Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jak rozpoznajecie natręctwa?


khaleesi

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jak zachorowałam miałam poważny problem z tym. U mnie minęło dobrych kilka miesięcy zanim ogarnęłam że mam problem psychiczny. Wydawało mi się że tylko ja się zastanawiam nad takimi rzeczami a inni ludzie to lekkomyślni ignoranci :D Mimo wszystko to były jednak po prostu takie myśli jakich nie chciałam - więc mimo że w nie wierzyłam to chciałam się ich pozbyć (myśli były bardziej dotkliwe niż ewentualna katastrofa której dotyczyły). Później zaczęło się czytanie o ocd i już wiedziałam że to choroba. Od tamtej pory zawsze kiedy miałam wątpliwość czy to co myślę lub chcę robić to natręctwo czy nie - patrzyłam na innych ludzi jak się zachowują/czym przejmują, albo myślałam sobie coś w stylu "czy 2 lata temu bym się nad tym zastanawiała?". I starałam się zachowywać tak jak przed chorobą lub olewać te myśli, na które wcześniej nie zwracałam uwagi. Prosty test i skuteczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie to trochę nie tak. wszyscy ludzie myślą o rzeczach o których nie chcą myśleć - nad myślami po prostu nie mamy kontroli i każdy człowiek myśli o tysiącach bzdur i straszności. różnica między natrętnymi myślami osoby z ocd a zwykłymi myślami jest tylko taka że osoby z ocd mają tendencję do zatrzymywania się przy takiej myśli (zazwyczaj na jakieś konkretne dla tej osoby tematy) i takim "przyglądaniu się" jej i miętoleniu na wszystkie strony tak że powraca ona w kółko.

 

np. każdy człowiek ma myśli powiedzmy jakieś brutalne

każdemu zdarza się pomyśleć np. w złości że chciałby żeby komuś się coś nie udało np. - z tym że osoba z ocd która akurat ma obsesję ta tym punkcie, jak sobie coś takiego pomyśli to jednocześnie czuje, że ta myśl ma jakąś sprawczą moc, albo że świadczy o tym że jest złą osobą i dalej to przetwarza tworząc sobie taki labirynt znaczeń i powiązań. Im dłużej się o tym myśli tym ten labirytn się utrwala, utrwala się pewien sposób myślenia na niektóre tematy.

 

Gdyby tak sobie każdy człowiek mógł "nagrać" swoje myśli i później oddtworzyć to większość z tego byłoby osobliwym śmietniskiem różnych idiotyzmów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×