Skocz do zawartości
Nerwica.com

Depresja a problemy z tarczycą.


Nelka

Rekomendowane odpowiedzi

A jak u Was wykryli tarczycę :roll::?:

 

Ja poskarżyłem się mojemu lekarzowi POZ na bardzo szybkie zgrzewanie się. Jak ludzie chodzą na wiosnę jeszcze w czapkach i szalikach, to ja już muszę rozpinać kurtkę. O noszeniu plecaka na plecach mogę zapomnieć, bo po kilkunastu metrach zaczynam zdychać z gorąca. Jak rok temu była zima z temperaturami rzędu -20 stopni, to ja chodziłem w kurtce przeciwdeszczowej... Oczywiście stojąc na przystanku marzłem, ale wystarczyło przejść parę kroków i mogłem się rozpinać. :P

 

Dostałem skierowanie na badanie krwii i wyszło mi znacznie podwyższone TSH, co jest objawem niedoczynności tarczycy (co jest swoją drogą ciekawe o tyle, że przegrzewanie się jest raczej objawem nadczynności).

 

Jak lekarz zobaczył to TSH, to zrobił taaaaakie oczy (ponoć u facetów taki wynik to rzadkość), kazał robić USG tarczycy (które, jak pisałem wyżej, wskazuje na Przewlekłe Zapalenie Tarczycy) i w podskokach biec do endokrynologa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle problemy z tarczycą u mężczyzn to rzadkość.

Nie martw się, u mnie też było na początku takie wysokie i też było wielkie zdziwienie, bo w zasadzie ludzie tyją przy tego typu dolegliwościach a ja jestem chudy jak patyk. :)

Ale takie są hormony nigdy nie wiadomo czego się można po nich spodziewać. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uhm...i Endo oczywiście będzie wiedzieć jakim lekiem Seronil jest? ;)

 

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 10:51 pm ]

Byłam dzisiaj u Endo...i jakoś tak dziwnie było...moje TSH wynosi 0,021, a Pani powiedziała, że ona nie widzi jakbym miała nadczynność, że to może być tylko zly wynik TSH....no przyznam, że mnie to trochę skolowało :/...mam teraz zrobić badanie T4 i T3...poza tym Endo upiera się dać mi pigułki anty na moje nieregularne okresy...wrr...czy z lekami na depresję mozna brać pigułki? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem...czytałam na ten temat bardzo dużo...ja szłam z nastawieniem, że powie mi, że z takim przerażająco niskim TSH mam tą nadczynność tarczycy...a ona mi tak lekko mowi - przekonuje, że nie widzi by to nadczynnośc była.

 

 

Czuję sie skołowana, bo wychodzi na to, że nie wiem co mam juz o swoim zdrowiu mysleć...co mi zagraża, co mam leczyć...by w końcu poczuć sie jak kiedyś...znowu jestem w punkcie wyjscia :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam teraz zrobić badanie T4 i T3

jak już zrobisz te badania to wtedy lekarz będzie mógł stwierdzić co jest przyczyną niskiej wartości hormonu tsh.Ale nie martw się bo wiem że będzie dobrze,choć myślę że bez leków się nie obejdzie, ale one tylko Ci pomogą a z pewnością nie zaszkodzą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie przez zdiagnozowanie niedoczynnosci tarczycy doszłam do tego ze mam nerwicę i depresję. Tarczyca, depresja, nerwica = hormony. Wszystko sie ze sobą wiąże.

 

Nitka, ale jak to się dokładnie odbyło? Endokrynolog coś zasugerował czy na własną rękę do tego doszłaś?

 

Ja mam wizytę u endokrynologa w połowie czerwca. Już się nie mogę doczekać. Mam takie marzenie, że da mi hormony do łykania i całe moje życie się odmieni na lepsze. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co?...ja już nie wiem co mam myslec :/...zrobilam te dodatkowe badania + TSH....i wszystko nagle jest w normie...miesiąc temu TSH było 0.021, a teraz jest 2,45 - oczy mi normalnie prawie co z orbit nie pouciekały :(...myslicie, że do 3 razy sztuka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hhmm..dziwne że tak to skacze-ale wiesz co?idz po raz kolejny i zapytaj dlaczego jest taka różnica miedzy pierwszym badaniem a drugim?co może być przyczyną bo powiem Ci że dziwne że bez leków tak zmienił się poziom tsh..naprawdę nie wiem dlaczego?ja raczej mam to zawsze ponizej normy ale staram się pilnować bo gdy spada zle się czuję więc już zawsze wiem kiedy czas zmienić leki ;) ja obecnie mam bardzo niskie tsh niższe niż Ty ale u mnie to leki sprawiły że tak spadło :( dlatego teraz muszę szybciutko zmniejszyć dawkę by trochę podnieść poziom tsh-naprawdę zrób może jeszcze raz to badanie bo to coś dziwnego że tak się to zmienia u Ciebie.Pozdrowionka :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

331ania Dzięki! :)

 

Wiesz...tak się zastanawiałam czy oni czasem za pierwszym razem się nie pomylili...wrr....no nie wiem...w tym labolatorium to bede dopiero za okolo miesiąc...nad Endo jeszcze pomyslę...ja Cię całkiem rozumiem z tymi stanami przy tak niskim TSH....pozdrówki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

depresja, zmeczenie, duszności, moga byc zwiazane z tarczyca ale czy nerwica natrectw ? chyba raczej nie! ale ja na ten temat malo wiem a tez bym chciala sie dowiedziec co napisza inni bo chyba mam tez problemy z tarczyca ale musze badania zrobic tylko nie wiem jakie!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesto mam duszności i cierpie na depresje i leki, do tego strasznie sciska mnie w szyji jakby ktos mnie dusil i czest zmienia mi sie glos!!! czy to moze byc tarczyca? robilam badania na tarczyce- Ft3 i Ft4 ale na TSH nie! i nic mi nie wyszlo :( moze jeszcze zrobie na TSH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich którzy leczą się na tarczycę! i mają jakies doświadczenie

powiedzcie co oznaczają takie wyniki hormonów tarczycy:

 

TSH 3,23 normy: 0,25-4,0 ulU/mL

 

FT3 5,41 normy: 2,76-8,00 pmol/L

FT4 18,4 normy: 10,3-24,4 pmol/L

 

przeciwciała anty TPO <10,0 lU/ml normy: 0-35

 

czekam na wizyte do endo

pomóżcie powiedzcie czy to oznacza jakąś horobe tarczycy? niby wszystko w normie no ale nie wiem

a te przeciwciała? przy zdrowej tarczycy też są?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie depresenatki popełniają błąd patrząc jedynie na wynik TSH. O depresji decyduje przede wszystkim spadek tyroksyny i tu powinniście w pierwszym rzędzie zachowywać rewolucyjno-depresyjną czujność.

 

Mechanizm patologiczny tkwi na osi podwzgórze - przysadka - nadnercza. Jest ona odpowiedzialna za wydzielanie glikokortykosteroidów z kory nadnercza do krwi. Działają one za pośrednictwem 2 receptorów, z którtych jeden - 2 GR - kumuluje się

w rejonach regulujących sprzężenie zwrotne hormonalnej reakcji na stres, tj. w przysadce i jądrach przykomorowych podwzgórza.

Wydzielanie glikokortykosteroidów wiąże siż podwyższonym poziomem kortyzolu - hormonu stresu. I stąd depresja.

 

Dorcia - Twoje wyniki nie budzą niepokoju, wyniki wolnych hormonów tak jak trzeba, na górnych granicach norm, TSH dość wysokie, może świadczyć o subklinicznej niedoczynnosci tarczycy i dawać jakies tam objawy, ale niekoniecznie. Żaden endo nie będzie Ci tego leczył, oznacz sobie wszystkie wskaźniki jeszcze raz za miesiąc i zobaczymy, jednak tego, że TSH do bije do 10 pmol/L bym się absolutnie nie spodziewał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

isj!

dzięki ze zainteresowałeś się moimi wynikami.

a masz może jakąś wiedzę w zakresie tych przeciwciał przeciw TPO( co może wskazywać na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy)?

wiesz moje samopoczucie znacznie się pogorszyło po ciąży i nie wiem już czy łączyć to z nawrotem nerwicy czy właśnie z zaburzeniami tarczycy ( podobno po ciąży dochodzi do jej zapalenia)? w tej chwili dokuczają mi poczucie zawrotów głowy i takie oszołomienie nie wiem jak to nazwać jakby wszystko mi się trzęsło w głowie, a także jak się zestresuje to i w całym ciele. a i potwornie wyszły mi włosy :(

w ciąży były ładne nawet się zagęściły a teraz została może 1/3 tego co było albo i mniej.

no i nie wiem czy mam łykać te antydepresanty. pójde do endo, planuje jeszcze zrobic usg tarczycy

oszaleję chyba

Dorota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorciu!

 

Nie ma sprawy, ja interesuję się praktycznie wszystkim i wymądrzam się na wszelkie możliwe tematy :mrgreen:

 

Pytasz o chorobę Hashimoto, nie widać jej po poziomie przeciwciał, ani po poziomie TSH, na 99% jej nie masz. Choć nie wspominałaś o USG tarczycy, ono by jednoznacznie dało obraz sytuacji. Ale raczej masz tylko lekką niedoczynność.

 

Wypadanie włosów jest objawen niedoczynności, jak najbardziej. Tyle że Twoja jest, o ile jest, bardzo nieduża, może to tylko problemy z cynkiem?

 

Przy leczeniu zaburzeń depresyjnych i hormonalnych, obydwa leczy się równolegle. Ja mam tężyczkę i razem z nią leczę własną nerwicę

 

Wojtuś - s*urwysyn z łaski Najświętszej Panienki :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×