawiłam go. Czuję się lepiej. Nie jestem pewna czy dobrze zrobiłam? Może lepiej go brać tylko kiedy czuję się źle? Lekarza mam za miesiąc to zapytam. A Wy co sądzicie na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e2409,ja biorę Pramolan od maja.Natychmiast zaczął działać,tzn uspokoił,mineły tez lęki.Jednak przez około 2 miesiące czułam senność i słabość,która po około 2 godzinach mijała.Teraz nie mam juz chyba żadnych ubocznych,oprócz niestety,zwiększonego apetytu.Zdecydowanie tez poprawiło się moje samopoczucie i żywotność.Nie czuje sie rewelacyjnie ale przy nerwicy to chyba normalne,jednak dzięki temu lekowi moge w miare normalnie funkcjonować,chodzic do pracy,wyjeżdzac na wakacje itp.Mimo,że brałam SSRI ,nie pomogły mi zbytnio i miały o wiele wiecej skutków ubocznych.jesli masz silna nerwice i lęki,to powinas brac kilka miesięcy Pramolan.Jesli jednak miewasz tylko czasami telepania itp,to ja na Twoim miejscu brałabym je tylko w takich sytuacjach.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lula221, dzięki za odzew :smile: . Jestem w fazie eksperymentowania z lekami bo dopiero od ok. 3 miesięcy wpadłam na pomysł,że może można by było pomóc sobie lekami i czułabym się lepiej. Na razie lekarka zdiagnozowała mi CHAD , przepisała leki i kazała robić wykresy samopoczucia. Więc robię :smile: Nie ma jakiś rewelacji w samopoczuciu ale pocieszam się,że mogłoby być gorzej. Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wizycie u psychiatry wczoraj, a więc przestaję też brać Pramolan który mi rodzinny przepisał i przerzucam się na to, co mi zapisał (Escitil czyli SSRI). Ale muszę powiedzieć, że i tak już zawsze będę dobrze wspominać Pramolan :) Działanie uspokajające ma praktycznie już od 1. dnia zażywania (dla mnie to było na wagę złota), po tygodniu pojawił się u mnie lepszy nastrój ogólny i zdecydowanie mniej lęków. Ze skutków ubocznych tylko i wyłącznie czasem senność, szczególnie na początku brania. Podczas tego miesiąca, kiedy brałam go 1-1-1 nie miałam ani jednego dużego napadu lęku (takiego, że się rozważa czy pogotowie wzywać). Ale też podczas ostatnich dni tego miesiąca zauważyłam, że jakby o wiele słabiej działa... więc dobrze że akurat ta wizyta wypadła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autumn, jesli Pramolan Ci pomagal, to osobiscie nie widze powodu zmieniania na SSRI. Jesli dzialanie slablo, to Opipramol mozna nawet podwyzszyc do 100-100-100 (mg). Wg. mnie psychiatrzy lubia zmieniac, bo niby Opipramol to stary i slaby i przepisywany przez lekarzy rodzinnych ktorzy nie maja pojecia. Za to Escitalopram to nowoczesny itd.... Ciekaw jestem bardzo jak sie bedziesz czuc po Escitalopramie i czy moze jednak bedziesz raczej tesknic z powrotem do Opipramolu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Angst, skoro po jednym miesiącu brania Pramolanu działanie zmalało prawie do zera, to nie mam raczej zbyt optymistycznych poglądów na jego dłuższe działanie, nawet przy zwiększeniu dawki (kolejny miesiąc i koniec?). Poza tym przecież ten lek nie jest przeznaczony do stosowania długotrwale, nawet na ulotce jest napisane, że do dwóch miesięcy. Pramolan od początku traktowałam jako lek "na przetrzymanie", idąc do psychiatry poza innymi rzeczami miałam też nadzieję na mocniejszy lek, który ma działanie naprawdę terapeutyczne i który przyjmuje się długo. Nie nastawiam się na cud nad Wisłą, czytałam, że można b. długo czekać na efekty, ale ja i tak nie wierzę w żadną magiczną pigułkę, która odbiera szybko i sprawnie wszystkie problemy na zawsze, nie uzależnia, najlepiej jeszcze bez żadnych efektów ubocznych :roll: Aha, i Pramolan mimo wszystko nie zniwelował tego, co jest jedną z najbardziej uprzykrzających mi życie rzeczy - strachu przed pobytem w miejscach, gdzie ewentualnie potrzebna pomoc mogłaby być trudno dostępna, boję się jechać pociągiem odwiedzić mamę, boję się pojechać do ojca pod Warszawę, bo pogotowie dalej niż tu u mnie w centrum... No i ten paniczny strach przed przebywaniem samą w mieszkaniu wieczorem i w nocy pozostał (bo może zasłabnę albo umrę i nikt mnie nie znajdzie), dlatego Pramolan nie załatwia dla mnie sprawy (jakkolwiek nie chcę go szkalować, bo jak napisałam wyżej ma mnóstwo zalet i i tak mi pomógł). Ponadto z tego co czytałam nie powinno się go łączyć z benzo (ale to może być mylna informacja, jednakże ja się boję łączyć przy jakiejkolwiek wątpliwości), a to dla mnie tragedia bo afobam doraźnie potrafi uratować mnie przed wizytą na pogotowiu, natomiast z escitilem afobam można łączyć bez obaw. No i ten zakaz alkoholu... nawet jednego piwa nie mogłam wypić bo się gorzej czułam (sprawdziłam), a z escitilem ponownie - alkohol, szczególnie w umiarkowanych ilościach, w ogóle nie powinien zaszkodzić, co jest dla mnie ważne szczególnie przy długotrwałym leczeniu, mam 21 lat, studiuję, ma się ochotę czasem ze znajomymi drinka posączyć. Dlatego decyzja aby zmienić była u mnie świadoma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autumn, jesli dzialanie Opipramol zmalalo do zera, to jest rzeczywiscie troche inna sprawa. Dobrze, ze podchodzisz tak realistycznie co do leczenia sie lekami psychotropowymi to tez na pewno wiesz, ze akurat Twoje objawy bedziesz musiala inaczej leczyc. Wiec mam nadzieje ze Escitalopram da Ci do tego na tyle sily.

 

Co do Opipramolu to chcialbym jednak dodac, ze oczywiscie mozna go laczyc z Benzodiazepinami. A po drugie tez mozna Opipramolem sie leczyc na dluzszy okres. Tak jak ja rozumiem ulotke, to sie zaleca leczenie przez przynajmniej jeden-dwa miesiace, a nie najwyzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zdanie "zalecany czas leczenia wynosi od 1 do 2 miesięcy" zrozumiałam tak, że choć owszem, nikt na pewno nie umrze od stosowania dłużej, to jednak około tyle powinno być optymalnie. Ale to drobiazg, nie ma co się o to sprzeczać. Dobrze wiedzieć, że można łączyć z benzo (co prawda nie pytałam mojego lekarza, bo już nie muszę, ale wierzę, że skoro tak piszesz, to jesteś pewna), jak miałam na nim mini-ataki, to brałam pół afobamu i potem i tak się stresowałam, że coś mi się stanie :roll: Kto wie, czy mi ten Escitil pomoże, na razie są tylko skutki uboczne (spodziewane...), jak nie, to będę dalej z psychiatrą kombinować, a póki co z niecierpliwością czekam na upragnioną psychoterapię, chcę wierzyć, że pomoże mi choć trochę (zakładam, że mówiąc "inaczej leczyć" miałaś na myśli właśnie terapię, a nie inny niż Esci lek)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autumn, Tak, przy "inaczej leczyc" mam na mysli oczywiscie psychoterapie. Zycze Ci powodzenia!

 

W tej ulotce, ktora ja posiadam jest wyraznie napisane ze leczenie Opipramolem nie wyklucza leczenia innymi lekarstwami psychotropowymi jak n.p. Benzodiazepinami, Neuroleptykami itd.. wiec niepotrzebnie sie stresowalas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pramolan biore dopiero 4 dzien, 1 tabletke wieczorem, ale zauwazylam, ze

Gdy wstaje rano, w ciagu dnia, czuje poprawę, ale gdy przychodzi wieczór czuję się tak jak dawniej, jak nie gorzej..wracają lęki,myśli samobójcze, wczoraj cały wieczór spedziłam nad zastanawianiem się nad sensem życia, dzisiaj jest to samo.

Czy to normalne? Może powinnam zwiekszyc dawke, ale nie mogę,bo nie starczy mi do kolejnej wizyty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opowiem o moim doświadczeniu z promalonem. Na początku brałem 1-0-1 , 2 tygdnie, lek się bardzo dobrze rozkręcił po około 10 dniach, potem jednak kilka dni spadał efekt działania, aż gdzieś 14 dnia wróciłem do pkt. wyjścia, zwiększyłem wtedy dawkę do 1-1-2 i z dnia na dzień czułem się co raz lepiej, efekt jeszcze lepszy i na razie lek działa świetnie przy tej dawce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za odpowiedz ,do deathNote-bierzesz tylko 1 tabletkę dziennie?Powienies brac równiez wieczorem i to dłuzej.Nie czekaj do kolejnej wizyty,idz do lekarza rodzinnego,on przepisze Ci Pramolan,powiesz mu,ze wizyte u psychiatry masz za jakis czas i ze leków Ci nie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę od kilku tygodni i chyba go odstawię bo obniża mi prawdopodobnie ciśnienie i powoduje kołatanie serca. Myślałem że te kołatanie na tle nerwowym, ale dziś na oddziale dziennym miałem mierzone ciśnienie i chyba 100/60 było. Kołatanie miałem już wcześniej, ale myślałem że to na tle nerwowym a chyba z niskiego ciśnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miesiąc już biorę maksymalną dawkę, w między czasie zacząłem studia, i pije 3 x w tygodniu 3 piwka do towarzystwa :/ nie umiem się powstrzymać, a mam to brać jeszcze 2 miesiące ehhh... :-| jak przychodzi impreza to od rana nie biorę promalonu. Jak myślicie jak pije powinienem odstawić na ten czas czy dalej brać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat mam nerwicę lękową. Biorę Xanax 0,5 mg 3 - 4 razy dziennie.

Około 3 miesiące temu byłem u lekarza, chciałem coś zrobić z tym Xanaxem, schodzić z niego stopniowo.

Lekarz zapisał mi Citabax 20 mg, czuje się nawet lepiej, biorę 1 tabletkę rano już prawie 3 miesiące (w ulotce pisze że na nerwicę lękową zaczyna działać po 3 miesiącach). W między czasie miałem schodzić z Xanaxu ale nie udało się. Ostatnio lekarz zastosował inną metodą.

Otóż oprócz Citabax mam brać 3 razy dziennie Xanax 0,5 mg po pół tabletki, a Pramolan 2 razy dziennie po 1 tabletce.

Po trzech tygodniach już tylko pół tabletki xanaxu 0,5 mg rano, a Pramolan 2 razy dziennie po 1 tabletce.

Po kolejnych trzech tygodniach już bez Xanaxu, a Pramolan 3 razy dziennie po 1 tabletce.

 

Pramolan to lek starej generacji, lekarz chce nim zastąpić Xanax, twierdzi że Pramolan można potem łatwiej odstawić niż Xanax.

Przy braniu Pramolan trzeba szczególnie zwracać uwagę na alkohol (trochę poczytałem o nim), jest bardzo wrażliwy, przy Xanaxie raczej nie było jakiegoś większego ryzyka. Nie przepijałem nim alkohol :) Chodzi mi bardziej o to, że teraz będzie trzeba uważać, bo to lek starej generacji.

Trochę mnie też martwi fakt, że Pramolan trzeba zawsze brać przed lub po posiłku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×