Skocz do zawartości
Nerwica.com

cześć i czołem


scrat

Rekomendowane odpowiedzi

agnieszka.m, Nie jestem orłem z polskiego a tak mi zawsze pani ,tłumaczyła mam 17 lat!

Ile czasowników tle przecinków zapiszcie dzieci proszę!

 

[Dodane po edycji:]

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przecinek#Przecinek_w_j.C4.99zyku_polskim

Przeczytajcie to!

Ja nie jestem tak dobry w polskim, żeby rozróżniać zdania które buduje! :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mi wszystko opadło. Ile czasowników, tyle przecinków, bo najczęściej ile orzeczeń, tyle zdań prostych w zdaniu złożonym. Ale to nie jest sztywna zasada, że przecinek przed czasownikiem, zresztą każdy normalnie rozwinięty intelektualnie polak powinien mieć intuicję językową, którą ćwiczy się m.in. przez czytanie. Może naprawdę zamiast tyle pisać więcej czytaj (książek) a mniej pisz, będzie z pożytkiem dla ciebie i dla wszystkich... Analfabetyzm nie wróży ci dobrze na przyszłość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

scrat, Posłuchaj mnie ja bardzo lubię czytać :)

I czytam około godziny dziennie przynajmniej książkę chyba że się gorzej, czuję bo często się nie mogę, skupić nad książką i dopadają mnie wtedy lęki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu schodzicie z tematu... Smolić te przecinki, niech każdy pisze jak chce, byle był w miarę zrozumiały.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paranoja, powiedziała że przed :/

ja nie lubiłem się uczyć polskiego i dlatego tak jest ale jak mi wytłumaczycie konkretnie to zacznę to robić. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że po całym forum pałętają się posty odnośnie gramatyki, ortografii i interpunkcji co poniektórych użytkowników, pozwalam sobie założyć ten temat akurat tutaj, w offtopie.

 

Mój pomysł polega na tym, żeby inni tu mogli zapytać o ogólnie pojęte zasady, a inni odpowiedzieć.

Po co? - zapytacie, przecież mamy google.com!

Po to, żeby uniknąć wszelakich offtopów w innych tematach, a i jeśli te zasady tu "zostaną" mogą pomóc również innym użytkownikom w przyszłości.

 

Bo - szczerze - dosyć mam offtopów wszędzie i 58 postów porozrzucanych po całym forum, a dotyczących ogólnoprzyjętych zasad języka polskiego.

 

 

Dodam jeszcze od siebie - nikt nie jest bezbłędny, ale starajmy się zachować ład i porządek na forum.

Tak?

 

 

To teraz proszę o pytania i odpowiedzi.

Dziękuję.

 

 

ed:

przeniosłam pare postów z innych tematów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vasques, a nie wydaje ci się, żenujące z lekka to, że w wieku lat 18 nie znasz podstawowych zasad interpunkcji?

Przecież Ty nie zdasz matury jak nic z tym nie zrobisz a szkoda by było ;) .....godzina czytania dziennie to mało, no i pomijam fakt, że godzina czytania Faktu lub Bravo się nie liczy ;)

To tak jakbyś stwierdził, że nie umiesz obliczyć dajmy na to, ile to 20% z liczby 240 ;))

Przecinek stawiamy:

 

1. Oddzielając elementy wyliczania:

- Lubię lizaki, jabłka, cukierki, gruszki i banany.

- Mam ładną, mądrą dziewczynę.

 

2. Wyodrębniając wyrazy i zdania wtrącone, np.:

- Nie umiem, niestety, pisać na maszynie.

- Komputer, który ostatnio kupiłem, był bardzo drogi.

 

3. Między zdaniami składowymi w zdaniu złożonym, np.:

- Padał śnieg, wiał wiatr, więc poszliśmy na sanki. Wiem, że to kiepska pora.

 

4. Przed spójnikami zestawionymi (połączonymi spójnikami z partykułami, przysłówkami, innymi spójnikami), np.:

- Sprzedał to, mimo że go nikt nie prosił.

- Nie pójdę, tym bardziej że jestem chory.

 

5. Oddzielając imiesłowowy równoważnik zdania, bez względu na to, czy występujący w nim imiesłów przysłówkowy ma dodatkowe określenie, czy też nie, np.:

- Marek, biegnąc chodnikiem, skręcił nogę. Biegł, kulejąc.

- Umywszy deskorolkę, Adam poszedł biegać.

 

Przecinka nie stawiamy:

 

1. Przed spójnikami: i, oraz, tudzież, a, albo, lub, bądź, czy, ani, ni, np.:

- Pójdę pograć do Adama albo pooglądam telewizję.

- Nie lubię hamburgerów ani frytek.

 

ALE jeśli spójniki te są powtórzone, stawiamy przed nimi przecinek, np.:

- Lubię i jagody, i poziomki. Nie zagrałem ani na flecie, ani na trąbce.

 

2. Wewnątrz spójników zestawionych (jak mimo że, dlatego że, zwłaszcza gdy itp), np.:

- Poszedł tam, mimo iż nie został zaproszony.

- Nie zdała, dlatego że się nie uczyła.

 

Łatwe prawda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy to wystarczy linka :mrgreen:

 

z "Mój dzisiejszy dzień":

 

Mój dzień fajny czytałem książkę udało się około godziny i postanowiłem wrócić do gry przez kompa StarCraft: Broodwar :)

Będzie jakieś ciekawe zajęcie kiedyś pomagała mi ćwiczyć koncentrację bo to jest strategia

Może teraz też pomoże. :)

Posprzątam dom i zarobię na słuchawki wcześniej od mamy! :P

 

 

słuchaj ino, jak to wymawiasz to tak wszystko jednym ciurkiem?

zastanów się, gdzie robisz przerwy w wymawianiu albo gdzie zaczynasz nową myśl w jednym zdaniu i spróbuj te zdania tu poprawić :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój dzień fajny, czytałem książkę udało się około godziny i postanowiłem wrócić do gry przez kompa StarCraft: Broodwar :)

Będzie jakieś ciekawe zajęcie, kiedyś pomagała mi ćwiczyć koncentrację bo to jest strategia.

Poprawione :)

Będę się starał !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mi wszystko opadło. Ile czasowników, tyle przecinków, bo najczęściej ile orzeczeń, tyle zdań prostych w zdaniu złożonym. Ale to nie jest sztywna zasada, że przecinek przed czasownikiem, zresztą każdy normalnie rozwinięty intelektualnie polak powinien mieć intuicję językową, którą ćwiczy się m.in. przez czytanie. Może naprawdę zamiast tyle pisać więcej czytaj (książek) a mniej pisz, będzie z pożytkiem dla ciebie i dla wszystkich... Analfabetyzm nie wróży ci dobrze na przyszłość.
Popieram w 200%!! Czytanie niesamowicie rozwija, poprawia pamiec, wyobraznie i spostrzegawczosc. Pozwala patrzec na swiat oczami innych ludzi, poszerza horyzonty, czyni ludzi wrazliwszymi. Gdyby nie ksiazki ludzie nadal dzieliliby sie na klasy jak w epoce feudalnej. Slowo pisane poprawia przyswajanie wszelkiej wiedzy, zwieksza zasob słow (!!), poprawia zakres kontaktow z otoczeniem. Gdyby nie druk i pismo nadal czerpalibysmy wiedze wylacznie od swoich przodkow. Bez tego wspanialego wynalazku nie powstalby internet, telefony komorkowe i gry RPG.. ba - nawet komputer by nie istnial. Drogi chlopcze - namawiam goraco do lektury. Ktos zauwazyl (zapewne slusznie), ze Bravo sie nie liczy - moze i mial racje, ale mysle, ze bylbys szczesliwszy gdybys czytal dziennie 6h, chocby nawet gazetki dla dzieci. Zapewne poznalbys nieco dokladniej wszelkie zasady dot. polskiej (poprawnej) pisowni - stosowanie roznych ż/rz, h/ch itd, ale nie tylko. Gleboko wierze, ze interpunkcje zaczalbys pojmowac nie tylko jako wstawianie przecinkow przed czasownikiem (sic!... orzeczeniem!), ale rowniez jako wlasciwe operowanie takimi dziwnymi znaczkami jak: ";", "-", ":" itd. (nie mylic z :), :mrgreen::shock: itd. to do interpunkcji nie nalezy), a przede wszystkim zaczalbys wreszcie budowac zdania (taki wynalazek Twojej pani od polskiego, Panie miej ją w opiece!). A co najwazniejsze: stalbys sie zrozumialy dla wszystkich, a nie tylko dla Gostha i MPrezydenta. Kto wie, moze nawet zdalbys mature? Z calego serca Ci tego zycze, ale nie osiagniesz tego poprzez siedzenie przy kompie. Pozdrawiam goraco ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój dzień fajny, czytałem książkę udało się około godziny i postanowiłem wrócić do gry przez kompa StarCraft: Broodwar :)

Będzie jakieś ciekawe zajęcie, kiedyś pomagała mi ćwiczyć koncentrację bo to jest strategia.

Poprawione :)

Będę się starał !

 

"Mój dzień fajny" - a gdzie orzeczenie? Chyba, że pomiędzy "mój dzień" i "fajny" wstawiłbyś myślnik.

 

"Czytałem książkę udało się około godziny" - lepiej: W ciągu godziny udało mi się przeczytać książkę. Masz widoczne problemy ze składnią.

 

Będzie jakieś ciekawe zajęcie, kiedyś pomagała mi ćwiczyć koncentrację bo to jest strategia.

1) Rozpoczynasz zdanie - "Będzie jakieś ciekawe zajęcie" - tutaj błąd stylistyczny.

2) Dalej - "kiedyś pomagała mi ćwiczyć koncentrację bo to jest strategia." - ale co pomagało ćwiczyć?! Chyba chodziło Ci o GRĘ, więc ujmij ten rzeczownik w zdaniu.

 

Vasquez - wcale nie próbuję być wobec Ciebie złośliwa. Jednakże uważam, że powinieneś ostro popracować nad składnią, stylistyką i interpunkcją.

 

Sama też popełniam błędy językowe, więc nie uważaj niniejszego tekstu za próbę ukazania mojej wyższości nad Tobą. Mam do Ciebie pytanie - cierpisz na dysleksję?

 

PS: Poza tym Majster ma rację - czytanie rozwija umysł, jednocześnie wzbogacając słownictwo. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

solipsea, Nie bo chodzi o to że udało się czytać około godziny, więcej nie z powodu lęków.

Chodzi o to, że się udało- konkretny czas .

:)

Moja polonistka mnie tam chwali.

Wam się coś nie podoba ale mogę się poprawić, dla was, dla siebie. :)

Będę czytał książki ja mówię o czytaniu książek typu Tolkien, Lem.

Bo jak bym tak wyliczał to to forum też bym wliczył.

A tu chodzi bezpośrednio o książki.

Maturę zdam, na was takie wrażenie zrobiłem ale inni mnie chwalą, ja chcę się uczyć i to robię.

 

[Dodane po edycji:]

 

solipsea, Nie mam nic tekiego stwierdzonego :/

Jest taka rzecz jak domyślanie skoro było o tym w poprzednim zdaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

solipsea, Nie bo chodzi o to że udało się czytać około godziny, więcej nie z powodu lęków.
Poprawniej byloby:"Solipseo, nie, ponieważ chodzi o to, że udało mi się czytać około godziny. Więcej się nie udało z powodu lęków."
Chodzi o to, że się udało- konkretny czas .:)
Poprawniej byloby: "Chodzi mi o to, że udało mi się czytać przez konkretny czas .:)"
Moja polonistka mnie tam chwali.
Poprawniej byloby:"Moja polonistka chwali mnie w szkole."
Wam się coś nie podoba ale mogę się poprawić, dla was, dla siebie. :)
Poprawniej byloby:"Wam się może coś nie podoba, ale mogę się poprawić, dla Was, dla siebie. :)" Zwracanie sie do kogos z Wielkiej litery jest powszechnie przyjetą formą grzecznosciową.
Będę czytał książki ja mówię o czytaniu książek typu Tolkien, Lem.
Poprawniej byloby:"Będę czytał książki. Ja mówię o czytaniu książek autorów takich jak: Tolkien i Lem." Świetny masz gust - ja tez lubie Tolkiena i Lema.
Bo jak bym tak wyliczał to to forum też bym wliczył.
Poprawniej byloby:"Bo jak bym tak wyliczał, to to forum też bym w to wliczył." W domysle chodzi o wliczenie w łączny czas czytania? Zgadłem?
A tu chodzi bezpośrednio o książki.
Poprawniej byloby:"Ale mi chodzi konkretnie o książki." Slowo "bezpośrednio" ma inne znaczenia niz usilujesz mu nadac.
Maturę zdam, na was takie wrażenie zrobiłem ale inni mnie chwalą, ja chcę się uczyć i to robię.
Poprawniej byloby:"Maturę zdam, na Was takie wrażenie zrobiłem, ale inni mnie chwalą, ja chcę się uczyć i robię to." Podziwiam, latwo pewnie nie masz, ale kazda droga zaczyna sie od postawienia pierwszego kroku.
solipsea, Nie mam nic tekiego stwierdzonego :/
Poprawniej byloby:"Solipseo, nie zdiagnozowano u mnie nic tekiego". W takim razie jak wyjasnic fatalna pisownie? Lenistwo?
Jest taka rzecz jak domyślanie skoro było o tym w poprzednim zdaniu.
Poprawniej byloby:"Istnieje cos takiego jak "domyślanie się" skoro była o tym mowa w poprzednim zdaniu."

Mam nadzieje, ze dobrze zrozumialem Twoje intencje przekazywania tresci i wlasciwie je przetlumaczylem. Za ewentualne bledy przepraszam, ja rowniez nie jestem idealem. Podoba mi sie, ze zaczales stosowac kropke "." jako znak zamykajacy zdanie. Sprawia to, ze nieco latwiej mozna zrozumiec co miales na mysli. Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo.[!]

Chodziłem do psychologów, nie wiem co orzekli ponieważ mi nie powiedzieli wyniku, pisanie testu w gimnazjum miałem wydłużone.

Ja się uczę, nie widzisz że się staram tę interpunkcję poprawić ?!

Przedmioty w szkole to piątki i czwórki.

Niezależnie czy to humanistyczne czy ścisłe, gramatyka mnie nie kręci.

Ale widzę podobno mam dużą, jedna pani powiedziała na mnie "chodząca encykopedia" a pani od polskiego mówi, że umiem się wypowiadać na każdy temat mam opinię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×