Skocz do zawartości
Nerwica.com

kompulsja


myślicielka

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Mam pytanie, może wydawać się trochę dziwne, ale w sumie nie do końca :) Jeżeli ktoś chory na NN, kompulsywnie myje np. ręcę, co uważa za najbardziej męczącą opcję- czy można jakoś nakierować chorobę, aby zmienił się rytuał? Powiedzmy zamiast mycia rąk- liczenie do 10?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się pokierować natręctwami myślowymi choruje na OCD niemal od dziecka. Gdybym mogła pokierować sobie to bym nie chorowała na to. ;) Natręctwa zmieniaja się kotek em po pewnym czasie. Mózg dojrzewa ewoluuje cały czas to samo mieć nie będziesz.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kotek em, napisałaś, że zastępowałaś jedne kompulsje drugimi. Nie da się samo od siebie nawet jak zastąpisz to i tak masz natrętne mysli. Kompulsje mycia rąk wykonujesz by złagodzić te myśli więc nadal masz OCD a nie możesz sobie wybrać inna kompulsje da się ją zahamować całkiem bo ja tak zrobiłam przestałam myć się co chwila. Od ilu lat masz OCD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi, z pewnych czynności nie jestem w stanie zrezygnować, ponieważ jeszcze czuję, że są one potrzebne, ale jeśli są wystarczająco wkurwiające, potrafię je zamienić na coś, co daje ten sam efekt, ale mniejszym nakładem czasu i pracy. Natomiast, jeśli nie ma możliwości zamiany, rezygnuję z wykonywania danej czynności. Tak miałam np. z prasowaniem ubrań. To była jedna wielka "ceremonia". Od kilku lat w ogóle nie prasuję ubrań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem kiedyś potrzebę usilną mycia rąk, ale dawno i krótko. Ogólnie NN od jakiegoś czasu przestała mi dokuczać, niewiele tego jest, ale podejrzewam, że to raczej zasługa leków, niż mojej pracy. A na samym początku nie mogłem zjeść normalnie (musiałem wypluwać, kiedy jakaś obsesja się przyplątała), albo musiałem spać tylko na lewym boku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompulsji ani myśli natrętnych nie da sie przekierować na inne tematy , bo ta choroba , albo zaburzenie dotyka tych sfer życiowych na których nam najbardziej zależy. Ale po pewnym czasie jakaś sytuacja sprawia ze sie juz o tym nie mysli , bo sie nie czuje się napięcia związanego z tym. Na terapii doktor powiedziała mi zebym przestał myśleć o tych natręctwach a np zajął mózg czym innym i np mi powiedziała , że muszę : np odejmować 100 -7 , a potem ten wynik czyli od 93 znów odjąć 7 i tak dalej do zera, albo na co mógłbym wydać 10 milionów złotych itd. Bo o to chodzi aby ten przymus wykonywania czynnosci zająć czymś innym i zapomnieć bo jak sie zapomni to z czasem lęk mija. Tylko ze to jest tylko teoria i w praktyce to w ogóle nie działa bo doktor nigdy nie była na to chora i nie wie jak to jest , że te natręctwa jak sie wykona to przynosza taką ulgę , nawet przez chwile , to i tak lepiej niż ciągle ostrzegać umysł przed wykonaniem czynnosci albo przeanalizowaniem myśli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×