Skocz do zawartości
Nerwica.com

DONEPEZIL (Aricept, Cogiton, Donecept, Donectil, Donectil ODT, Donepex, Donepezil Bluefish, Doneprion, Donesyn, Memorion, Pamigen, Ricordo, Yasnal, Yasnal Q-Tab)


Kitex120

Rekomendowane odpowiedzi

Pomógł mojemu ojcu w zaburzeniach poznawczych typu alzheimera. Poprawia pamięć i przypominanie. Ma działanie depresjonogenne- wskazane leczenie p. depresyjne ale nie o dziąłaniu antycholinergicznym!!- bo to znosi działanie donepezilu) . Był podawany w dawce 10 mg, przy 5 mg nie skutkował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swistak a to działanie depresjonogenne objawiało się ogólnym spadkiem aktywności i zamuleniem? czy bardziej wygrzebywaniem jakiś przykrych spraw? jeśli można wiedzieć, Pozdrawiam.
donepezil nasila obrót cholinergiczny. Acetylocholina jest głównym przekaźnikiem w układzie przywspółczulnym. Wzmożona aktywność poprawia kojarzenie, rozumowanie, wiązanie faktów, przypominanie słów, formuowanie zdań itp.

Działanie depresjogenne (depresjonotwórcze) to działanie związane z obniżaniem nastroju.

Działanie depresjonotwórcze - depresjonogenne mają leki albo hamujące układ współczulny (np. klasyczne neuroleptyki- szczególnie z grupy butyrofenonów- haloperidol) albo pobudzajace układ przywspółczulny- jak np. donepezil.

 

Spadek aktywności, zamulanie- to może być kwestia albo demencji i zaburzeń poznawczych, albo depresji po donepezilu. Co to jest faktycznie- oceni neurolog lub psychiatra.

 

Receptą jest podanie leków p. depresyjnych do donepezilu, ale uwaga- broń Boże nie o działaniu antycholinergicznym bo to zupełnie znosi działanie donepezilu.

Przeciwcholinergiczne działanie mają wszystkie leki trójpierścieniowe (np. amitryptylina, doxepina, klomipramina), lewomepromazyna (Tisercin), chlorprothixen i wiele innych.

 

O doborze leków powinien decydować neurolog albo psychiatra geriatryczny.

 

Znam z opisu przypadek kliniczny, gdzie w wyniku pomyłki diagnostycznej rozpoznano u pacjenta 58 lat demencję i postanowoiono wdrozyć leczenie donepezilem. Stan się powoli ale pogarszał. W wyniku zmiany lekarza i wypełnieniu kwestionariusza depresji- zmieniono rozpoznanie z demencji na ciężką depresję. Odstawiono donepezil, wdrożone leczenie lekami p. depresyjnymi i objawy zaburzeń pamięci, kojarzenia, przypominania- ustąpiły!!.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to brał ktoś ten lek? ja go mam zapisanego, z tym że jest napisane że brać przed snem, czyli okres jego działania podejrzewam następuje po kilku godzinach, z tym że on strasznei mnie pobudza, czuje się tak jak bym się amfy nabrał, i lekarz pozwolił mi brać rano, ale mam wątpliwości bo on zaczyna działać dopiero popołudniu, dziwna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to brał ktoś ten lek? ja go mam zapisanego, z tym że jest napisane że brać przed snem, czyli okres jego działania podejrzewam następuje po kilku godzinach, z tym że on strasznei mnie pobudza, czuje się tak jak bym się amfy nabrał, i lekarz pozwolił mi brać rano, ale mam wątpliwości bo on zaczyna działać dopiero popołudniu, dziwna sprawa.

Naprawdę ma działanie pobudzające? a czuć na nim poprawę nastroju do tego? bo słyszałem że podobno może mieć działanie depresjonogenne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie to ciężko określić, biorę do tego jeszcze Abilifly i stosunkowo krótko, na mnie działa b. pobudzająco, ale tak po około 4-6 godzinach, generalnie jak zacząłem go brać na wieczór bo tak się go powinno brać to z początku dostawałem takiej akatyzji że szok. Teraz działa po kilku godzinach więc rozważę czy nie przerzucić go znowu na wieczór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie to ciężko określić, biorę do tego jeszcze Abilifly i stosunkowo krótko, na mnie działa b. pobudzająco, ale tak po około 4-6 godzinach, generalnie jak zacząłem go brać na wieczór bo tak się go powinno brać to z początku dostawałem takiej akatyzji że szok. Teraz działa po kilku godzinach więc rozważę czy nie przerzucić go znowu na wieczór.

Akatyzja się może w zasadzie brać stąd że Donepezil jest inhibitorem acetylocholinoestrazy a acetylocholina jest podobno w kontrze do dopaminy a przyblokowanie dopaminy podobno może powodować akatyzje a mam pytanie, to pobudzenie to jest takie jak przy stresie np. czekasz na coś ważnego i musisz chodzić? czy raczej takie pobudzenie że ,,jest mi dobrze więcej muszę aż się poruszać trochę''?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Donezepil jest ekstra motywujacy w działaniu na mnie (rec. nikotynowe???), ale tez działa depresjogennie.

 

Mi bardzo podchodzi połączenie medikiniet + donezepil, wtedy nie czuje działania depresjogennego donezepilu, a motywacja ostro w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób czuć to działanie depresjonogenne? to jest taki jakiś rodzaj smutku, zniechęcenia? bo to tak ciekawie wygląda że z jednej strony motywacja a z drugiej działanie depresjonogenne? a apropo działania Donepezilu na pamięć to faktycznie czuć mocną poprawę pamięci? np. może wystąpić zjawisko przypomnienia sobie bardzo dawnych wydarzeń lub coś w tym stylu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Donezepil najlepiej na noc, jak wezmę 3 lub 5 mg to pojawiaja się juz wtedy lekkie nudności i lepiej sie wtedy położyć

No tak bo acetylocholina bierze udział w procesie powstawania nudności i wymiotów i pewnie stąd ten efekt, te nudności są przy takiej dawce odczuwalne w sposób wyrazny, czy to tylko był jakiś taki lekki dyskomfort na żołądku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy z pamięcią na psychotropach, są spowodowane najprawdopodobniej ich działaniem cholinolinolitycznym(antycholinergicznym), które obejmuje również rozszerzenie źrenic, a lek taki jak ten może niwelować te objawy.

Nie ma sensu takie postępowanie; należy po prostu stosować leki nie majace wpływu antycholinergicznego - takich leków jest zdecydowana większość. I większość z nich jest refundowana.

Podkreślałbym działanie depresjonotwórcze donepezilu. Czytałem przypadek kliniczne, gdzie mężczyzna lat 59 zgłaszał duże problemy z pamięcią, opieszałością- został mu podany donepezil i po nim objawy się pogorszyły. Inny, wnikliwy lekarz spytał tego człowieka, co mu ostatnio sprawiało przyjemność, z czego się cieszył itp. Okazało się, że ten chory miał cieżką, choc maskowaną depresję. Odstawiono donepezil, włączono SSRI i zaburzenia pamieci minęły wraz z ustąpieniem depresji.

 

Sens stosowania donepezilu jest tylko w zespołach alzheimerowskich. W innych nie ma to sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zwiększanie aktywności acetylocholiny w depresji może być niekorzystne, o ile nie jest to typowa depresja z powodu demencji czy AD. Słynne są już działania fizostygminy. Na badaniu wpływu acetylocholiny na depresję spędził chyba całe swoje naukowe życie dr. Janowsky.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem donepezil w dawce 2,5 mg dziennie . Lek poprawia wręcz niesamowicie pamięć , ale nie polecałbym go ludziom skłonnym do depresji lub co gorsza w depresji . Lek bardzo wyrażnie ciągnie z nastrojem w dół ( tak po około miesiącu stosowania widać to nad wyraz wyrażnie ) . To lek dla ludzi , którzy mają problemy z pamięcią ,( nie mylić z koncentracją ) , ale nie cierpią na zaburzenia nastroju , depresje etc . I też nie nalezy przesadzać dawką ( 2,5 mg wystarczy na początek spokojnie ) . Nawet u ludzi bez depresji lek wymaga koniecznie przerw .

Sam aktualnie przymierzam się teraz do tego leku Memantyny.

Nie tyle co do jej wpływu na pamięć ,ale dlatego ,że jest antagonistą receptora NMDA( antydepresyjny wpływ , poprawiający nastrój )

---

Napięciozależny, niekompetycyjny, charakteryzujący się umiarkowanym powinowactwem antagonista receptora NMDA. Blokuje efekty patologicznie zwiększonego stężenia glutaminianu, które może prowadzić do zaburzenia czynności neuronów. Nie wykazuje istotnej aktywności względem receptorów GABA, benzodiazepinowych, dopaminowych, adrenergicznych, histaminowych i glicynowych ani względem zależnych od potencjału kanałów wapniowych, sodowych i potasowych. Działa antagonistycznie względem receptora 5-HT3, w mniejszym stopniu hamuje receptory nikotynowe. Stosowanie memantyny u chorych na chorobę Alzheimera prowadzi do stabilizacji lub poprawy parametrów oceny stanu ogólnego, czynności życia codziennego, funkcji poznawczych. Nie ma dowodów na hamujący wpływ memantyny na procesy neurodegeneracyjne u chorych na chorobę Alzheimera. Po podaniu p.o. dostępność biologiczna wynosi ok. 100%, tmax – 3–8 h; pokarm nie wpływa na wchłanianie leku. W ok. 45% wiąże się z białkami osocza. Metabolizmowi ulega niewielki odsetek leku. Ok. 80% memantyny występuje w krążeniu w postaci niezmienionej. W metabolizmie leku nie bierze udziału cytochrom P-450. Główne metabolity nie wykazują działania antagonistycznego w stosunku do receptora NMDA. Ponad 99% leku wydalane jest przez nerki; t1/2 wynosi 60–100 h. W przypadku alkalizacji moczu szybkość wydalania memantyny przez nerki może ulec 7–9-krotnemu zmniejszeniu.----

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×