Forum Psychologiczne

Nerwica Depresja Psychologia

depresja, nerwica, forum psychologiczne

Strefa czasowa: UTC + 1 |  

Temat: Kortyzol

Wiadomości w tym temacie: 62

Strona 1 z 5  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Reklama

Autor

Kortyzol

Kortyzol
Post 10 cze 2010, 18:31 

Od: 24 sty 2009, 16:42
Witam.

Chciałem w tym poście poruszyć sprawę kortyzolu. Ogólnie wiadomo, że wysoki kortyzol jest odpowiedzialny za depresję, zmniejszanie hipokampu i wiele innych złych dla organizmu efektów (wystarczy poczytać na necie). Uważam jednak, że wiele osób może mieć zbyt niski jego poziom, nie będąc tego świadomym. Na zagranicznym necie jest sporo tematów i grup pod nazwami "adrenal fatigue", w tłumaczeniu "zmęczenie nadnerczy". Lekarze nie chcą uznać oficjalnie tego jako choroby, ale przyznają, że w czasach masy stresu nadnercza mają ciężką przeprawę i mogą niewyrabiać z produkcją kortyzolu, a jego niski poziom objawia się zmęczeniem, depresją, brakiem motywacji, chudnięciem, niskim ciśnieniem, nietolerancją zmiany temperatur i stresorów. Osoby, które zaobserwowały u siebie podobne objawy mogą przekonać się czy winą nie jest przypadkiem niski kortyzol. Wystarczy wykonać badanie kortyzolu - najlepiej o godzinie 8:00 i np. 17:00. Jeśli będzie niski, udać się do endokrynologa, a ten rozważy wprowadzednie syntetycznego odpowiednika kortyzolu w postaci tabletek. Jest wiele osób, które odczuły znaczną poprawę po wdrożeniu leczenia.

Pozdrawiam

______
agomelatyna 25 mg

udostępnij ten temat w: Udostepnij w Facebook { SHARE_ON_WYKOP } Udostepnij w Twitter { SHARE_ON_BLIP }

Kortyzol
Post Dzisiaj 

Od: 13 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: internet
  • Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy

Re: Kortyzol
Post 10 cze 2010, 18:37 
a jaki jest koszt badania? robi sie je na czczo??

Post 10 cze 2010, 20:17 
u mnie 30 zloty:) jutro ide po wyniki

Post 10 cze 2010, 20:46 

U mnie też 30 zł. Myślę, że raz w życiu warto zrobić takie badanie. Tym bardziej, jeśli mamy objawy które mogą na to wskazywać. Badanie rano robi się na czczo, po południu zalecają nie jeść 3 h przed pobraniem krwi.

______
agomelatyna 25 mg

Post 11 cze 2010, 10:52 
Wynik w normie.Juz niewiadomo co ze mna;P

Post 11 cze 2010, 15:59 

A podaj wynik i normy.

______
agomelatyna 25 mg

Post 11 cze 2010, 16:40 
306 nmol/l robione o 8.55 norma 138-690

Post 11 cze 2010, 18:43 

Kicha, ni w pięć ni w dziewięć. Czytałem na necie, że najlepszy jest test śliny 4x podczas dnia, ale u nas tego nikt nie robi.

______
agomelatyna 25 mg

Post 12 cze 2010, 10:05 

Od: 26 lip 2009, 17:14
A spróbujcie żeń-szeń-podnosi ACTH, więc chyba i kortyzol, wszędzie piszą, że obniża kortyzol, ale nie jestem przekonany.
Lukrecja też podnosi kortykosteroidyz naturalnych, z leków to nie wiem.

______
oxytocinforum.com

Post 12 cze 2010, 20:51 

Od: 11 maja 2010, 00:45
tutaj piszecie o depresji. Ale tez można wspomnieć, ze w przypadku leków, nerwicy, napadów paniki może się okazać, ze ten poziom kortyzolu jest za wysoki. A to może powodować rózne objawy.
W przypadku ciągłego leku może okazać się, że kortyzoj jest wysoki i ten lęk nakręca.
Nawet w badaniach nad stanami dysocjacyjnymi, które charakteryzują się ciagłym niepokojem okazuje się, ze badani mają za wysoki poziom kortyzolu.
To badania oczywiście nie wpolsce wykonywane. Wiec poszukajcie sobie na zagranicznych stronach, tam jest tego wiecej.

Post 13 cze 2010, 11:55 

Tak, ale np osoby z PTSD mają niski poziom kortyzolu a wysoki noradrenaliny, a też mają lęki, powracanie do przeszłości. Nic nie jest tak oczywiste jakby się wydawało. Jest ogólne przekonanie - wysoki kortyzol, wysoki lęk, a to nie do końca tak, bo kortyzol odpowiada za odpowiedź organizmu na stres. Jak go mamy za mało to nie radzimy sobie ze stresem i do głosu dochodzi noradrenalina - potrafimy być jednocześnie słabi i zestresowani. Ważnym objawem jest też temperatura organizmu i niezdolność do tolerowania zimna.

Tak, lukrecja podnosi poziom kortyzolu. Leki? SSRI podnoszą poziom kortyzolu, wellbutrin podosi poziom kortyzolu.

______
agomelatyna 25 mg

Post 13 cze 2010, 17:52 

Od: 11 maja 2010, 00:45
Alez oczywiście, ze nic nie jest takie proste jakby sie wydawało. Ale fakt jest taki, że u osób z ciągłym lękiem i stanami dysocjacji wychodzą w wynikach badań stale wysokie poziomy kortyzolu i noradrenaliny również.
Wiele osób po Wllbrutnie własnie ma niesamowite lęki.
To prawda, ze w PTSD są niskie poziomy. Nawet sa pomysły aby rożróżniać zaburzenia po hormonach. Bo w depresji hormon ten bywa na wysokim poziomie.
Zreszta co jest też pewne, ze nie tylko kortyzol i inne hormony stresu odpowiadają za nasze zaburzenia.
Ale uważam że warto zbadać te hormonki. Ale tez trzeba wiedzieć, ze zarówno kortyzol jak i noradrenalina zwiększać może poziomy lęku. Mnie np. po mianserynie, która stosowałam w dawce 90 mg długi czas doprowadziłą do niesamowitych lęków. I niedawno zdałam sobie sprawę, że w sumie pogorszyło mi się dokad ten lek tak długo brałam. Zaczełam czytac i trefiłam że lek ten zwiększa hormony noradrenaliny. A noradrenalina moż zwiększac poziomy kortyzolu.
To tez zalezne jest od organizmu. Bo kortyzol nie jest tylko odpowiedzią na stres, w lęku ciągłym jego stężenie może być za duże przez cały czas.

Post 13 cze 2010, 20:49 

Zgadzam się z faktem niezaprzeczalnym, że noradrenalina zwiększa lęk. Stany wysokiego poziomu noradrenaliny i kortyzolu też są częste, ale jazda zaczyna się dopiero gdy masz wysoki poziom noradrenaliny, a niski kortyzolu, jak jest w przypadku osób z PSTD, np osób które przeżyły wojne czy obóz koncentracyjny. Kortyzol i noradrenalina współgrają, pewne jest też to, że podawanie kortyzolu (powyżej 7-14 dni) zmniejsza poziom noradrenaliny. Widzisz, mianseryna, pewnie podobnie jak mitrazapina (te leki są do sobie bardzo podobne), obniża kortyzol (tu o mitrazapinie http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12606843 ), ale to nie musi mieć wpływu na depresję u niektórych osób. Myślę, że kortyzol sam w sobie jest raczej "oznacznikiem", jego zmniejszanie nie musi mieć wpływu na poprawę w depresji. Chodzi o normalizację osi przysadka-podwzgórze-nadnercza. Lekiem który jest tym reklamowany jest Coaxil.

Lęki po wellbutrinie są głównie z powodu jego wpływu na zwiększenie wychwytu noradrenaliny.

______
agomelatyna 25 mg

Post 13 cze 2010, 22:09 

Od: 31 paź 2009, 15:54
Ja mam za wysoki poziom kortyzolu( wiem, bo badałam). W okresie wykonywania badania byłam w dość stresującym okresie, więc to też miało wpływ. Jednak czy kortyzol nie jest tylko odpowiedzią organizmu na stres? Chyba w drugą stronę to nie działa- że masz wysoki kortyzol to przez niego będziesz się stresować...
Nie wiecie może czy TLPD podnoszą kortyzol?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 |